امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132307
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۸
تعداد بازدید: 224
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرکرد، امروزه برخی ورزشکاران به ویژه جوانان برای رسیدن به سکوهای قهرمانی و یا داشتن اندامی زیبا به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرکرد، امروزه برخی ورزشکاران به ویژه جوانان برای رسیدن به سکوهای قهرمانی و یا داشتن اندامی زیبا به داروهای نیروزا و به اصطلاح جامعه ورزشی "دوپینگ" روی می‌آورند.

دوپینگ یا زورافزایی، به معنای استفاده ورزشکار از روش‌هایی است که به افزایش کارایی در ورزش انجام می‌شود.

دوپینگ در جامعه کنونی ورزش به معضلی تبدیل شده که مبارزه جدی با آن نیازمند اندیشیدن تدابیر جدی است.

این اقدام زشت، نوعی تقلب بوده که حتی در بسیاری از موارد و جنبه‌های فیزیولوژیک و جسمی منجر به مرگ می‌شود.

احترام به اخلاق پزشکی ورزشی، محافظت از سلامت ورزشکاران و فراهم کردن محیطی برابر برای تمامی ورزشکاران به عنوان سه اصل استوار در مبارزه علیه دوپینگ هستند.

* 5 گروه دارویی برای دوپینگ تعریف شده است

به‌طور معمول پنج گروه دارویی شامل داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی، داروهای مخدر، استروئیدهای آنابولیک، داروهای ادرارآور و هورمون‌های پتیدی و گلیکورپروتئینی و آنالوگ‌های آن‌ها مهم‌ترین طبقات داروهای دوپینگی در ورزش به شمار می‌روند.

از مهم‌ترین داروهای محرک سیستم مرکزی می‌توان به آمفتامین، کوکائین، افدرین، پسودوافدرین، فلیل پروپانولامین اشاره کرد.

هروئین، مورفین و متادون هم از داروهای مخدر مورد استفاده در دوپینگ هستند.

از گروه دارویی استروئیدهای آنابولیک در دوپینگ می‌توان از ناندرولون، تستوسترون، اکسی متولون و استانوزولول و از گروه داروهای ادرارآور می‌توان از فوروسماید، تیازید و اسپیرونالاکتون نام برد.

همچنین مهم‌ترین گروه هورمون‌های پتیدی و گلیکوپروتئینی و آنالوگ‌های آن‌ها شامل داروهایی مانند رشد اریتروپویتین هستند.

ناراحتی‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی، کبدی، عوارض خاص زنان و مردان، مشکلات روانی و اختلالات در بدن پسران نابالغ مهم‌ترین مشکلات ناشی از دوپینگ محسوب می‌شود.

* سودجویان برای کسب درآمدهای کلان، دوپینگ را تبلیغ می‌کنند

یکی از ورزشکاران استان چهارمحال و بختیاری در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: دوپینگ نوعی تقلب ورزشی و اخلاقی بسیار زشت است.

حمید علیدوستی تأکید کرد: ادعای برخی سودجویان مبنی بر لزوم استفاده از دوپینگ در ورزش برای رسیدن به موفقیت تنها با هدف درآمدهای کلان صورت می‌گیرد.

وی افزود: این افراد فقط برای منافع شخصی خود تبلیغ داروهای نیروزا را انجام می‌دهند.

علیدوستی تصریح کرد: افرادی که قصد انجام ورزش سالم را دارند، بایستی کار خود را زیر نظر مربیان با تجریه و کارآزموده ادامه دهند.

* برخی ورزشکاران به اشتباه می‌خواهند راه 100 ساله را یک‌شبه بروند

یکی دیگر از ورزشکاران استان چهارمحال و بختیاری گفت: کم‌آگاهی جامعه ورزشی مهم‌ترین علت استفاده از دوپینگ در میان برخی ورزشکاران است.

علی قائدی خاطرنشان کرد: بروز عوارض در کلیه‌ها، کبد، سیستم گوارش، اعصاب و روان، چشم‌ها، فشار خون، تیرگی پوست و تغییر در صدا مهم‌ترین عوارض استفاده از داروهای نیروزا به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: پیمودن راه 100 ساله در یک شب، بزرگ‌ترین اشتباه برخی ورزشکاران برای توجیه استفاده از دوپینگ است.

قائدی بیان کرد: نظارت خانواده‌ها بر روی فرزندانشان در هنگام انتخاب مربیان ورزشی نقش مهمی در کاهش مصرف و استفاده از دوپینگ ورزشی دارد.

*آموزش ورزش پهلوانی به ورزشکاران از سوی مربیان ضرورت دارد

ورزشکار دیگری درباره استفاده از دوپینگ گفت: ورزشکاران نزد مربیان به عنوان امانت محسوب می‌شوند.

حسین تقی‌پور اظهار کرد: مربیان باید شیوه‌های پهلوانی، مردانگی، افتادگی و صحیح ورزش کردن را به ورزشکاران و جوانان بیاموزند.

وی افزود: خام بودن بسیاری از ورزشکاران جوان احتمال افزایش استفاده از دوپینگ را به دنبال دارد.

تقی‌پور تأکید کرد: بزرگ شدن عضلات، زیبایی در اندام، خودنمایی و رؤیای ایستادن بر روی سکوهای قهرمانی از مهم‌ترین عوامل روی آوردن برخی ورزشکاران به دوپینگ است.

*توکل به خدا اساس رسیدن به موفقیت است

یکی دیگر از ورزشکاران استان چهارمحال و بختیاری گفت: جوانان باید برای پرورش اندام خود و رسیدن به موفقیت‌های شیرین ورزشی، زیر نظر مربیان علمی، پزشکان باتجربه و کارشناسان تعذیه از برنامه غذایی سالم استفاده کنند.

مرتضی عباسی تصریح کرد: توکل به خدا و حرکت در مسیر صحیح ورزشی، می‌تواند اساس کار ورزشکاران برای رسیدن به سکوهای قهرمانی بدون استفاده از دوپینگ باشد.

وی افزود: ورزشکاران نباید زندگی و آینده خود را با استفاده از دوپینگ و داروهای نیروزا خراب و تباه کنند.

عباسی خاطرنشان کرد: استفاده از دوپینگ خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی و روحی را افزایش می‌دهد.

*ورزشکاران برای رسیدن سریع‌تر به موفقیت‌های ورزشی از برنامه‌های علمی بهره‌مند شوند

ورزشکار دیگری از استان چهارمحال و بختیاری گفت: کسب مقام‌های قهرمانی زودگذر است و به خطر انداختن سلامت فردی ارزش داشتن لذت‌های کاذب و تقلبی قهرمانی را ندارد.

مهدی حسینی اظهار داشت: ورزشکاران برای رسیدن به قهرمانی‌های پهلوان‌منش و اصولی باید از برنامه‌های علمی ورزشی و غذایی بهره‌مند باشند.

وی خاطرنشان کرد: ورزشکاران برای جلوگیری از هرگونه مشکلات جسمی و روحی، داشتن اندامی زیبا و رسیدن به سکوهای قهرمانی باید با مربیان، پزشکان و کارشناسان مورد اعتماد و کارآزموده تمرین و تلاش کنند.

حسینی اظهار کرد: نداشتن غرور، عجله نکردن برای پیشرفت و داشتن روحیه فروتنی نقش مهمی در کاهش استفاده از دوپینگ و رونق ورزش پهلوانی دارد.

به گزارش فارس امید است که تمامی ورزشکاران بدون استفاده از داروهای نیروزا و دوپینگ بتوانند سکوهای قهرمانی ملی، منطقه‌ای و جهانی را از آن خود کنند.

استفاده از تغذیه مناسب، بهره‌گیری از توان بالای مربیان باتجربه و حرکت براساس نظریه کارشناسان تغذیه نقش مهمی در کسب موفقیت‌های افتخارآمیز ورزشی دارد.

به طور یقین آرزوی قلبی تمامی مسئولان، خانواده‌ها و ورزشکاران داشتن جامعه‌ای ورزشی و بدون دوپینگ است که رسیدن به این هدف والا، دور از انتظار نیست.

برنامه‌ریزی برای افزایش نرخ اشتغال، کاهش بیکاری، بهبود وضعیت معیشت خانوارها، رونق اقتصادی، ارتقای توان مالی و رشد شاخص‌های توسعه‌ای نقش مهمی در رسیدن سریع‌تر به جامعه ورزشی سالم و بدون دوپینگ دارد.

رسیدن به این هدف مهم نیز به کمک، همکاری، همفکری و تعامل تمامی مردم و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران در فضایی آرام و به دور از حاشیه‌های گوناگون نیاز دارد.

===================

 گزارش از: وحید رئیسی‌دهکردی

===================

انتهای پیام/68003/گ40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها