امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132292
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۱
تعداد بازدید: 95
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دو قایقران نوشهری که می‌خواستند حرف‌های ناگفته‌شان را به قول خودشان بگویند روز چهارشنبه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دو قایقران نوشهری که می‌خواستند حرف‌های ناگفته‌شان را به قول خودشان بگویند روز چهارشنبه میهمان فارس بودند. می‌گفتند چون مدالی در بازی‌های آسیایی نداشته‌اند کسی سراغشان را نگرفته است. امید زیادی به مدال داشتند، اما دلایل مختلفی را برای عدم کسب نتیجه موثر می‌دانند. حالا ناامید هم نیستند و به قهرمانی جهان فکر می‌کنند. اما درباره کسب سهمیه المپیک خیلی با این شرایط خوشبین نیستند. معتقدند اگر مسئولان می‌خواهند قایقرانی به موفقیت‌های والیبال نزدیک شود، آنها باید نگرش‌شان را به این رشته تغییر دهند.

گفت‌وگوی مشروح فارس با فرزین اسدی و امین بوداغی را در زیر می‌خوانید:

فارس: چه اتفاقی افتاد که در بازی‌های آسیایی مدال نگرفتید؟

بوداغی: آن‌طور که باید اردوها برگزار نشد. همه تیم‌ها، اردوهای چین و ایتالیا و اردوهای خارج از کشور داشتند اما وقتی ما می‌خواستیم به اردو برویم شرایط فراهم نبود.

فارس: چرا فقط برای آب‌های آرام این اتفاق افتاد؟

بوداغی: فدراسیون ما 2 سال تعلیق بود. در این 2 سال هم آسیب زیادی دید. ما در خیلی از مسابقات شرکت نکردیم حتی در پاسپورتمان ویزایی هست که مهر ورود و خروج ندارد. این 2 سال به ما کمک زیادی می‌کرد که بهترین نتیجه را در بازی‌های آسیایی بگیریم. از طرفی تا رئیس انتخاب شود بازی‌های آسیایی آغاز شد.

فارس: خیلی از قایقرانان دیگر هم شرایط شما را داشتند اما مدال گرفتند.

بوداغی: مگر بقیه چه نتیجه‌ای گرفتند؟

فارس: محسن شادی هم حاشیه‌های زیادی داشت اما طلایش را تکرار کرد.

بوداغی: شادی با حمایت دنیامالی 3 ماه در اردوی چین بود و با مربی چینی کار می‌کرد، نتیجه‌اش را هم گرفت.

فارس: او هم تحت فشار بود.

بوداغی: در 3 ماه آخر او هیچ فشاری نداشت. به راحتی در چین تمرین کرد و مدال گرفت. یکی از دلایلی که باعث شد ما مدال نگیریم عباسی وزیر سابق بود. ما از اینجا برای مدال طلا به اینچئون رفتیم.

اسدی: البته این یکی از دلایل بود. 2 مسابقه جهانی را نرفتیم. تمرین می‌کردیم اما نزدیک اعزام به ما می‌گفتند فدراسیون جهانی اجازه شرکت در مسابقه را نمی‌دهد. کایاک 4 نفره مانند تک نفره نیست که شما تصمیم بگیرید و کار را پیش ببرید. در 4 نفره ورزشکاران باید با هم تمرین زیادی داشته باشند. قایق قزاقستان که در بازی‌های آسیایی اول شد با بلاروس اردو داشت. قایق 4 نفره بلاروس قهرمان المپیک است. چین با امکانات استرالیا تمرین می‌کرد. ازبکستان هم 2 ورزشکار خوبی داشت که یکی از آنها جزو 10 نفر برتر دنیا است که در قایق 4 نفره نشسته بود. فشارهای زیادی تحمل کردیم. مسکو یکی از مسابقاتی بود که می‌توانست کمک زیادی به ما بکند، اما در آن شرکت نکردیم.

 

فارس: چرا در مسابقات مسکو شرکت نکردید؟

بوداغی: می‌گفتند بودجه نیست اما در همان زمان رشته‌های دیگر را به کشورهای اروپایی می‌فرستادند مثلا در ایتالیا در گرانترین هتل قایقرانان اقامت داشتند اما کایاک به مسابقات اعزام نشد. روئینگ هم در فرانسه اردو داشت. هزینه اروپا بیشتر از آسیا است.

فارس: اعتراض نداشتید؟

بوداغی: رئیس نبود که اعتراض کنیم.

اسدی: ما حتی مدتی رئیس کمیته آب‌های آزاد هم نداشتیم. این مشکلات دست به دست هم داد که نتیجه نگیریم. در بازی‌ها هم فشار زیاد بود.

فارس: اما امیدوار بودید که مدال بگیرید.

بوداغی: وقتی شهنازی و هاشمی در اردوی ما حاضر شدند غیر از طلای شادی شانس ما را هم در طلا می‌دیدند. یادم می‌آید در مسابقات قهرمانی آسیا 2013، 35 متر آخر من اصلا پارو نمی‌زدم چرا که فاصله‌مان با حریف بسیار زیاد بود. کسی فکر نمی‌کرد قایق 4 نفره به چنین نتیجه‌ای دست پیدا کند.

فارس: شرایط اینچئون چطور بود؟

بوداغی: مسائل غذا و شرایط جوی برای همه یکسان است. نمی‌توان بهانه آورد. احسان حدادی همان‌جا طلا آورد. تیم فوتبال هم همان‌جا حذف شد. نمی‌توانیم بگوییم غذا بد بود چون برای همه شرایط یکسان بود. زمان مسابقه هم همه مسئولان حضور داشتند و حتی وزیر به ما گفت قایق 4 نفره طلا می‌گیرد.

فارس: خودتان هم روی مدال طلا حساب باز کرده بودید.

اسدی: شاید مشکلمان همین است. مسئولان کمیته و وزارت همه در باد طلای 4 نفره خوابیدند. به خاطر همین فکر می‌کنم این قایق را کنار گذاشتند و تمرکز روی سایر قایق‌ها بود. ما هم همین‌طور، خودمان هم فکر می‌کردیم نتیجه طلاست. جو بدی بود چرا که فینال تکواندو هم همان روز برگزار شد و آنها هم طلا گرفته بودند. دلم می‌خواست همان لحظه به ایران برگردم.

فارس: الان اوضاع چطور است؟

بوداغی: بعد از ریکاوری کوتاهی که داشتیم اردوها شروع شدند. الان هم بیشتر به حجم تمرینات تمرکز کردیم.

 

فارس: وقتی از بازی‌های آسیایی برگشتید و مدالی هم نداشتید برخورد خانواده‌تان چطور بود؟

بوداغی: خانواده من کاملا پشتم بودند و درک کردند که قهرمانی همیشه نیست. من احساس می‌کردم کوه دماوند پشتم قرار دارد! در خانواده و فامیل جو منفی نبود اما از کوچه و خیابان می‌شنیدیم که می‌گفتند که فلانی مدال نگرفته است البته از دوستانمان بوده‌اند که بعد از واکنش منفی اطرافیانشان درگیری ایجاد کردند و گفتند همیشه که نمی‌شود طلا گرفت.

اسدی: خانواده من هم پشتم بودند اما با توجه به اینکه بعد از بازی‌های آسیایی گوانگجو مدال‌هایمان را دیده بودند. فکر می‌کردند در این مسابقات هم طلا می‌گیریم بنابراین باور اینکه مدال نداشتیم برایشان سخت بود. چند روز قبل از مسابقات خوابی دیدم که می‌خواهم ماشینم را عوض کنم اما پول کم داشتم. حساب‌هایم را بررسی کردم، تماس‌های زیادی گرفتم و جیب‌هایم را نگاه کردم اما خالی بود. فکر می‌‌کنم تعبیر این خواب این بود که در بازی‌های آسیایی مدال نمی‌گیریم! برایمان واقعا سخت بود. بعد از مسابقات قهرمانی جهان در اینچئون خانواده آماده مدال بودند. اینکه بعد از مسابقات بخواهیم دست خالی برگردیم واقعا برایمان سخت بود.

فارس: بعد از بازگشت‌تان خانواده‌هایتان نگفتند دیگر این رشته را دنبال نکنید؟

بوداغی: اتفاقا ما را تشویق می‌کردند که این رشته را ادامه دهیم.

اسدی: من خودم حریص بودم که همچنان در این رشته فعالیت کنم چون در هیچ مسابقه‌ای بدون مدال بازنگشته بودم، اما بعد از اینچئون یک خلأ برایم ایجاد شده است. هر وقت دفترچه خاطراتم را ورق بزنم جای مدال در اینچئون خالی است اما برای سهمیه المپیک تلاش می‌کنیم.

فارس: یکی از دلایلی که می‌گفتند این قایق مدال نگرفته به خاطر حضور همزمان طالبیان در این قایق و قایق تک نفره بود.

بوداغی: ما هم خودمان این دلیل را از بیرون شنیدیم اما بارها تست داده بودیم یعنی شرایط مسابقه را هم فراهم می‌کردیم. طالبیان در کایاک تک نفره رقابت می‌کرد و بعد در 4 نفره می‌نشست. بارها این رکورد را زده بودیم اما در اینچئون فشار زیادی هم روی قایق 4 نفره و هم روی طالبیان بود. به خاطر همین این حرف‌ها پیش آمده است. ما بدترین نتیجه‌ای که در بازی‌های آسیایی کسب می‌کردیم باید نقره می‌گرفتیم یعنی در بدترین حالت 4 نفره باید دوم می‌شدیم.

اسدی:‌این بازی‌ها یکی از مسابقاتی بود که هنوز هم خودمان دلیل باختمان را نمی‌دانیم. ما حتی رکورد خودمان را هم نزدیم.

فارس: هیچ وقت دوست نداشتید در تک نفره پارو بزنید؟

بوداغی: در تک نفره هر کس که بهتر باشد شرکت می‌کند بنابراین سایر ورزشکاران در قایق 2 نفره و 4 نفره می‌نشینند.

فارس: ترکیب‌تان را هم خودتان انتخاب می‌‌کنید؟

اسدی: معمولا بهترین نتیجه که در همان مرحله اول کسب می‌شود همان ترکیب کار را ادامه می‌دهد.

فارس: ورزشکاران آب‌های آرام قبل از بازی‌های آسیایی حاشیه‌های زیادی داشتند. اردوهایشان تعطیل می‌شد و مشکلات مالی و غذایی داشتند. الان اوضاع بهتر شده؟

بوداغی: کمی بهتر شده است. فدراسیون در همین حد است یعنی بیشتر از این نمی‌تواند به ما پول بدهد چون تعداد ورزشکاران زیاد است. 81 مرد و 56 دختر در آب‌های آرام در اردوها شرکت می‌کنند البته اردوها در شهرهای مختلف برگزار می‌‌شود اما هزینه‌ها بر عهده فدراسیون است.

اسدی: در برخی از شرایط ممکن است استان‌ها خودشان خوابگاه و غذا در اختیار ورزشگاه قرار دهند.

فارس: فکر می‌کنم صندوق حمایت از قهرمانان هم چند ماهی است که حقوق‌تان را نداده است.

بوداغی: سه‌شنبه حقوق 2 ماه ما را پرداخت کردند. 3 ماه هم باقی مانده است. مرداد و شهریور را برایمان ریخته‌اند اما مهر، آبان و آذر باقی مانده است.

فارس: چقدر می‌گیرید؟

بوداغی: رویمان نمی‌شود جواب بدهیم.

اسدی: 98 هزار و 200 تومان.

فارس: این 98 هزار تومان را چه کار می‌کنید؟!

اسدی: یک باک بنزین بزنیم پول تمام می‌شود.

فارس: فدراسیون چقدر می‌دهد؟

اسدی: یک میلیون تومان.

فارس: آقای بوداغی شما متأهل هستید یک میلیون تومان کافی است؟

بوداغی: خدا بزرگ است. گوشه و کنار هم کارهایی انجام می‌‌دهم فقط به این حقوق اکتفا نمی‌کنیم اما وقتی این حقوق را می‌گیریم فقط بدهی‌هایمان را پرداخت می‌کنیم.

اسدی: اگر حقوق‌ها را هر ماه پرداخت کنند خوب است اما هر 3-2 ماه یک بار می‌‌دهند. به همین دلیل تا وقتی پول را می‌گیریم در همان هفته اول تمام می‌شود.

فارس: در گوشه و کناری که گفتید چه کاری انجام می‌دهید؟

بوداغی: من در لوازم یدکی کار می‌کنم.

اسدی: هدیه‌هایم را به پدرم دادم. من زمینم را ساختم تا بفروشم و سود کنم. حقوقی که فدراسیون می‌دهد کفاف زندگی را نمی‌دهد.

فارس: درباره المپیک شرایط‌تان چطور است. می‌توانیم امیدوار باشیم که سهمیه می‌گیرید؟

بوداغی: اگر شرایط به همین صورت پیش برود و اردوها نیز به همین صورت ادامه پیدا کند اصلا.  ما از تیم‌ها عقب‌تریم. کشورهای آسیایی همین الان در اروپا تمرین می‌کنند اما ما در تهران در آب 7 درجه تمرین می‌کنیم. کیفیت تمرینات ما کجا و تمرینات سایر کشورها کجا.

اسدی: با این شرایط سخت است سهمیه کسب کنیم. نمی‌گویم نشدنی است اما واقعا سخت است. قایقرانی علم اروپا است همانطور که کشتی برای ماست و کشورهای دیگر به سختی می‌توانند به جایگاه ما برسند در قایقرانی هم همین‌طور است و زمانی که در کنار ورزشکاران دیگر نباشیم نمی‌توانیم نتیجه بگیریم. تا زمانی که من در کنار قهرمان جهان و ورزشکاری که صاحب سبک است تمرین نکنم از آنها عقب می‌مانم چون آنها هر روز با علم روز جلو می‌روند و ما با علم شخصی کار می‌کنیم که این علم را از جای دیگر به دست آورده و به ما منتقل می‌کند به این صورت نمی‌توان نتیجه گرفت. اگر بخواهند در قایقرانی نتیجه بگیریم باید امکانات فراهم شود. مجموعه قایقرانی 41 مدال داشته اگر می‌خواهند مانند تکواند و والیبال باشیم نیازمند امکانات و توجه هستیم. والیبال در 4-3 سال اخیر نمی‌توانست از چین، کره و ژاپن گیم بگیرد اما در بازی‌های آسیایی وقتی والیبالیست‌ها وارد دهکده می‌شدند والیبالیست‌های کشورهای دیگر بازیکنان ما را با دست نشان می‌دادند. مثلا وقتی معروف وارد دهکده می‌شد بازیکنان دیگر او را با دست نشان می‌دادند و می‌گفتند ایرانی‌ها آمدند. اگر می‌‌خواهیم قایقرانی هم - نمی‌گویم مانند والیبال چون خودمان را گول می‌زنیم اما اگر دنبال این هستند که - نزدیک والیبال شود باید نگرششان را نسبت به قایقرانی تغییر دهند.

 

فارس: وقتی این شرایط را در بازی‌های آسیایی دیدید با خودتان نگفتید ای کاش قایقرانی کار نمی‌کردید؟

بوداغی: در قایقرانی هم می‌‌توان نتیجه گرفت. قزاقستان 28 مدال طلا گرفت که 6 مدال آن را در کایاک و کانو به دست آورد. آنها کار کردند، مربی بلاروسی آوردند و کنار این کشور تمرین کردند. تمریناتشان هم با هم بوده است مگر ما چه چیزی از قهرمانان جهان کم داریم. اگر واقعا فکر مسئولان این است که قایقرانی نتیجه درست بگیرد به این رشته توجه کنند.

اسدی: به بحث مالی کار نداریم این موضوع را می‌توان با اسپانسر حل کرد. همین که مسئولان فکرشان نسبت به قایقرانی عوض شود و حواشی‌ها را کم کنند قایقرانی پیشرفت می‌کند.

فارس: نمی‌توانید خودتان هم مانند ورزشکاران دیگر اسپانسر بگیرید؟

اسدی: بحث اسپانسر که پیش می‌آید فدراسیون هم موضع می‌گیرد. فدراسیون اعتقاد دارد همه ورزشکاران با هم تمرین کنند. جدا شدن ورزشکاران را نمی‌پسندد.

بوداغی: البته شاید این نگرش خیلی درست نباشد چون ورزشکار در هر کجای دنیا تمرین کند در نهایت برای کشورش پارو می‌زند. به عنوان مثال احسان حدادی یا احسان روزبهانی در کشورهای دیگر تمرین می‌کنند در نهایت برای تیم ملی ایران بازی می‌کنند.

فارس: تا کی قایقرانی را ادامه می‌‌دهید؟

بوداغی: تا وقتی مدعی پیدا نشده باشد.

اسدی: تا وقتی ما را از تیم ملی بیرون کنند.

فارس: یا شاید وقتی غرق شوید! قایقرانی داریم مانند شادی سرخیل غرق شده باشد؟

اسدی: فکر می‌‌کنم این ورزشکار سنگ‌کوب کرده بود چون بدنش گرم و آب سرد بود. وقتی در آب افتاد جریان آب او را برده بود. 4-3 سال پیش ورزشکار دیگری هم زمانی که در جت‌اسکی کار می‌کرد با سر به سنگ خورد، بیهوش شد و فوت کرد.

فارس: قایقران در حال تمرین در نهایت چپ می‌کند چطور این ورزشکار غرق شد؟

بوداغی: تابستان قایق فرزین چپ کرد و شاید اگر من او را نمی‌گرفتم غرق می‌شد. فقط یک لحظه است.

فارس: شایعاتی هم پخش شده بود مبنی بر اینکه قضیه چیز دیگری بوده است؟

بوداغی: نه او تمرین می‌‌کرد و دختران زیادی هم دور او بودند اما جریان آب او را برده است.

فارس: نمی‌ترسید این بلا سر شما هم بیاید؟

اسدی:‌ هر ورزشی خطرات خاص خودش را دارد. فوتبال هم بازی کنی ممکن است سرت به دروازه بخورد و فوت کنی.

فارس: البته ورزشی مثل فوتبال پول دارد.

اسدی: وقتی بمیری پول دیگر مهم نیست. قایقرانی هیجان زیادی دارد وقتی این رشته را دنبال کنی دوست داری همیشه پارو بزنی و در همه مسابقات شرکت کنی.

فارس: تبلیغی برای این رشته وجود ندارد. بچه‌ها هم الان دوست دارند یا فوتبالیست شوند یا والیبال. در قایقرانی شرایط چطور است؟

اسدی: در تهران به این صورت است. در شمال این قضیه کمتر است. مثلا در نوشهر قایقرانی هم به کشتی اضافه شده است یا در انزلی شما اگر به خیابان بروید می‌بینید بچه‌ها با پارو در حال حرکت هستند اما تهران شرایط کمتری برای قایقرانی دارد.

فارس: کودکی که شما می‌گویید پارو به دست است برای تفریح قایقرانی می‌کند یا می‌خواهد این ورزش را دنبال کند؟

اسدی: وقتی از دوستان و آشنایان یک کودکی قایقرانی انجام داده باشند ناخودآگاه برای بچه‌ها انگیزه می‌شود تا این ورزش را دنبال کند.

فارس: فدراسیون به دنبال آکادمی برای توسعه قایقرانی هست؟

اسدی: دنیامالی کارگاه قهرمانی در شهرهای شمالی ایجاد کرده است.

بوداغی: دنیامالی برنامه 20- 15 ساله داشت تا این رشته را توسعه دهد.

فارس: بعد چه شد؟

بوداغی و اسدی: دنیامالی را برداشتند.

اسدی: الان یک ماه است که وقتی دیدند این سیستم جواب داده دوباره در حال پیگیری هستند. من از پایگاه قهرمانی به تیم ملی آمدم.

فارس: در دوره ریاست دنیامالی و امینی کدام یک شرایط بهتر بود؟

اسدی: امینی خودش دبیر دنیامالی بود. البته ما در اواسط فعالیت دنیامالی آمدیم. قلق فدراسیون هم دست دنیامالی آمده بود. امینی هم آرام آرام کارش را آغاز کرده باید زمان بگذرد تا بگوییم کدام شرایط بهتر بوده است.

بوداغی: امینی خودش در جریان تمام چالش‌ها بود اما در حالت کلی هر رئیسی دیدگاه خودش را دارد.

فارس: خیلی‌ها اعتقاد دارند قدرت مالی دنیامالی زیاد بود.

بوداغی: در این شکی نیست. یادم می‌آید در بهمن ماه سال گذشته که دنیامالی به مدت یک هفته رئیس شد ساختمان نیمه کاره‌ای داشتیم که 2 سال فقط اسکلتش را زده بودند اما در این یک هفته کامل شد. از لحاظ عمرانی هر کاری انجام می‌داد. در همین مدت بانک شهر برایمان اسپانسر شد و دنیامالی قایق‌های زیادی را برای ما خرید که رقم خیلی بالایی داشت. بهترین قایق‌های روز را برایمان خریدند.

فارس: تعدادی از ورزشکاران با حمایت دنیامالی به کشورهای خارجی رفتند و تمرین کردند شما این حمایت‌ها را نداشتید.

بوداغی: محسن شادی به خاطر مشکلاتی که داشت تصمیم گرفت به خانه برود و دیگر تمرین نکند به همین دلیل دنیامالی از او حمایت کرد و او را به چین فرستاد. آرزو حکیمی هم چون با مربی ایرانی کار نمی‌کرد به ازبکستان رفت.

فارس: پس تحریم نتیجه می‌دهد.

بوداغی: او محسن شادی بود مانند این است که امید نوروزی بگوید من کشتی نمی‌گیرم، اما اگر ما بگوییم تمرین نمی‌کنیم و به اردو نمی‌آییم می‌گویند نیایید.

فارس: یعنی بعد از این همه مدال‌آوری به همین راحتی ممکن است شما را کنار بگذارند؟

اسدی: الان نه. ما هم شوخی می‌کنیم اما وجهه‌ای که محسن شادی دارد با ما خیلی متفاوت است. خیلی‌ها قایقرانی را با محسن شادی می‌شناسند.

بوداغی: در برنامه دنیامالی بود که تیم 6- 5 نفره آب‌های آرام به مجارستان برود و در آنجا برای بازی‌های آسیایی تمرین کند.

اسدی: روزی که دنیامالی را کنار گذاشتند من و امین ایران نبودیم. فکر می‌کنم در خبرگزاری شما دیدم که نوشته بودید دنیامالی استعفا کرده یا برکنار شده. ما هم خبر نداشتیم به رئیس کمیته‌مان زنگ زدیم که او تأیید کرد. غیاثوند نایب رئیس بانوان بعد از این اتفاق به ما گفت شما هم برای حمایت از دنیامالی اردوها را ترک کنید البته دنیامالی به شدت تأکید داشت ما تمریناتمان را انجام دهیم. ما به این موضوع بی‌تفاوت بودیم فکر نمی‌کردیم قضیه جدی باشد اما بعد فهمیدیم موضوع جدی است.

فارس: اگر قایقران نمی‌شدید چه رشته‌ای را انجام می‌دادید؟

بوداغی: دو و میدانی

اسدی: والیبال. زمانی که نوجوان بودم فوتبال بازی می‌کردم در تیم پایه شموشک نوشهر بعد از مدتی به دلیل آسیب‌دیدگی دستم فوتبال را کنار گذاشتم و به سراغ قایقرانی رفتم. واقعا فوتبال را دوست دارم. البته پدرم همیشه من را تشویق می‌کرد که شنا را دنبال کنم چون خودش شناگر بود.

فارس: از هم‌دوره‌ای‌هایت در شموشک نوشهر الان بازیکنی هست که همچنان فوتبال بازی کند؟

اسدی: گروسیان دروازه‌بان استقلال.

فارس: حرف پایانی.

بوداغی: اگر حرف ما به گوش مسئولین می‌رسد از آنها می‌خواهیم که لیگ قایقرانی را با جدیت پیگیری کنند. مشکل دیگری که در اینجا وجود دارد به تازگی سر در فدراسیون نوشته‌اند "ورود ورزشکار به فدراسیون ممنوع"! فدراسیون برای ورزشکار است. تاکید داریم حتما این خبر را بنویسید که چرا چنین اتفاقی رخ داده و به ما اجازه ورود به فدراسیون را نمی‌دهند.

انتهای پیام/خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها