امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۹:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132209
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; انتشار گزارش شکنجه‌های سیا چه پیامدهایی برای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا خواهد داشت؟

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; انتشار گزارش شکنجه‌های سیا چه پیامدهایی برای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا خواهد داشت؟ این سوالی است که این روزها سیاست داخلی آمریکا با آن مواجه است. «جان برنان» رئیس سازمان جاسوسی‌ آمریکا از اقدامات انجام شده دفاع کرد و اوباما هم خود را کنار کشید. در مجموع به نظر می‌رسد که اوباما نمی‌خواهد بوش جنگ‌طلب را آشکارا مسئول آنچه رخ داده معرفی کند.

هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در گزارش در این مورد به قلم «استفان فیشر» نوشت که گفته می‌شود، قرار است برنان به کاخ سفید برود تا به عنوان مهمان در جلسه مذاکرات روزانه با حضور اوباما شرکت داشته باشد. البته این اتفاقی معمولی نیست و فقط در موارد خاصی برنان در جلسه‌های اصلی دولت شرکت می‌کند و افشای شکنجه‌های سنا یکی از این موارد است.




البته برنان در روزهای گذشته ضمن دفاع از همکاران خود، گزارش سنا را مورد انتقاد قرار داده است. اگر چه وی از سال گذشته به ریاست سازمان جاسوسی آمریکا رسید، اما حتی در دوران «جرج بوش» رئیس جمهور پیشین هم در رده‌های بالای سیا فعالیت کرده است. بنابراین وی از روش‌های شکنجه وحشیانه‌ای که این روزها از آنها صحبت می‌شود، اطلاع داشته است و همین باعث می‌شود که جایگاه این سیاستمدار 59 ساله، جایگاه راحتی نباشد.

برنان در سخنان روز گذشته خود، نخست از 11 سپتامبر 2001 به عنوان واقعه‌ای یاد می‌کند که این کشور را در وحشت تکرار موارد مشابه قرار داد. وی روش‌های ویژه شنود، را بر خلاف اوباما، روشی برای شکنجه نمی‌داند. وی در هیچیک از بخش‌های صحبت خود از اوباما نام نمی‌برد و فقط سعی می‌کند تا سیا را نجات دهد. وی گفت که این اقدامات درست بوده است و فقط در موارد معدودی از تکنیک‌های غلط در بازجویی استفاده کرده‌اند. وی همچنین تاکید کرده که اوباما از آغاز دوران ریاست‌جمهوری، برنامه‌های سیا در این زمینه را متوقف کرده است.

برنان می‌خواهد که مخاطب به این نتیجه برسد که اوباما در موقعیتی قرار داشته که روش‌های بازجویی پیشرفته که همان شکنجه ها هستند را علیه ارزش‌های دانسته و آنها را متوقف کرده است. البته برنان نمی‌گوید که این روش‌ها بر خلاف قانون و حقوق انسانی هستند و در عوض می‌گوید که آنچه در گذشته صورت گرفت نباید پیگیری شوند.

موضوع دوم این است که برنان دائما در سخنانش تاکید می‌کند که اطلاعات قابل توجهی در برنامه‌های سیا وجود ندارد. با این حال می‌گوید که نمی‌شود فهمید آیا از بازجویی‌های پیشرفته استفاده شده یا نه.

این هفته‌نامه آلمانی نوشت که اکنون فرصتی برای اوباما به وجود آمده تا خودی نشان دهد. وی از یک سو وی به وجود شکنجه اذعان کرده و گفته که اقدامات اینچنینی را متوقف کرده و در کنار همه اینها از انتشار گزارش سنا هم استقبال کرده است و از سوی دیگر همواره در روزهای گذشته به گونه‌ای رفتار کرده که نشان دهد قصدی برای پیگیری قضایی بوش و دستیارانش ندارد. به زبان ساده اوباما نمی‌خواهد به صورت مستقیم با سیا درگیر شود؛ سازمانی که باید با آن همکاری داشته باشد.

اشپیگل نوشت، اما با همه اینها اوباما نتوانسته، موج انتقادی را که متوجه وی است، متوقف کند. چرا که علاوه بر گروه‌های حقوق‌بشری و سازمان‌های مدنی، برخی دموکرات‌ها هم به صف منتقدان وی پیوسته‌اند. سناتور «مارک اودال» از کلورادو دولت را متهم کرده که همچنان سعی در پنهان کردن واقعیات دارد. وی از اوباما خواسته تا برنان را برکنار کند.

«بن امرسون» نماینده ویژه سازمان ملل در حقوق‌بشر و مبارزه با تروریسم هم در این مورد گفت که بنابر قوانین جهانی، آمریکا وظیفه دارد که مسئولیت این اقدامات را بپذیرد، اما اوباما چنین رفتاری در پیش نگرفته است و این موضع وی را «جاش ارنست» سخنگوی کاخ‌سفید به خوبی روشن کرد.

آنچه می‌توان از حرف های برنان فهمید این است که وی می‌خواهد بگوید که این اقدامات علیه قانون نبوده‌اند بلکه علیه اخلاقیات صورت گرفته‌اند به همین دلیل قابل پیگرد قانونی نیستند.

با این حال یک پرسش بی پاسخ باقی می‌ماند و آنهم این است که در صورتی که آنچه در زمان بوش انجام شد جنایت نبودند، در این صورت چه تضمینی وجود دارد که بار دیگر تکرار نشوند؟ اینطور به نظر می‌آید که برای جانشینان اوباما، تداوم ممنوعیت شکنجه، اقدامی دشوار خواهد بود و این موضوعی است که به بحثی عمومی تبدیل شده است.

انتهای‌پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها