امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132405
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف»، رئیس جمهور ترکمنستان به ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف»، رئیس جمهور ترکمنستان به مناسبت جشن ملی اصل بیطرفی این کشور پیام تبریکی خطاب به مردم ترکمنستان صادر کرد.

وی در این پیام تصویب اصل بیطرفی ترکمنستان در تاریخ 12 دسامبر سال 1995 میلادی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را یک حادثه سرنوشت‌ساز برای این کشور آسیای مرکزی و مجامع جهانی قلمداد  کرد.

«قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در پایان این پیام که از تلویزیون ملی ترکمنستان و مطبوعات این کشور منتشر شد، اطمینان داد: ترکمنستان در آینده نیز به کلیه مفاد اصل بیطرفی پایبند بوده سیاست حسن همجواری، همزیستی مسالمت آمیز،دوستی و توسعه و گسترش روابط و همکاری‏‌های بین‏‌المللی را ادامه خواهد داد زیرا این سیاست به صورت کامل جوابگوی اولویت‏‌های ملی و منافع مجامع جهانی و امنیت و رفاه بشری می‏‌باشد.

**نگاهی به ابعاد مختلف اصل بیطرفی ترکمنستان

ترکمنستان که در سال 1991 میلادی استقلال خود را از شوروی سابق کسب کرده بود اندکی پس از این رویداد مهم سیاسی، مکانیسم اشتیاق بیطرفی خود را با جامعه جهانی هماهنگ کرد که در نتیجه ترکمنستان در دنیا اولین کشوری شد که با توافق و رضایت تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد موضع بیطرفی اتخاذ نمود.

به همین مناسبت در عشق‌‏آباد برجی به ارتفاع 95 متر به عنوان «برج بیطرفی ترکمنستان» به عنوان نماد این رویداد مهم احداث شد.

این واقعه در 12 دسامبر سال 1995 (21 آذر 1374) طی جلسه شورای عمومی سازمان ملل در نیویورک به وقوع پیوست که در آن تمام 185 عضو سازمان ملل ترکمنستان را به عنوان کشوری بیطرف معرفی کردند.

ترکمنستان با به دست آوردن موقعیت جدید و اصل بیطرفی برخی الزامات اساسی در قبال جامعه جهانی را متعهد شد .

این الزامات شامل غیروابسته بودن به مسائل سیاسی و نظامی، وجود ارتش فقط برای حفاظت از صلح و آزادی، دست کشیدن از سلاح‌های کشتار جمعی، منع انتقال چنین سلاح‌هایی از طریق زمینی یا هوایی این کشور، متعهد بودن به ارزش‌های جهانی و اصول دموکراسی، تضمین صلح مدنی در کشور، اداره سیاست خود با همکاری نزدیک سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی بود.

امتناع بدون قید و شرط از مشارکت در پیمان‌های نظامی بین‌المللی ترکمنستان را قادر ساخته تا از کشیده شدن به هر گونه مسائل نظامی در منطقه اجتناب نماید. عدم ورود به کشمکش‌های نظامی که در مناطق آسیای مرکزی اتفاق افتاده یک دستاورد بزرگ در عرصه سیاست خارجی دولت جوان ترکمنستان است.

با توسعه موقعیت بیطرفی ترکمنستان و تقویت فهم آن توسط جامعه جهانی به عنوان راهی مطمئن برای به دست آوردن امنیت، میزان اعتماد سیاسی بین‌المللی ترکمنستان بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

اکنون ترکمنستان سطح مستحکمی از روابط بین‌المللی را با قدرت‌های بزرگ و همکاری‌های باز و دوستانه‌ای را با کشورهای همسایه و منطقه از جمله ایران برقرار کرده ‏‌است.

یک اثر عمده دیگر ایجاد سیاست بیطرفی، توسعه موفق اقتصاد ملی این کشور بود که بیطرفی از نقطه نظر اقتصادی و حقوقی، وسیله‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عظیم اقتصادی جهت توسعه منابع معدنی و انرژی سرزمین ترکمنستان و عرضه آنها به بازارهای جهانی شد.

طبق آمار بانک جهانی، درحال حاضر ترکمنستان از نگاه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صف کشورهایی است که از شرایط مطلوب سرمایه‌گذاری برخوردارند.

23 سال پس از استقلال، توسعه منتخب ترکمنستان یعنی مدرنیزه کردن عرصه‌های زندگی براساس خصوصیات ملی همراه با سیاست خارجی صلح‌آمیز بیطرفی مثبت، راه خود را یافته است.

اصل بی‌طرفی ترکمنستان برای ترکمن‏‌ها بسیار ارزشمند است زیرا این طرح یک برنامه سیاسی نیست که توسط تحلیلگران اندیشمند در حریم ادارات دولت به‌ وجود آمده باشد بلکه ترکیبی از دورنمای جهان مدرن و سنتی مردم است.

اولین نشانه اساسی موفقیت بی‌طرفی برای سیاست داخلی ترکمنستان تعهد جهت توسعه حقوق بشر بود.

بر این اساس، «اعلامیه بین‌المللی ترکمنستان بیطرف در عرصه حقوق بشر» که در 27 دسامبر 1995 پذیرفته شد، ترکمنستان تعهدات بیشتری را پذیرا شد.

پس از گذشت 19 سال از اخذ این سیاست، اعتبار ترکمنستان به عنوان کشور مجری و فعال نظریات و برنامه‏‌های سازمان ملل در روند حفاظت از صلح نیز افزایش یافته است.

به همین دلیل بود که عشق‏‌آباد به عنوان مکانی برای مقر منطقه‏‌ای «دیپلماسی پیشگیرانه» سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی انتخاب شد.

از سوی دیگر رئیس جمهور ترکمنستان با توجه به اصل بیطرفی خود همواره از آمادگی کشورش برای میزبانی مذاکرات صلح بین گروه‌های افغانی با نظارت سازمان ملل متحد خبر داده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار