امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132293
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; 15 آذرماه بود که‌ هیأت ترکیه‌ای برای بررسی موضوع پلمپ مخازن سوخت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; 15 آذرماه بود که‌ هیأت ترکیه‌ای برای بررسی موضوع پلمپ مخازن سوخت کامیون‌‌ های ترک در مرز‌های ایران، به ایران آمدند تا این موضوع با همکاری دو طرف به نتیجه بینجامد.

مشکلات اخیری که کشور ترکیه در 2 بار افزایش غیرقانونی نرخ سوخت ایجاد کرده بود، موجب افزایش ایستایی کامیون‌‌ها پشت مرز شده بود.

در این دیدار ترک‌ها پیشنهاداتی ارائه دادند و ایران نیز پیشنهاداتی داد که کشور ترکیه‌ قبول نکرد و قرار شد این پیشنهادات از سوی آنها بررسی شود.

‌در این راستا مقرر شد برای کاهش ایستایی کامیون‌ها در مرز بازرگان و روان‌سازی بیشتر، یک هفته در پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ای سخت‌گیری نشود بدین ترتیب که برای کامیون‌هایی که امکانات پلمپ مخازن سوخت آنها فراهم است، پلمپ انجام شود، در کامیون‌هایی که سوخت به همراه دارند اما امکان پلمپ فراهم نیست، پلمپ انجام نمی‌شود و در کامیون‌هایی که نه سوخت دارند و نه آمادگی پلمپ مخازن سوخت آنها وجود دارد، سوخت به آنها در ایران ارائه شود و مابه التفاوت از آنها دریافت می‌شود.

‌در این دیدار طرف ترک پیشنهاد داد که مابه التفاوت نرخ سوخت از کامیون‌های عبور دوطرفه ترکیه‌ای دریافت نشود و به آنها سوخت یارانه‌ای بدهیم که ایران این را قبول نکرد و اعلام کرد که قوانین مصوب مجلس را اجرا می‌کند.

اما ‌امروز فعلاً در راستای روان سازی عبور کالا بین مرزهای دو کشور و کاهش ترافیک کامیون‌ها، مقرر شده است پلمپ مخازن سوخت کامیون‌‌های ترکیه‌ای انجام نشود.

مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری در این‌باره به فارس گفت: ‌سوخت یارانه‌ای فقط مخصوص کامیون‌داران ایرانی است،‌ آنها درخواست داشتند که سوخت یارانه‌ای به کامیون‌های آنها ارائه شود اما طبق قانون مجوز ارائه سوخت یارانه‌ای نداریم.

وی‌ با بیان اینکه کشور ترکیه نیز از گذشته مخازن سوخت کامیون های ایران را در مرز پلمپ می‌کردند ادامه داد: با وجود آنکه پلمپ مخازن سوخت برای ما مشکل داشت اما آن را اجرا کردیم‌.

مدیرکل‌ ترانزیت سازمان راهداری با بیان اینکه‌ امیدواریم دولت ترکیه در این باره همکاری کرده و مشکل را رفع کند، ادامه داد: مهلت ترک‌ها تا امروز شنبه 22 آذرماه بود اما با بررسی شرایط جوی که کامیون‌داران را اذیت می‌کرد و در راستای کاهش ایستایی پشت مرز، تصمیم گرفتیم فعلاً با ترک‌ها مدارا کنیم.

‌عطرچیان با بیان اینکه در این‌باره با وزیر راه و شهرسازی هم مشورت شده است، گفت: این امر در راستای تسهیل عبور و مرور کامیون‌ها و رفع مشکلات کامیون‌داران در شرایط نامناسب جوی مرزها بخصوص مرز بازرگان است.

وی یادآور شد: فعلاً مابه التفاوت نرخ سوخت بر اساس مسیر از کامیون‌های ترکیه ‌‌دریافت می‌شود.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها