امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132306
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۸
تعداد بازدید: 192
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، مراسم‌های عزاداری و روضه‌خوانی در یزد منحصر به یک دهه و دو دهه، محرم و صفر، تاسوعا و عاشورا و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، مراسم‌های عزاداری و روضه‌خوانی در یزد منحصر به یک دهه و دو دهه، محرم و صفر، تاسوعا و عاشورا و اربعین نیست و در همه ایام سال، در گوشه و کنار این شهر مراسم روضه‌خوانی برپاست و کافی است یک روز در هر ایامی از سال اراده کنی تا در یک مراسم روضه‌خوانی شرکت کنی آنگاه با گشتی در شهر، حتما چند تابلوی «بفرمایید روضه» را مشاهده خواهید کرد.

مردم یزد ارادت ویژه‌ای به اهل بیت (ع) به ویژه امام حسین (ع) دارند و یاد آنها هرگز از حادثه کربلا و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و یارانشان خالی نیست و این ارادت خود را به شکل‌های مختلف با برگزاری مراسم‌های روضه‌خوانی، عزاداری، طبخ نذری و .... نشان می‌دهند.

گرچه در فرهنگ عامه، مردم یزد را مردمانی مقتصد می‌دانند که بیِ‌محابا برای چیزی هزینه نمی‌کنند که البته این خود یک ارزش است، اما در طبخ نذری برای امام حسین (ع) هیچ حساب و کتابی ندارند و همیشه آماده طبخ نذری هستند و در هر مناسبت مذهبی به ویژه ایام محرم و صفر، دیگ‌های آش گندم آنها بر روی اجاق است.

آش گندم، آش سنتی یزدی‌هاست که به نام آش امام حسین (ع) شهرت یافته است

این روزها در ایام اربعین حسینی و روزهای پایانی ماه صفر نیز آش گندم که عناوین دیگری چون آش امام حسین (ع)، آش یزدی و .... نیز به وفور طبخ می‌شود و حتی در برخی محله‌ها با مشارکت مردم گاهی تا صدها دیگ بر روی اجاق‌ها گذاشته می‌شود.

یزدی‌های قدیمی، سه نوع آش را نذری ویژه سه حضرت می‌دانند در بسیاری از موارد نام آش را به نام حضرت، تغییر می‌دهند به عنوان مثال آش گندم را آش ویژه نذری‌های مربوط به امام حسین (ع) می‌دانند به همین دلیل به آن آش امام حسین (ع) نیز می‌گویند.

آش رشته نیز اگر به عنوان نذری طبخ شود، معمولا به آش ابوالفضلی معروف است و آش دیگری که مشابه آش شله قلمکار است را آش امام سجاد (ع) می‌نامند و این آش را معمولا برای بیماران نذر می‌کنند.

پخت آش گندم از روزهای اول ماه محرم در یزد آغاز می‌شود و تقریبا تا پایان ماه صفر می‌توان با گشتی در محله‌های مختلف، دیگ‌های نذری آش گندم از یک تا چند دیگ را مشاهده کرد اما اوج طبخ آش گندم یا همان آش امام حسین (ع) مربوط به امشب است.

طبخ آش امام حسین (ع) در همه محله‌های یزد

تقریبا هیچ محله‌ای نیست که امشب در آن از یک تا چند دیگ آش نذری بر روی اجاق نباشد اما آش برخی محله‌ها و شهرها به شهرت رسیده‌اند. آش‌هایی که این روزها در خاتم، مهریز، بافق، شاهدیه و ... طبخ می‌شود زبانزد هستند.

در کنار همه اینها در یکی از محله‌های نسبتا قدیمی یزد که امروزه به خیابان خرمشهر شهرت دارد، آش نذری طبخ می‌کنند که حجم آن قابل توجه است گرچه طبخ آش از غروب امشب مصادف با شب اربعین آغاز می‌شود اما مقدمات آن از چندی پیش آغاز شده است.

گوشت و گندم و حبوبات آن از قبل از محل نذورات مردمی و نذر بانی تهیه و آماده‌سازی شده و امروز زمان کندن زمین برای اجاق و آوردن هیزم است.

یکی از بانیان این نذری بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: قدمت پخت آش امام حسین (ع) در این محله به حدود 45 سال پیش می‌رسد و از حدود 20 سال پیش مسئولیت پخت و ساماندهی این آش نذری بر عهده من قرار گرفته است.

محمدرضا جعفری عنوان کرد: بخشی از این نذری، نذر خانوادگی ماست اما بخش قابل توجهی از آن نیز نذورات مردمی است که هر سال پای دیگ‌های آش به دل گرفته‌اند که سال دیگر مقداری گندم، حبوبات، ادویه و ... یا مقداری گوشت یا حتی گوسفند یا شتری را به این نذر اضافه کنند.

نذری با قدمت 45 سال/ یک دیگ آش گندم امسال به بیش از 100 دیگ می‌رسد

وی عنوان کرد: با نذورات مردمی، هر سال تعداد دیگ‌ها افزایش می‌یابد و این آش که 45 سال پیش یک دیگ بود، امسال به 100 دیگ می‌رسد.

جعفری یادآور شد: اکنون برای پخت این آش، سه تن گندم، سه تن گوشت، 3.5 تن حبوبات، 1700 کیلو پیاز، 700 کیلو دنبه، 30 کیلو ریشه جوز، 40 کیلو فلفل و دارچین آماده شده و از عصر امروز دیگ‌ها بار گذاشته می‌شود.

وی با بیان اینکه برای پخت این آش به 17 ساعت زمان نیاز است، عنوان کرد: آش معمولا قبل از اذان صبح اربعین حاضر است و توزیع آن بعد از نماز صبح آغاز می‌شود.

پخت این آش نه تنها در مراحل آماده‌سازی بلکه در مرحله پخت به همکاری و مشارکت مردم نیاز دارد زیرا آش گندم از جمله آش‌هایی است که تمام مدت باید با کفگیرهای مخصوصی هم بخورد تا حبوبات، گندم و گوشت به طور کامل له شوند و پخت چنین آشی آن هم در حجم 100 دیگ بزرگ، کار 10 نفر و 20 نیست.

آش این محله روی اجاق گاز پخته نمی‌شود و از هیزم برای پخت آن استفاده می‌شود به همین منظور از صبح امروز هیزم‌ها به محل پخت آش آورده شده و اهالی محل در حال آماده کردن اجاق‌ها هستند.

زمین خالی که در کنار یک مدرسه قرار گرفته هر سال محل پخت این نذری است و اهالی محل، گودالی به عرض حدود 70 سانتیمتر، عمق یک متر و طول 500 متر حفر می‌کنند و هیزم‌ها را داخل این گودال ریخته و دیگ‌ها را کنار هم بر روی آن می‌چینند.

حضور پرشور مردم پای دیگ‌های نذری/ اوج همبستگی مردم در پخت نذری

البته تعداد دیگ‌ها ابتدا کمتر از 100 تاست اما کم‌کم که گندم‌ها ری کرده و حبوبات پخته می‌‌شود و محتویات داخل دیگ با هم له شده و ترکیب می‌شوند، مواد اولیه آش به داخل دیگ‌های بیشتری تقسیم می‌شوند و با اضافه شدن آب بیشتر، به هم زدن دیگ تا مرحله دم گذاشتن آش ادامه می‌یابد.

اغلب مردم از غروب تا حوالی صبح در کنار دیگ‌های آش هستند و عده دیگری از مردم نیز دسته دسته پای دیگ‌ها می‌آیند و بعد از به هم زدن آش محل را ترک می‌کنند و شاید تا زمان دم گذاشتن آش، بیش از هزار نفر پای دیگ‌ها حضور می‌یابند.

قرائت قرآن، زیارت عاشورا، عزاداری و سینه‌زنی و نوحه‌خوانی پای دیگ‌ها هر سال در ساعات مختلف انجام می‌‌شود و برگزاری مراسم عزاداری در محوطه باز کنار دیگ‌ها، شور و حال ویژه‌ای به این نذری‌پزان بزرگ می‌بخشد.

هر سال در طول آماده‌سازی آش امام حسین (ع)، مردمی که در سال‌های قبل نیتی داشته‌اند، نذری‌هایی در میان مردمی که پای دیگ‌ها ایستاده‌اند توزیع می‌کنند.

شکلات، شله‌زرد، چای، شیر، شربت، میوه و حتی آجیل مشکل‌گشا از نذری‌هایی است که پای دیگ آش میان مردم توزیع می‌‌شود.

همکاری و همبستگی اهالی این محله زیبایی و جلوه ویژه‌ای به این نذری‌پزان داده و از زمان ذبح گوسفند و شتر و پاک کردن گندم و حبوبات تا زمان شستن دیگ‌ها و پر کردن چاله اجاق، همه در کنار یکدیگر برای امام حسین (ع) خدمت می‌کنند و بسیاری از اهالی محل نیز منازلشان محل استراحت آشپزها و خدمه امام حسین (ع) می‌شود.

در این شب درب اغلب خانه‌ها باز است و عزاداران حسینی معمولا برای خوردن آب، استراحت، نوشیدن چای و ... در این خانه‌ها رفت و آمد می‌کنند.

نظیر این نذری‌پزان در محله‌های مختلف یزد به ویژه محله‌های قدیمی بسیار است و نذری با طعم ارادت و چاشنی شور حسینی در همه کوچه‌های دارالعباده به راه است.

انتهای پیام/2464/ع

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار