امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132264
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سلیم تیموری پیر غلام هفتاد و پنج ساله کرمانشاهی است، وی 5 فرزند و دو نوه دارد و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سلیم تیموری پیر غلام هفتاد و پنج ساله کرمانشاهی است، وی 5 فرزند و دو نوه دارد و می‌گوید که هم پدر بزرگش مؤذن ثامن الائمه (ع) بوده و هم فرزندان و خواهر زاده‌هایش به راه مداحی رفته‌اند، همه عاشق امام حسین (ع) است و معتقد است که باید در درون بچه‌ها از دوران طفولیت عشق به امام حسین (ع) و ائمه (ع) را نهادینه ساخت.

تیموری که در دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی حضور پیدا کرده بود، عنوان می‌کند: امام حسین (ع) برای نماز به شهادت رسیدند بنابراین هیئاتی که عزاداری می‌کنند اما شنیده‌ایم که حتی نمازشان قضا می‌شود اینها کارشان قرانی ارزش ندارد، باید ما توجه به نماز و امر به معروف را به یکدیگر آموزش دهیم.
 

 

مشروح گپ وگفت با سلیم تیموری را در ادامه می خوانیم:

*جناب تیموری لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

-بنده سلیم تیموری هستم متولد سال 1318 قصرشیرین، مقیم کرمانشاه شهرستانی که در آن انسان‌های باتقوا و دارالقرآن‌های فراوان برپا است، بنده نماینده خدمت گذار و خادم 9 هزار و هشتصد شهید استان کرمانشاه هستم، در کرمانشاه برای حسین فهمیده ما یک درمانگاه، مدرسه و بیمارستان تأسیس کرده‌ایم.

*بنابراین چطور شد که از قصرشیرین به کرمانشاه آمدید؟

-بنده چند سال در عملیات‌های بسیج شرکت کردم اما سعادت شهادت نداشتم حتی نام شهرکی را هم که ساختیم «الزهرا» گذاشتیم.

*از چند سالگی مداحی می‌کنید؟

-10 سالگی

*چطور شد که مداح شدید؟

-بنده پدربزرگم مؤذن امام رضا (ع) بود برادرم هم 85 سال خادم بود و شب عاشورا در کار خادمی عمرش را به شما داد، بنابراین خانوادگی ما عاشق ائمه (ع) هستیم.

*حاج آقا نقش بزرگترها در تربیت مذهبی فرزندان چه اندازه مهم است؟ این اتفاق چطور برای شما افتاد؟

-بنده از کودکی در حسینیه‌ها و مساجد مقتل خانی کردم، در آن زمان چند نوع هم روضه خوانی می‌کردند از پرده خوانی تا شمایل خوانی و مقتل خوانی که مرشدها درباره شهادت امام حسین (ع) و قمر بنی هاشم می‌خوانند بعد با عکس نازنین امام حسین (ع) یا قمر بنی هاشم بر سر مزار مقتل خوانی می‌کردند، بنابراین ما هم که سر مزار می‌رفتیم برای شهدا روز عاشورا و تاسوعا یا فوت یک فرد خاص می‌خواندیم و صدایمان طنین انداز می‌شد صدای یک جوان 10 ساله هم بسیار بزرگترها را متأثر می‌کرد همه تحت تأثیر قرار می‌گرفتند.

بنده یک شعری برای دخترم که شب 22 بهمن متولد شده بود گفته بودم:

«اقرء به نام رب سبحان /که از عرب بیافرید انسان

معاد روز رستاخیز/ بگو آدم ز خواب برخیز

به دو گندم فروختی روضه رضوان/ چرا خوردی فریب، تو از شیطان

خودش نار جهنم شد/ دم عیسی مسیح‌ها شد/ خیل الله جو پیدا شد/

جبل خم شد زمین باز و پر از جن و ملائک شد

چو آمد نام روح الله/ بلرزید کاخ آمریکا/ بدستش پرچم توحید/ نظام  کفر ز هم پاشید

به نام عدل امامت/ درخشید نور بر این امت/ ذات خالق یکتا در این دنیای پهناور

فقط یک چارده معصوم شد/ علی اولاد پیغمبر شد

*حاج آقا خوب سخنوری هستید چند کلاس تحصیلات دارید؟

-بنده دیپلم ادبیات هستم.

*بسیار عالی. چند فرزند دارید؟

-پنج تا. دو پسر و سه دختر و دو نوه

*خدا حفظشان کند. کسی از خانواده راه شما را ادامه داده است؟

-بله هم فرزندانم هم دو خواهرزاده ام که اکنون هر دویشان مداح هستند الحمدالله جای مرا هم گرفته‌اند، عاشق امام حسین (ع) هستند.

*حاج آقا بیشتر چه سبکی مداحی می‌کنید؟

-سؤال خوبی است خود رهبری یک بار به من گفتند که سنتی بخوانم. البته برای هر استانی یک فرهنگی محترم است من نمی‌توان فرهنگ خودم را برای جای دیگری پیاده کنم یا برعکس. معمولاً یک مداح باید موسیقی دان هم باشد ردیف خوانی مسلط باشد، شعر و آهنگ را مکمل هم بداند، البته این را بگویم من پاپ را دوست ندارم معتقدم شعر باید قافیه خوب داشته باشد تا ملودی ساخته شود بنابراین اگر وزن داشت دستگاه‌های ماهور،‌افشاری و ... خوب است اما اگر نداشت به نظر من خوب نیست.

*از سه عنصر شعر، آهنگ و صدا کدام مهم تر است؟

-شعر از همه مهمتر است وقتی شعر خوب باشد زود ملودی ساخته می‌شود وگرنه شعر وزن نداشته باشد چیزی در نمی آید.

*بین روضه‌های مطرح شده شما روضه چه کسی را بیشتر دوست دارید؟

-روضه همه ائمه (ع)‌را دوست دارم ما شهادت امام رضا (ع) درباره ایشان می‌خوانیم، 10 روز درباره امام حسین (ع)‌ می‌خوانیم اما باید این را مدنظر قرار دهیم که قلب امام زمان (عج) را نشکنیم، برای ایشان شاد بخوانیم تا قلبشان شاد شود.

*خاطره به یاد ماندنی از مداحی‌هایتان دارید؟

-بله یادم می‌آید که در محل ما دو نفر شهید شده بودند من هم مداحی می‌کردم در قسمت فرهنگی بسیج که اکنون بازنشسته شدم، آنها را شستم و کفن کردم و به خاک سپردیم فردی از این ماموستاها، روحانی‌های اهل تسنن آمد و به ما گفت چه می‌کنید؟ این بساط شیطانی چیست؟ بنده هم گفتم که مگر ما به مقدسات شما توهین می‌کنیم که شما اینطور می‌کنید؟ او شهید راه خداست شما چه کاره اید که نظر می‌دهید؟ خلاصه او با ناراحتی ما را ترک کرد این است که می‌گویم ما نباید با اینها وصلت کنیم چرا که دشمن علی (ع) هستند برعکس آنها ما عاشق علی (ع) هستیم.

الان در مملکت امام زمان (عج) هستیم هر کاری که می‌کنیم کسی حق ندارد به ما بگوید چرا، مجوزش را داریم اما باید خواهش کنم از همه که مطالعه کنیم با توانمندی و تحقیق و با وضو عزاداری کنیم، متواضع باشیم و تکبر نورزیم خود پیغمبر (ص) گفت که این سه خصلت را از من دور کن: دروغ،‌ حسادت و جهل.

*الان می‌شنویم که بعضی هیئت‌ها عزاداری امام حسین (ع) می‌خواندند اما نمازشان قضا می‌شود...

-بله این عزاداری‌ها سه قِران هم ارزش ندارد ، امام حسین (ع) برای چه چیز به شهادت رسید؟ برای نماز.

*مداح اهل بیت (ع) باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

-باید الگوی سبک زندگی باشد پیر غلام را باید مردم قبول داشته باشند او باید نمونه باشد خود حضرت امام می‌گفتند که امام حسین (ع) برای امر به معروف به شهادت رسید. یک فردی آمد خدمت امام زین العابدین (ع) و به ایشان گفت که آقا گفتیم نروید، اما رفتید و بقیه را به کشتن دادید، امام تبسمی کرد و گفت به فرض که نمی‌رفتیم چه فایده که جسم زنده بود و روح ذوب می‌شد،‌ وجدان از بین می‌رفت،‌خرد و منطق در طول تاریخ از بین می‌رفت اما اکنون نام حسین (ع) تا ابد زیباست.

به در خانه امام حسین (ع) باید با خلاقیت برویم توانمند باشیم تا کسی عاشق نباشد به جایی نمی‌رسد فرهاد کسی بود که کوه بیستون را شکست، ما هم باید اینگونه عاشق حسین باشیم، از کودکی باید وجود بچه‌ها آمیخته با عشق امام حسین (ع) باشد.

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبریست/ورنه هر گبری به پیری می‌شود پرهیزگار

در طفولیت باید پدر و مادر نماز خواندن و عشق ورزیدن را به فرزندانشان آموزش دهند دین و مذهب اجباری نیست، انتخابی است بنده مداح حسینم (ع)، البته باز هم اشکال ندارد فردی مسیحی ای یا از دیگر ادیان مداح یا حتی ثناگوی حسین (ع) باشد.

*فلسفه اینکه امام (ع) در ماه حرام قیام کردند،‌چه بود؟

-امام حسین (ع) برای همه مردم قیام کرد چرا در ماه حرام حرکت کرد؟ برای اینکه نشان دهد دستگاه یزید به ماه حرام هم رحم نمی‌کند و گناه می‌کند، ایشان در هجده یا چهارده منزل بودند از کربلا که آمدند در این هجده یا چهارده منزل بر بچه‌هایشان چه گذشت، شش لشگر چهار یا پنج هزار نفری یا صدهزار نفری کوچکترین لشگر یزید بود که چهار برابر لشگر امام بود.

امام خود می‌دانستند که شهید می‌شوند حتی با قبر پیغمبر(ع)، پسرعمویشان عبدالله و محمد حنفیه نیز خداحافظی کردند،  بنابراین هدف امام شهادت بود، «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاه».

یک روز پیغمبر (ص) حسنین را بر زانویشان نشانده بودند حضرت زهرا می‌گویند که دیدم پدرم دهان امام حسین (ع) و زیرگلوی امام حسین (ع) را می بوسند پرسیدم پدر چرا اینکار را می‌کنی؟ رسول خدا (ص) فرمودند، حسنم با زهر اما حسینم را سرمی‌برند. بنابراین ائمه (ع) همه چیز را خبر دارند حتی رنگ لباسی که امام حسین و امام حسن (ع) انتخاب کردند سرخ و سبز است.

*سخن پایانی؟

-عشق امام حسین (ع) ما را تا اینجا برای اجلاس کشانده عشق امام همه را به کربلا می‌رساند، ممنون از شما.

*با تشکر و آرزوی سلامتی.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها