امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132233
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه ویژه ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه ویژه کابینه وزرای این کشور که در آن سفرای ترکمنستان در کشورهای خارجی نیز حضور داشتند، اولویت‌های مهم سیاست خارجی دولت این کشور را تبیین کرد.

تلویزیون ملی ترکمنستان روز جمعه در گزارشی مصور به نقل از رئیس جمهور این کشور تصریح کرد: توسعه همکاری‏‌های نزدیک و همه جانبه با کشورهای همجوار یکی از بخش‌های مهم سیاست خارجی ترکمنستان می‌باشد.

بردی‏‌محمداف افزود: همکاری و روابط با کشورهای همسایه مبتنی بر اصول احترام و اعتماد متقابل که از مهم‌ترین شرایط تحکیم صلح و امنیت منطقه‏‌ای است، می‌‏باشد.

وی با تاکید بر اهمیت روابط و همکاری با کشورهای همسایه گفت: اهمیت این روابط در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی در منطقه است.

رئیس جمهور ترکمنستان با تأکید بر ضرورت تحکیم و گسترش روابط دوستانه و سنتی با کشورهای همسایه نزدیک نیز گفت: ما در آینده نیز کارها را در قالب پنج جانبه در امور دریای خزر ادامه خواهیم داد و برای تحقق پیشنهادات بیان شده ما اقدام خواهیم کرد.

*اسناد جدید همکاری در خزر تهیه خواهند شد

وی افزود: همچنین بر روی ایجاد و تهیه اسناد جدید چندجانبه در زمینه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل در دریای خزر کار اقدام نموده و همواره در با کشورهای حاشیه دریای خزر در این خصوص در تماس خواهیم بود.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین در بخش دیگر سخنان خود تأکید کرد: پکن، مسکو، واشنگتن و اتحادیه اروپا نیز از دیگر شرکای راهبردی عشق‌آباد هستند که ترکمنستان قصد دارد با این کشورها نیز روابط و همکاری های خود را بیش از پیش توسعه و گسترش دهد.

بردی‌محمداف همچنین دستور داد که با توجه به گسترش همکاری‌های عشق‏‌آباد با کشورهای قاره آفریقا، طرح ایجاد نمایندگی‌های سیاسی و دیپلماتیک ترکمنستان در کشورهای آفریقا  نیز بررسی و محقق شود.

رئیس جمهور ترکمنستان با تأکید براهمیت اصل بیطرفی این کشور که 19 سال پیش در تاریخ 12 دسامبر  از سوی مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و ترکمنستان به عنوان کشور بیطرف اعلام شد، گفت: ترکمنستان سیاست خارجی خود را با توجه به اصول اصل بیطرفی و نیز اصول احترام، اعتماد  و سود متقابل با همه کشورهای خارجی استوار می‏سازد.

لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، ازبکستان و قزاقستان از کشورهای همسایه و هم مرز ترکمنستان هستند.

ترکمنستان یکی از از 5 کشور ساحلی دریای خزر است و با کشورهای ایران، آذربایجان، ایران و قزاقستان و روسیه در آب‌های دریای خزر  هم مرز است.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها