امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1323
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 420
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری هفته طراحی گرافیک ایران با حضور علی رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک، فرزاد ادیبی سخنگوی انجمن ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری هفته طراحی گرافیک ایران با حضور علی رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک، فرزاد ادیبی سخنگوی انجمن و جمعی از خبرنگاران در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک در آغاز مروری بر اهداف انجمن داشت و گفت: هفته طراحی گرافیک و برگزاری این نشست بهانه‌ای است برای گردهمایی و صحبت درباره این انجمن چرا که هیئت مدیره قبلی بنا به دلایلی بیشتر درون‌گرا بود و تمایلی به پرخبر بودن نداشت.

وی افزود: انجمن طراحان گرافیک یک انجمن حرفه‌ای است که فراتر از آرم و لوگو و طراحی پوستر فعالیت می‌کند و هدف ما نیز ارتقاء، تقویت،‌نظم بخشی و گسترش طراحی گرافیک ایران در همه شاخه‌ها به عنوان یک حرفه و ابزار استراتژیک برای مؤسسات و سازمان‌ها و یک قوه فرهنگی است.

رشیدی تلاش انجمن را برقراری ارتباط سالم و حرفه‌ای بین طراحان و سفارش دهندگان عنوان کرد و گفت: اهداف بزرگتر ما در انجمن خارج از این انجمن دنبال می‌شود که همان تعامل و ارتباط با نهادهای مختلف و ارتقای گرافیک ایران در فضای آموزشی، فرهنگی و اقتصادی است.

 رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک همچنین برای تعامل با دانشگاهها نیز ابراز علاقه‌مندی کرد و گفت:‌ ما علاقه‌مند هستیم تا با همه سازمان‌هایی که به حقوق ما احترام می‌گذارند، همکاری داشته باشیم.

رشیدی انجمن طراحان گرافیک را مجموعه‌ای مستقل دانست و گفت: هزینه‌های ما از طریق پرداخت حق عضویت اعضای انجمن و کمک‌های دوستداران گرافیک تأمین می‌شود.
 
* برپایی سه نمایشگاه خارجی در هفته طراحی گرافیک ایران
 
فرزاد ادیبی سخنگوی انجمن طراحان گرافیک نیز در ادامه این نشست درباره هفته طراحی گرافیک ایران صحبت کرد و گفت:  ۲۷ آوریل روز جهانی گرافیک است که مصادف است با ۷ اردیبهشت و ما با برگزاری هفته طراحی گرافیک به استقبال این روز جهانی می‌رویم.

وی با اشاره به برپایی سه نمایشگاه در هفته طراحی گرافیک ایران توضیح داد: اولین نمایشگاه با عنوان «آفتاب برای ژاپن» شامل ۱۲۰ اثر از طراحان گرافیک دنیا درباره سونامی ژاپن است که منصوره رهنما نمایشگاه گردانی آن را بر عهده دارد.

ادیبی ادامه داد: این نمایشگاه علاوه بر آلمان در چند کشور دیگر دنیا نیز به نمایش درآمده است که به مناسبت هفته گرافیک ایران در کشور ما نیز برپا می‌شود.

ادیبی درباره دومین نمایشگاه هم توضیح داد: گلوبال میکس نمایشگاهی است که شامل آثار ۱۳۰ طراح مطرح جهان با موضوع «محیط زیست» است که این آثار حاصل کنفرانسی است که هر بیست سال یک بار با موضوع محیط زیست برگزار می‌شود و سومین نمایشگاه نیز شامل آثار «فرانسوا کاسپر» رئیس انجمن طراحان گرافیک فرانسه است.

سخنگوی انجمن طراحان گرافیک ایران ادامه داد: فرانسوا کاسپر پنج‌شنبه آینده ۵ اردیبهشت‌ماه وارد ایران خواهد شد و درباره آثارش و همچنین انجمن طراحان گرافیک فرانسه سخنرانی خواهد کرد.

وی اهمیت حضور کاسپر در ایران را علاوه بر آشنایی هنرمندان ایرانی با آثار او، تعامل دو انجمن گرافیک ایران و فرانسه دانست.

ادیبی برگزاری ورک شاپی با عنوان «نقش ارتباطات در مدیریت پروژه» با حضور منصوره رهنما (مشاور ارتباطات و مدیریت خلاقه) را از دیگر برنامه‌های هفته گرافیک ایران عنوان کرد و گفت: این ورک شاپ ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

وی افزود: این ورک‌شاپ با حضور ۷۰ عضو زیر ۳۰ سال انجمن برگزار می‌شود.

ادیبی همچنین از انتشار مجدد خبرنامه «جهت اطلاع» این انجمن خبر داد و گفت: مدتی بود که انتشار این خبرنامه متوقف شده بود و اکنون بار دیگر به همت هیئت مدیره جدید انجمن انتشار آن از سر گرفته شده است.

گرفتن عکس یادگاری اعضای انجمن و رونمایی از سومین کتاب پژوهشی اردیبهشت نیز از جمله برنامه‌های هفته طراحی گرافیک است که ادیبی خبر داد و گفت: چهارمین فراخوان نشان اردیبهشت نیز امروز در سایت انجمن منتشر شده است.
 
* توجه به موضوعات جهانی در هفته طراحی گرافیک ایران
 
این مراسم با پرسش و پاسخ ادامه یافت و فرزاد ادیبی در پاسخ به سؤال فارس درباره عنوان هفته طراحی گرافیک ایران و برگزاری سه نمایشگاه خارجی بدون پرداختن به آثار هنرمندان ایرانی توضیح داد: در این نمایشگاه تلاش کردیم نمونه‌هایی از آثار طراحان گرافیک خارجی را به نمایش بگذاریم که برای اعضای انجمن وجه آموزشی داشته باشد ضمن این که در برخی از این نمایشگاه‌ها تعدادی از آثار هنرمندان ایرانی نیز وجود دارد.

وی افزود: با توجه به برگزاری نمایشگاه بزرگ «سرو نقره‌ای» در مردادماه سال جاری که به آثار اعضای انجمن طراحان گرافیک ایران اختصاص دارد و در همه شاخه‌های گرافیک ایران برگزار می‌شود، این هفته را به آثار طراحان بین‌المللی با موضوعات جهانی اختصاص دادیم و در نمایشگاه سرو نقره‌ای به تفصیل به آثار هنرمندان ایرانی در بخش‌های مختلف گرافیک خواهیم پرداخت.

ادیبی همچنین فرصت اندک هیئت مدیره جدید را در برنامه‌ریزی برای هفته طراحی گرافیک ایران از دیگر دلایل عدم استفاده از آثار هنرمندان ایرانی در قالب یک نمایشگاه عنوان کرد و گفت: با توجه به این که فرصت اندکی در اختیار هیئت مدیره جدید بود و امکان فراخوان به اعضای انجمن برای ارسال آثارشان به هفته گرافیک ایران وجود نداشت، تصمیم گرفتیم از نمایشگاه‌های آماده‌تری برای این هفته استفاده کنیم.

رشیدی رئیس این انجمن هم توضیح داد: هفته گرافیک ایران را بر اساس روز طراحی گرافیک جهانی از سوی ایکوگرادا طراحی کرده‌ایم و آن را تبدیل به هفته گرافیک کرده‌ایم، بنابراین در این هفته به آثاری با تأثیرگذاری و فرهنگسازی جهانی توجه کرده‌ایم و موضوعات جهانی در این آثار مورد توجه ما بود.
 
* موزه گرافیک در منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد
 
رشیدی در پاسخ به سؤال دیگری درباره راه‌اندازی موزه گرافیک گفت: در آخرین روزهای باقی مانده سال گذشته، در تعامل با شهرداری منطقه ۱۰ فضایی در منطقه هفت چنار به موزه گرافیک ایران اختصاص یافت که اگر چه این فضا اید‌ه آل ما نیست چرا که در مرکز رویدادهای هنری قرار ندارد اما به هر حال هدف ما ثبت و راه‌اندازی این موزه گرافیک بود که خوشبختانه با همراهی شهردار منطقه ۱۰ عملی شده است.
 
* دوسالانه انجمن گرافیک ایران «سرو نقره‌ای» است
 
رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران در پاسخ به سؤال دیگری درباره برگزاری دوسالانه گرافیک ایران گفت: دوسالانه انجمن طراحان گرافیک ایران، «سرو نقره ای» است که مردادماه سال جاری برگزار می شود و اگر وزارت ارشاد دوسالانه گرافیک را برگزار کند نیز در این دوسالانه شرکت می‌کنیم و از برگزاری آن خوشحال خواهیم شد ولی دوسالانه اعضای انجمن مستقل طراحان گرافیک همان «سرو نقره‌ای» است که متعلق به همه طراحان گرافیک است.

وی افزود: فراتر از برگزاری سرو نقره‌ای نه در توان ما و نه وظیفه ماست ولی از برگزاری دوسالانه گرافیک از سوی وزارت ارشاد نیز استقبال می‌کنیم و فعالانه در آن شرکت خواهیم کرد.

به گزارش فارس، هفته طراحی گرافیک ایران امروز ۲۷ فروردین ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران گشایش می یابد و تا ۵ اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران برپاست.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها