امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132477
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۹
تعداد بازدید: 84
تاج‌الدین الهلالی استاد دانشگاه الازهر و مفتی سابق استرالیا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، درباره حضور گروه‌های تکفیری در مصر، ...

تاج‌الدین الهلالی استاد دانشگاه الازهر و مفتی سابق استرالیا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، درباره حضور گروه‌های تکفیری در مصر، گفت:اندیشه تکفیری به عنوان یک ظاهر بیماری است که میکروب آن به جاهای مختلف سرایت کرده است و این مریضی چون به راحتی وارد می‌شود نیازمند امور پیشگیرانه است و این گروه‌ها در همه کشورهای عربی و اسلامی از جمله مصر حضور دارند.

*حکومت اخوان‌المسلمین در مصر به جریان اسلامگرایی ضربه زد/آمریکا و سلفی‌ها به آنان خیانت کردند

وی در پاسخ به این سوال که پس از برکناری محمد مرسی عده‌ای در مصر و جهان اسلام علیرغم پیشینه فکری شهید حسن البنا اخوان المسلمین را تکفیری و تروریست، می‌خوانند، تاکید کرد: من معتقدم در مصر گروه یا جماعتی که به اندیشه امام شهید حسن النبا معتقد باشد وجود ندارد بلکه جریان‌های دنیاخواهی وجود دارد که سیاسی و به دنبال کسب درآمد است و دارای ارتباطات خارجی است.

الهلالی افزود: من معتقدم زمانی که اخوان‌المسلمین در مصر به حکومت رسیدند بدترین مرحله‌ای بود که به اسلامگرایان ضربه زده شد و مثلی هست که می‌گوید هرکس به سراغ چیزی برود قبل از آنکه ثمر داده باشد آن را از دست خواهد داد مثلاً اگر زنی باردار باشد و در ماه پنجم به سراغ او بروند و عجله کنند بچه‌ خواهد مرد و مادر مریض خواهد شد و این آن چیزی است که اسلامگرایی در مصر با آن مواجه شد.

وی ادامه داد: اخوانی‌ها هرگز تکفیری نیستند اما به آنها میل دنیایی غلبه کرد و متأسفانه و در اشتباهی محض به سوی آمریکا و سلفی‌ها و گروه‌های تکفیری رفتند و اینها بر آنها خیانت کردند.

* الازهر از ضعف اداری و تسلط دولتی و اطلاعاتی رنج می‌برد

تاج‌الدین الهلالی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره رابطه الازهر و حوزه‌های علمیه گفت: الازهر نخواهد توانست نقش‌ جهانی خود را ایفا کند مگر اینکه علم و عالمیت خود را بازگرداند اما الازهر در این روزها از ضعف اداری و تسلط دولتی و اطلاعاتی رنج می‌برد.

وی افزود: وقتی شیخ الازهر انتخابی باشد آن وقت الازهر نوری برای جهان اسلام و قبله‌ای برای جریان میانه‌روی اسلامی و گشایشی برای دیگران خواهد بود اما وقتی از برخی علمای الازهر طرد کردن و تحریم حوزه‌های علمیه را می‌شنویم این نشان علمایی نیست لذا الازهر باید نقش خود را باز یابد و راه شیخ شلتوت و علمای آزاده دیگر را ادامه دهد.

این استاد دانشگاه الازهر با بیان اینکه وقتی روابط بین حوزه‌های علمیه و الازهر شکل می‌گیرد که علمای ربانی حضور داشتند، تصریح کرد: در صورت شکل‌گیری این ارتباطات آن وقت روابط بین مذاهب بهتر خواهد شد و حتماً این روابط موجب از بین رفتن خطر تکفیری‌ها می‌شود.

وی افزود: الازهر اکنون با امکانات اندک خود علیه تکفیری‌ها کار می‌کند اما تکفیری‌‌ها یک خطر جهانی چون بیماری ایدز است خطری است که باید ملت‌های اسلامی و غیراسلامی آن را بشناسند و آن را طرد کنند چرا که خطر تکفیری از خطر ایدز هم بیشتر است.

*امیدوارم در مکه و مدینه شاهد برگزاری اجلاس علمای شیعه و سنی علیه تکفیری‌ها باشیم

مفتی سابق استرالیا در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا می‌نوان با صاحبان فکر و فتوای تکفیری مناظره کرد، گفت: نخستین گام باید دیدار بین علمای شیعه و سنی باشد و نتیجه‌اش این باشد که خون و مال و آبروی مسلمان در امان است و این خواسته من از حوزه‌های علمیه قم بود که ده ما طول کشید که به جواب آن دست یافتم.

وی افزود: امیدوارم پس از کنگره قم، در مکه و مدینه و چه بسا الازهر دیدار و کنگره علمای شیعه و سنی شکل بگیرد که این اسلام است که کسی حق ندارد شخصی که وارد آن شود را اخراج کند و به نظرم این راه حل بهتری نسبت به تلاش برای کم کردن بعد فتاوای تکفیری‌هاست.

الهلالی در عین حال تصریح کرد: جریان تکفیر البته علمایی ندارد؛ آنها فهم و اندیشه کوته‌بینانه دارند، حلم‌شان کم و فهم‌شان از متون دینی اندک است و معتقدم آنها در عقل‌شان نقصی ایجاد شد و از تفکر به تکفیر شیفت کرده‌اند و این یک حالت اندیشه‌ای است که جز با اندیشه و تفکر حل نخواهد شد و من به علمای ربانی امیدوارم که گام‌هایی در آینده بردارند که موجب نزدیکی علمای مسلمان و شیعه و سنی شود.

* فعالان شبکه‌ها تفرقه‌افکن مذهبی ماهواره‌ای آدم‌های سفیهی هستند

این استاد دانشگاه الازهر همچنین درباره شبکه‌ها تفرقه‌افکن مذهبی ماهواره‌ای گفت: هر کس در این شبکه‌ها کار می‌کند جاهل و سفیه است و هیچ حکیمی در بین آنها نیست.

وی با بیان اینکه ما باید تنها علما و حکما را در قاب شیشه‌ای نشان دهیم، افزود: هر شبکه‌ای که مسیر تکفیر و مسیر نفرت‌پراکنی و لعنت کردن را دنبال می‌کند هرگز به مسلمان و اسلام خدمت نمی‌کنند چه شیعه باشد چه سنی؛ معتقدم طرح تکفیر ورشکست شده و نهایت آن نزدیک است و به بن‌بست رسیده است و عصر آینده عصر جریان اندیشه و تفکر به جای جریان تکفیر است.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها