امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132214
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
شهرام ریاحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه بخشش نقش مؤثری در سلامت روانی افراد دارد، ...

شهرام ریاحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه بخشش نقش مؤثری در سلامت روانی افراد دارد، اظهار داشت: یکی از عواملی که در بخشش به عنوان خودمراقبتی مطرح می‌شود آگاهی از خود و نیت‌های درونی است. فرد بخشنده باید به درون و رفتار خود آگاهی داشته باشد باید ذهن خود را رصد کند و دائم هوشیار باشد که در ذهنش چه می‌گذرد.

* فردی که می‌بخشد باید آینده خود، طرف مقابل و اجتماع ار در نظر بگیرد

وی افزود: فردی که بخشش می‌کند باید بداند با چه زمینه ذهنی می‌بخشد، چرا می‌بخشد، با چه هدفی می‌بخشد و آیا آینده خود، طرف مقابل و اجتماع را در نظر گرفته است؟ و این بخشش چه عواقبی دارد.
* فرد بخشنده باید آگاه باشد

 

ریاحی اظهار داشت: فرد بخشنده باید بداند چه چیزهایی را از دست می‌دهد و شاید چیزی هم به دست نیاورد او باید بداند که وارد معامله‌ای می‌شود که ایثارگونه است.

وی افزود: بخشش فداکاری و گذشت است اما اگر دائمی شد، به ضرر اجتماع باشد طرف مقابل را به رفتارهای بد عادت دهد یا با هدف دنیوی و بدون تعمق باشد دیگر بخشش نیست و چنین گذشتی را نمی‌توان متعالی و فداکاری آگاهانه دانست.

این متخصص حوزه بهداشت روان تأکید کرد: فرد باید بداند که بخشش او سبب تکرار اشتباه طرف مقابل یا دیگران نمی‌شود او باید بداند که رفتار غلط ادامه پیدا نمی‌کند.

وی افزود: فردی که می‌بخشد باید به این نکته واقف باشد که بخشش امری الهی است و فرد بخشنده با خدا معامله می‌کند. این معامله بار انسان را سبک می‌کند.

* بخشش شرایط دارد

این روانشناس گفت: اگر با بخشیدن طرف مقابل فکر کند که با انسان ساده و نادان روبه‌روست و این موضوع موجب شود تا بیشتر سوءاستفاده کند بنابراین فرد بخشنده نباید طوری رفتار کند که انگار بخشش از روی عجز و ناتوانی بوده است چرا که بخشش شرایطی دارد و هر گونه گذشتی بخشش متعالی نیست. بخشش اگر از روی ناتوانی و عجز باشد شکست است.

وی خاطرنشان کرد: امام حسن عسگری (ع) می‌فرمایند بخشندگی اندازه دارد و اگر از آن فراتر رود اسراف است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها