امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132451
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 85
حسین خزائی استاد آینده پژوهی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ...

حسین خزائی استاد آینده پژوهی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره بحث  مهندسی فرهنگی و اهمیت آن در جامعه به خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: امروز نیازمند مهندسی فرهنگی و سند مهندسی فرهنگی در کشور هستیم برای اینکه بتوانیم بهتر مدیریت جامعه را در دست داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی همه باید تحت مجموعه تفکر فرهنگی ساماندهی شود، اظهار داشت: تمام ساختار جامعه براساس فرهنگ نظام سازی می‌شود برای دستیابی به شرایط مطلوب جامعه باید به اصلاح فرهنگ جامعه دست بزنیم.

خزائی با اشاره به تغییرات فرهنگی که در درون جامعه ایران صورت گرفته است، اظهار داشت: با مهندسی فرهنگی می‌توانیم افراد را در مواجه با طبیعت، دیگر افراد و بالاخره خداوند سازماندهی کنیم در این راستا بنیان‌های رفتاری، ‌اعتقادی و ارزشی به طور مشخص مورد مطالعه قرار می‌گیرد و براساس همین مهندسی باورهای جامعه استوار باقی می‌ماند، در نهایت این فرهنگ باید مهندسی شود.

وی با تأکید بر رابطه مستقیم توسعه با فرهنگ گفت: فرآیندهای رشد و توسعه جامعه با فرهنگ ارتباط دارد در نظام سیاسی و اقتصادی و فرهنگی‌مان باید خط کشی‌های مهندسی فرهنگی که اکنون تنظیم شده را رعایت کنیم چرا که هر یک از وجهه‌های مختلف جامعه با فرهنگ در ارتباط است بنابراین باید جایگاه مهندسی فرهنگی در جامعه مشخص شود و امیدواریم این نقشه مهندسی زمینه‌های فرهنگ را در جامعه به خوبی شناسایی کرده و شناخته باشد.

خزائی با بیان اینکه الگوی اسلامی ایرانی در نقشه مهندسی فرهنگی باید مدنظر قرار گیرد، گفت: این بسترسازی راهبردهای فرهنگی را شامل می‌شود، بنابراین فرهنگ اصلاح پذیر است و امروز یکی از حوزه‌های فعالیت آینده پژوهی فرهنگ است آینده پژوهشی قرابت و نزدیکی در آینده بین فرهنگ‌ها ایجاد می‌کند و در نهایت روابط را تسهیل می‌کند.

وی با اشاره به تعریف حجت‌الاسلام رشاد از مهندسی فرهنگی گفت: این تعریف ایشان تعریف خوبی است که مهندسی فرهنگی مجموعه پیش نیازهایی فرهنگی شامل مبانی و کشف قواعد فرهنگ است. بنابراین این را به خاطر داشته باشیم که دنیای امروز ، دنیای تنوع و در رقابت بودن است باید ابزارهای این رقابت را در دست داشته باشیم که یکی از مهمترین آنها دیپلماسی فرهنگی است. رسانه‌ها هم می‌توانند از طریق مهندسی فرهنگی جامعه خود را بی مرز کند و با دیگر جوامع راحتتر و با اعتماد بیشتر ارتباط داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها