امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132411
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «رنگین دادفر اسپنتا» مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در نشستی که از سوی مرکز

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «رنگین دادفر اسپنتا» مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در نشستی که از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شده بود، با اشاره به فقر، تروریسم، جنایات سازمان‌یافته و همچنین جدایی طلبی‎ها اعلام کرد: آسیا به یک استراتژی امنیت جمعی نیاز دارد.

اسپنتا با تأکید بر این که تروریسم منطقه و افغانستان را تهدید می‎کند، افزود: کشورهای آسیا به ویژه کشورهای منطقه باید تأمین امنیت را بومی ساخته و در برابر مشکلات مشترک با هم همکاری کنند.

وی ضمن اشاره به همکاری کشورهای جهان با افغانستان، اظهار داشت: نباید نادیده گرفت که شیوه مبارزه با تروریسم با شکست مواجه شده است.

مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان با تأکید بر اینکه استراتژی کنونی مبارزه با تروریسم در جغرافیای اشتباهی است، گفت: تمرکز مبارزه باید بر پناهگاه‎ها و مناطقی باشد که مراکز تولید ایدئولوژی و مراکز آموزش تروریست‎ها است.

وی با اشاره به اینکه در 10 سال گذشته در این راستا تلاش کرده، تصریح کرد: استراتژی مبارزه با تروریسم باید قابل انطباق با واقعیت‎های جهانی بوده و ثبات دائمی ایجاد کند.

اسپنتا با تأکید بر اینکه باید از نفوذ و گسترش تروریست‎ها در منطقه جلوگیری شود، گفت: کشورهای منطقه دارای ملت‌های جوان بوده و همچنین دارای مواد خام با اهمیتی هستند که همین مواد خام و ملت‌های جوان باید سبب استحکام و تحکیم همکاری‌های منطقه‎ای شود.

اسپنتا افزود: یک کشور نمی‎تواند به تنهایی در برابر نابسامانی‎های کنونی پاسخ دهد بلکه نیاز است تا کشورهای منطقه دست به دست هم داده و بازیگرانی که این نابسامانی‎ها را به وجود آورده‌اند از سر راه بردارند.

وی در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد: سازمان‎ها و نهادهای موجود برای همکاری‌های منطقه‌ای ارزنده هستند اما باید تأثیرگذاری آنها آن بیشتر شده و سبب دوری مشکلات و تهدیدات مشترک شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها