امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132235
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 213
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «تورسون‌بای باقراولو» نماینده پارلمان قرقیزستان در جلسه اخیر مجلس ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «تورسون‌بای باقراولو» نماینده پارلمان قرقیزستان در جلسه اخیر مجلس طرحی را درباره ممنوعیت ورود کودکان به باشگاه‌های اینترنتی و کلوپ‌هایی که در آن مشروبات الکلی از سوی دیگران مصرف می‌شود، پیشنهاد کرد.

وی در تشریح دلایل پیشنهاد این طرح، عنوان کرد: این لایحه جهت جلوگیری از وارد شدن آسیب به سلامت جسمی، روحی، فکری و اخلاقی کودکان به پارلمان ارائه شده است.

به گفته این نماینده پارلمان قرقیزستان، در این رابطه باید حقوق کودکان را پذیرفت و کارمندان دولت و همچنین اشخاص حقیقی و یا حقوقی به منظور تحقق منافع خود، نباید حقوق و منافع کودکان را نقض کنند.

وی ادامه داد: براین اساس باید مکان‌های نامناسب برای کودکان شناسایی شوند و پس از آن حضور کودکان در مشروب‌فروشی‌ها و غیره حتی به همراه والدین و همچنین فعالیت کودکان در اینگونه مکان‌ها، ممنوع گردد.

باقراولو افزود: همچنین براساس این قانون، باید حضور کودکان به صورت تنها و مستقل بین ساعت 22:00 تا 06:00 در خیابان‌ها، ورزشگاه‌ها، پارک‌ها، وسایل حمل‌ونقل عمومی، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها بجز در مواردی که کودکان مسافر باشند، محدود گردد.

نماینده پارلمان قرقیزستان گفت: این لیست همچنین استخر و مناطق اطراف آن، فضاهای عمومی، مراکز تفریحی و باشگاه‌های شبانه را که ممکن است جهت فروش مشروبات الکلی مورد استفاده گیرند، نیز شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: در این لایحه تبصره‌ای وجود دارد که این ممنوعیت و محدود کردن کودکان، شب سال نو و ساعات تحصیل و حضور در مؤسسات آموزش عمومی و مراکز فنی و حرفه‌ای را دربر نمی‌گیرد.

این نماینده پارلمان همچنین افزود: افراد حقیقی و حقوقی و همچنین صاحبان مکان‌هایی که حرفه آنان در فهرست مذکور شامل می‌شود، باید در جلوی درب ورودی برچسب‌هایی را برای منع ورود کودکان زیر 18 سال تعبیه کنند و در صورت نیاز برای آگاهی از سن، نشان دادن مدرک ضروری است که در صورت عدم رعایت آن، برای والدین عواقب قانونی داشته باشد.

پیش‌تر نیز تورسون‌بای باقراولو لایحه‌ای را در جهت افزایش مسئولیت در مقابل کودک‌آزاری ارائه داده بود که برای تجدیدنظر به کمسیون مربوطه ارسال شده است.

این نماینده پارلمان قرقیزستان در مورد این پیشنهاد نیز توضیح داده بود: لایحه ارائه شده در جهت پیشگیری از جرائم علیه کودکان زیر سن قانونی می‌باشد.

ارائه این طرح از سوی باقراولو در حالی بود که برخی از نمایندگان غربگرا با آن مخالفت کرده و ادعا کردند که این مسئله آزادی‌ها و حقوق کودکان را محدود می‌کند.

در این رابطه «نازگل توردوبیک‌آوا» رئیس اتحادیه مدافعان حقوق کودکان در قرقیزستان  مخالف ایجاد و وضع چنین قوانینی برای کودکان است.

او در جلسه پارلمان گفت: به جای محدود کردن حقوق کودکان، اعضای پارلمان باید در مورد چگونگی گسترش امکانات و توانایی‌های کودکان فکر کنند.

وی اینگونه استدلال کرد: امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست که حقوق کودکان اغلب نقض می‌شود و در وهله نخست کودکان نیاز به حمایت دولت دارند که یکی از مهم‌ترین حقوق کودکان داشتن اوقات فراغت است زیرا اگر بچه‌ها مکان‌هایی داشتند که وقت خود را در آنجا بگذراندند، دیگر آنان وقت خود را در مشروب‌فروشی‌ها و همچنین کلوپ‌های اینترنتی تلف نمی‌کنند.

از سوی دیگر، «ناتالیا نیکی‌تنکو» رئیس کمیته پارلمانی حقوق بشر در قانون اساسی قرقیزستان ضمن استقبال از طرح مذکور، گفت: این لایحه پیشنهاد خوبی است اما باید دید چطور می‌توان آن را اجرایی کرد.

وی افزود: البته، نگرانی‌هایی در مورد حقوق کودکان وجود دارد اما تأکید بیشتر بر افزایش نقش والدین و یا سرپرست کودکان در زمینه مراقبت مناسب‌تر از آنان است.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار