امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132158
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 77
«وئام وهاب»، وزیر سابق لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیروت در خصوص انصراف قطر از میانجیگری برای آزادی نظامیان ربوده شده بدست جبهه النصره تاکید ...

«وئام وهاب»، وزیر سابق لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیروت در خصوص انصراف قطر از میانجیگری برای آزادی نظامیان ربوده شده بدست جبهه النصره تاکید کرد که قطری‌ها در اصل از همان اول برای میانجیگری در این پرونده جدی نبودند.

وهاب گفت: از همان اول معلوم بود که قطر و ترکیه وساطت جدی از خود نشان نمی‌دهند، ترکیه که در میانه کار رها کرد و قطر هم از همان اول جدی نبود بخصوص که در موارد مشابه پیشین از جمله ربوده شدن نظامیان بین المللی در بلندی‌های جولان قطر با میانجیگری جدی آنها را از چنگ جبهه النصره آزاد کرد.

رئیس حزب التوحید لبنان درباره تعامل دولت لبنان با پرونده نظامیان لبنانی ربوده شده گفت: دولت در این پرونده اصلا جایگاه خود را از دست داده و موضع هیئت علمای مسلمان هم درست نیست چرا که برای دولت شرط و شروط می گذارد گویی که دولت و نه عوامل ربودن نظامیان تروریستی هستند و مطمئنا بعدا از دولت لبنان هم می‌خواهند که از تروریست ها عذرخواهی کند.

هیات علمای مسلمان درحالی برای میانجی‌گری بین دولت لبنان و گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره در پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی توسط این گروه‌ها زمینه‌سازی و اعمال فشار می‌کند که قطر بطور رسمی از پیگیری این پرونده انصراف داده است.

وئام وهاب با اشاره به اینکه حل پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی تنها با عملیاتی نظامی امکان پذیر است گفت: در غیر این صورت لبنان در اسارت این گروه‌های تروریستی خواهد ماند.

وزیر سابق لبنان درباره گفت‌وگو‌های پیش بینی شده بین جریان المستقبل و حزب الله اظهار داشت:این گفت وگوها می تواند زمینه ساز دستیابی تفاهم بین دو جریان 14 مارس و جریان 8 مارس شود به رغم اینکه پرونده ریاست جمهوری نیاز به توافق منطقه‌ای و بین المللی دارد.

گروه تروریستی جبهه النصره جمعه شب در بیانیه‌ای که در پایگاه‌های اجتماعی منتشر شد، اعلام کرد که علی البزال از نیروهای ژاندارمری لبنان را در واکنش به بازداشت زنان سرکردگان گروه‌های داعش و جبهه النصره اعدام کرده است.

دربیانیه این گروه آمده است که اعدام علی البزال کمترین پاسخ به اقدامات ارتش لبنان علیه گروه‌های جبهه النصره و داعش است و اگر زنان البغدادی و الشیشانی آزاد نشوند، یک نظامی ربوده شده دیگر لبنانی اعدام می شود.

جبهه النصره در این بیانیه به نام نظامی دیگر لبنانی که قصد اعدام او را دارد، اشاره نکرده است.

گروه های تروریستی داعش وجبهه النصره 10 مردادماه گذشته به شهرک عرسال درشمال شرق لبنان و نزدیک مرزهای سوریه حمله کردند وبه مدت 5 روز این شهرک را اشغال کردند.

این گروه ها بعداز عقب نشینی به بلندی های شهرک عرسال، شماری از نظامیان لبنانی را ربوده و با خود بردند تا از آنها برای مبادله با تروریست های تکفیری موجود درزندان های لبنان بویژه رومیه استفاده کنند.

اکنون و بعداز اعدام البزال، 22 نظامی ربوده شده لبنانی و جنازه 4 تن دیگر از این نظامیان در اختیار این دو گروه قرار دارد.

16 نظامی ربوده شده ازجمله پیکر های « محمد حمیه» و « علی البزال» نزد گروه  جبهه النصره و 9 تن دیگر ازجمله دو پیکر « علی السید» و« عباس مدلج» نزد گروه داعش است.

داعش پیشتر « علی السید» و « عباس مدلج» دو نظامی ربوده شده لبنانی را سر بریده وجبهه النصره نیز « محمد حمیه» یک نظامی دیگر ربوده شده را اعدام کرده بود.

به گفته صاحب‌نظران اعدام البزال نتیجه برخی سیاست‌ها، تعامل و مذاکره با وحشی‌های انسان نما است، اعدام البزال نتیجه این سیاست است که یک عنصر تحت تعقیب متهم به اقدامات تروریستی یعنی «شیخ مصطفی الحجیری» معروف به «ابوطاقیه» مامور مذاکره با تروریست‌های تکفیری می‌شود.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار