امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132472
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 54
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام و تایباد در مجلس در میزگرد پارلمانی

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام و تایباد در مجلس در میزگرد پارلمانی پیرامون جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای  که در وین برگزار شده، گفت: گفتمان انرژی هسته‌ای دیرزمانی است جامعه بین‌المللی را به خود مشغول داشته است.
 
وی ادامه داد: به هر میزان که از مزایای کاربردهای گوناگون این منبع انرژی سخن گفته شود نمی‌توان ذهنیت منفی حاکم بر این مقوله را تطهیر کرد، بمباران هسته‌ای ژاپن و پیامدهای تاسفبار آن نقطه عطف این ماجراست. قرار گرفتن انرژی هسته‌ای و فناوری‌های وابسته‌اش در انحصار تعداد اندکی از دولت‌ها در کنار مسائل سیاسی عصر حاضر، بازه پیچیده‌ای را رقم زده است.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ افزود: از یکسو قدرت‌های هسته‌ای برای حفظ این انحصار و از سویی دیگر تلاش‌های گسترده کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به چرخه کامل انرژی هسته‌ای، پای برخوردهای سیاسی را به این عرصه باز کرده است.
 
وی گفت: عضویت در آژانس بی‌المللی انرژی اتمی و پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) و پروتکل‌های الحاقی و انعقاد موافقت‌نامه‌های پادمانی از جمله اقداماتی هستند که در راستای ضابطه‌مند کردن استفاده از انرژی هسته‌ای ارزیابی می‌شوند تا بدین‌وسیله تضمینی نمایند انرژی هسته‌ای کاربرد صلح‌آمیز خواهد داشت و به سمت به‌کارگیری در برنامه تسلیحات هسته‌ای انحراف نخواهد کرد.
 
اسداللهی ادامه داد: نحوه برخورد جامعه جهانی با پرونده‌های هسته‌ای کشورهایی مانند ایران و رژیم صهیونیستی خود گویای بازی سیاسی پشت ‌پرده است.
 
وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی بدون آنکه به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای پیوسته باشد و تاسیسات هسته‌ای‌اش را تحت پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد، همچنان زرادخانه هسته‌ای‌اش را حفظ کرده و پیوسته نیز درصدد توسعه تسلیحات هسته‌ای‌اش است. این رژیم مجهول هیچگونه تقیدی به مقررات حقوق بین‌الملل در این زمینه و موارد مشابه نداشته و چشم‌انداز روشنی برای آینده آن نمی‌توان ترسیم کرد.
 
اسداللهی ادامه داد: حال سوال اینجاست که چطور جامعه بین‌الملل به سادگی از کنار تمامی این تخلفات می‌گذرد و در مورد جمهوری اسلامی ایران که عضو معاهده منع گسترش است و کاملا به تعهدات فنی و حقوقی آن عمل کرده، پرونده به ناگاه سر از شورای امنیت سازمان ملل متحد درمی‌آورد.
 
وی گفت: ما معتقدیم که موضوع دستیابی سلاح‌های کشتار جمعی و کاربرد آنها با آموزه‌های دینی و اسلامی و نیز حقوق بین‌الملل در تعارض قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور قربانی سلاح‌های کشتار جمعی قویاً بر این باور است که تملک سلاح‌های هسته‌ای موجب امنیت و تضمین آن برای هیچ کشوری نیست و تنها ضمانت مطلق در مقابل تهدید این سلاح‌های غیرانسانی،‌ انهدام کامل آنها تحت کنترل شدید بین‌المللی است.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ افزود: رهبر معظم ایران در سخنرانی افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران در 30 اوت 2012 خاطرنشان ساختند "جمهوری اسلامی هرگز در پی تسلیحات هسته‌ای نیست و نیز هرگز از حق ملت خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای چشم‌پوشی نخواهد کرد".
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه٬ بودجه و محاسبات مجلس٬ گفت: شعار ما "انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچکس" است.ایشان همچنین افزودند "جمهوری اسلامی ایران همچنین استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیایی و نظایر آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی می‌داند".به امید جهانی عاری از سلاح هسته‌ای در دوران حیات ما.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها