امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132423
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‌‏آباد، مراسم اعطای مدال افتخار «مختومقلی فراغی» به سفیر ایران در ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‌‏آباد، مراسم اعطای مدال افتخار «مختومقلی فراغی» به سفیر ایران در عشق‌ آباد ظهر امروز در حاشیه همایش بین‌‏المللی علمی گرامی‌داشت مختومقلی فراغی با حضور مقامات عالی رتبه دولت ترکمنستان و همچنین سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم عشق‏‌آباد، محافل دانشگاهی، دانشجویی و پروهشی علمی، فرهنگی و آکادمیک ترکمنستان برگزار شد.

متن حکم رئیس جمهور ترکمنستان توسط خانم «مایسا  یازمحمدوا» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی قرائت شده و از سوی خانم « آقجا نوربردویا» رئیس مجلس ترکمنستان به نمایندگی رئیس جمهور این کشور به «سید محمد موسی هاشمی گلپایگانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آ‌باد اعطا شد.

در متن حکم رئیس جمهور ترکمنستان آمده‌ ‏است: مدال افتخاری مختومقلی فراغی به پاس خدمات ویژه سفیر ایران در زمینه تحقیق، آموزش و گسترش میراث ادبی مختومقلی فراغی و نیز به پاس خدمات وی در زمینه توسعه و گسترش تعاملات فرهنگی، علمی و انسانی و روابط دوستانه با کشور ترکمنستان به سفیر ایران در عشق‏‌آباد اعطا می‏‌شود.

سفیر ایران در عشق‌آباد نیز طی سخنانی ضمن قدردانی بابت اعطای این مدال افتخار که عالیترین مدال افتخار فرهنگی ترکمنستان است، گفت: من صمیمانه از رئیس جمهور محترم ترکمنستان جهت برنامه‌ریزی برای معرفی بهتر و بهره‏‌برداری بیشتر از آموزه‌‏های شاعر و حکیم بزرگ مختومقلی فراغی تشکر می‏‌کنم.

وی افزود: آموزه‌‏های مختومقلی فراغی که پایه و اساس آن بر مکتب فکری دانشمندان بزرگ این منطقه برنامه‌ریزی و پایه ریزی شده‌، امروز باعث پیشرفت روز افزون ترکمنستان و باعث پیشرفت بسیار این کشور شده ‏است.

هاشمی گلپایگانی تصریح کرد:  اتخاذ سیاست بیطرفی که این روزها مردم ترکمنستان جشن می‌‏گیرد بر مبنای آموزه‏‌های بزرگ این حکیم بزرگ است که در تمام اشعار او محبت، انسانیت، انسان دوستی، مسالمت، اخلاق و بهتر زیستن دیده می‏‎شود.

وی گفت: هنر بزرگ مختومقلی این بود که اهدا کننده تمام ارزش‌هایی بود که دانشمندان این منطقه در سراسر دنیا در طول تاریخ آن را به مردم آموختند و این در حالی است که تاریخ نشان می‏‌دهد زمانی که در مناطق دیگر دنیا کتاب سوزی و مخالفت با علم و آپارتاید و نژاد پرستی حاکم بود، دانشمندان این منطقه در زمینه نجوم، ریاضی، علم، ادبیات، فلسفه به دنیا آموزش دادند.

سفیر کشورمان افزود: اینکه امروز رهبری این کشور با تیرهوشی و تیزبینی، امسال را به عنوان سال مختومقلی فراغی معرفی کرد و کتاب گران‌بهای مختومقلی به زبان‏‌های مختلف دنیا ترجمه و ارائه شده به این معنا است که مختومقلی دیگر در قالب یک منطقه نمی‏‌گنجد و امروز ایشان جهانی شده‌اند.

هاشمی گلپایگانی اضافه کرد: لازم می‌دانم که این پیشنهاد را به دانشمندان، دوستان، مختومقلی شناسان مطرح کنم که کتاب مختومقلی فراغی شاعر و حکیم بزرگ شرح و بسطی بر آن داده شود و اشعار این شاعر بزرگ شرح داده شود. 

وی افزود: ما امروز شاهد هستیم که حکیمان و شاعران بزرگی همچون مولوی، حافظ، سعدی و فردوسی کتب ایشان شرحهای بسیار زیادی دارد، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گامهایی را برداشته و در رابطه با دیوان بزرگ مختومقلی آمادگی دارد که با همکاری بزرگان و دانشمندان، ادبا، متفکران به ویژه در ترکمنستان شرح کتاب مختومقلی را به نتیجه برساند و در این زمینه اقدامات مؤثری داشته باشد.

این مقام ایرانی تأکید کرد: اشعار مختومقلی نصایح و اندرزهای خوبی بر مبنای آیات قرآن کریم دارد و اخذ شده از مکاتب بزرگ انسان دوستی این منطقه است و باید این اشعار و این گفتار شرح داده شود تا بشریت بتواند از آن بهره ببرد.

دولت ترکمنستان در سال جاری میلادی (2014) دویست نودمین سالگرد تولد مختومقلی فراغی را با برگزاری برنامه‏‌های مختلف فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین‌‏المللی برگزار کرد و مدال جدید طلایی «مختومقلی فراغی» را ایجاد کرد که به رجال و شخصیت‏‌های سرشناس محلی و خارجی به پاس خدمات آنان در معرفی این شاعر بزرگ ترکمن اعطا می‌‏شود.

تاکنون این مدال به «گل» رئیس جمهور سابق ترکیه، سفیر آلمان در عشق‏‌آباد و به استاندار آستاراخان روسیه اعطا شده‏ است.  

سفیر ایران در ترکمنستان پس از مراسم اعطا مدال افتخاری مختومقلی فراغی در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حاضر در همایش مذکور گفت: ما مختومقلی فراغی را به عنوان شاعر شهیر و حکیم  سخن سرا می‌دانیم و مزار شریف ایشان در ایران قرار دارد و آرامگاه ایشان در ایران به زیارتگاه بسیاری از مردم و علاقه‌مندان و شیفتگان او تبدیل شده‌ ‏است.

وی افزود: من به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران علاقمند به توسعه روابط 2 کشور و حفظ سنت‌های مذهبی و اخلاقی بوده و در این زمینه فعالیت‌هایی نیز داشتیم از جمله تبادل هیئت فرهنگی و هنری و دانشگاهی، سخنرانی درباره شخصیت و اخلاقیات مختومقلی، اعزام هیئت زیارت به آرامگاه مختومقلی انتشار و ترجمه کتاب مختومقلی به زبان فارسی و چند طرح دیگر نیز در دست اجرا است.

سفیر ایران دریافت مدال افتخاری مختومقلی را نشانگر اهمیت دولت ترکمنستان به گسترش روابط و همکاری‏‌های همه جانبه به ویژه همکاری‌های فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: قصد داریم مناسبات فرهنگی و هنری میان 2 کشور دوست و برادر را بیش از پیش توسعه و گسترش دهیم.

*مختومقلی فراغی- فردوسی ترکمن‏‌ها

مختومقلی فراغی یکی از بزرگ‌ترین شاعران و سخنوران زبان ترکمن، ایرانی و زاده یکی از روستاهای گنبدکاووس بوده‌است.

فراغی در سال 1153 هجری قمری (265 سال پیش) در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس پا بدین جهان نهاد.

زبان‌های فارسی و عربی را نزد پدر خود دولت‌محمد آزادی آموخت؛ فراغی بعدها سفرهای زیادی به خارج از ایران کرد از جمله به بخارا و خیوه و افغانستان و هندوستان. دیوان سروده‌های زیبای او به فارسی و انگلیسی و چند زبان دیگر نیز برگردان شده‌ا ست.

آرامگاه وی در روستای «آق‌تقای» شهر «مراوه‌تپه» در استان گلستان جای دارد در اوایل دهه 1370 به سبک امروزی نوسازی شد و بعضی امکانات محدود نیز برای زائران مرقدش فراهم شده‌است.

از آن پس هزاران نفر از علاقمندان از مردم و مسئولان در سالگرد تولد وی (28 اردیبهشت) در این مکان مراسم خاصی برگزار می‌کنند.

نوآوری در ادبیات ترکمن و نقش محوری وی در اعتلای این ادبیات، موجب شد تا «محمد علی جمال زاده» نویسنده معاصر ایران، او را «فردوسی ترکمن‌‏ها» بنامد و مقام او را در احیاء ادبیات و فرهنگ ترکمن، چون مقام فردوسی در عرصه ادبیات فارسی، عنوان نماید.

نوشته‏‌های فراغی آکنده از مضامین دینی و عرفانی است و اگرچه اهل سنت بوده اما اشعار وی مملو از عشق به ائمه اطهار (س) است.

نگاه مختومقلی به قرآن، سیره نبوی، اهل بیت(س)، وحدت اسلامی، غیرت دینی، ظلم ستیزی و عدالت طلبی و تاکید بر تهذیب نفس، مهرورزی و امر به معروف به عنوان پشتوانه‌های اصلی رهبری فکری اقوام در جهت وحدت اسلامی و از نشانه‌های بارز شعر او می‌باشد.

در دیوان مختومقلی فراغی، توجه به عاشورای حسینی نیز مشهود است و در اشعار خود حداقل 10 بار مستقیماً از کربلا یاد نموده است.

این شاعر مسلمان، علاوه بر تکریم شخصیت والای امام حسین (ع)، درباره شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) نیز ابیاتی دارد.

تاریخ وفات این شاعر عارف مسلک نیز همانند ولادتش، به طور دقیق مشخصی نیست، به طوری که برخی محققان، وفات وی را در 1169، برخی درگذشت وی را 1176 و برخی دیگر وفاتش را در 1198 شمسی اعلام کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند که بزرگداشت شخصیت‌های فرهنگی برجسته‌ای مانند مختومقلی فراغی، می‌تواند نقش موثری در تقویت مناسبات فرهنگی، اجتماعی و به تبع آن تقویت همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران و ترکمنستان داشته باشد.

دولت ترکمنستان به منظور بزرگداشت مقام و منزلت و پاس‌داشت مقام و میراث ادبی مختومقلی فراغی روز 18 ماه می هر سال را به عنوان جشن ملی وحدت و بزرگداشت مختومقلی فراغی برگزار می‏‌کند.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها