امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132164
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کتاب «طرحی نو در دانشنامه شعر عاشورایی» که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه و به قلم ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کتاب «طرحی نو در دانشنامه شعر عاشورایی» که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه و به قلم دکتر مرضیه محمدزاده راهی بازار نشر شده است از آثاری محسوب می‌شود که با گزینش و تحلیل اشعار عاشورایی شعرای آیینی از قرن چهارم هجری تا عصر انقلاب، نکات قابل تاملی را در خصوص شعرها و شاعران بیان کرده است. 15 نفر از اهالی شعر و ادب بر این کتاب، مقدمه و تقریظ نوشته اند که یکی از آنها جواد محقق است.

محقق در این مقدمه با اشاره به اینکه سال‌ها پیش که توفیق تورق دانشنامه شعر عاشورایی را داشته است می‌‌نویسد: به همت بلند این بانوی بزرگوارآفرین گفتم و آن را مقدمه ای دیدم برای تاسیس و تشکیل بانک شعر مذهبی که سالها ذهنم را به خود مشغول می داشت. این دانشنامه در بیش از 1800 صفحه همراه با شرح احوال و نمونه اثار عاشورایی بیش از 550 تن از شاعران عرب و عجم منبعی یگانه در این عرصه است که جای معرفی دارد.

محقق در ادامه تاکید می‌کند که نمونه‌های شعر عاشورایی و شاعران آنها از این مقدار فراتر است و با توجه به این که این چشمه عاطفه و احساس همچنان در حال جوشیدن است به روز رسانی آن و مخصوصا تکمیل زندگینامه و به گزینی شعر در هر چاپ ضرورت دارد.

وی در عین حال معترف است که نمی‌تواند خوشحالی خود را از شنیدن چاپ این مجموعه عظیم با نام و طرحی نو و اضافات بسیار پنهان کند.

محقق در پایان مقدمه خود برای مرضیه محمدزاده آرزوق توفیق کرده و اظهار امیدواری می‌کند که این مجموعه در هر چاپ خود چنان باشد که باید.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها