امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132506
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، شهر «حلب» در شمال سوریه و مرکز این استان که تا پیش از آغاز بحران سوریه پایتخت اقتصادی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، شهر «حلب» در شمال سوریه و مرکز این استان که تا پیش از آغاز بحران سوریه پایتخت اقتصادی این کشور شمرده می‌شد، با تشدید حملات خمپاره‌ای گروهک‌های تروریستی مسلح مستقر در کوی «بنی زید» به سمت کوی‌های امن این شهر و گسترش دامنه درگیری‌های ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح در جبهه «البریج – حندرات» شب بحرانی و ملتهبی را پشت سر گذاشت.
میدان عملیاتی ارتش سوریه در حلب؛ البریج به رنگ قرمز، حندرات به رنگ خاکی در نقشه مشخص شده


براساس گزارش‌های رسیده گروهک‌های تروریستی مسلح بیش از 40 خمپاره به سمت مناطق امن حلب شلیک کردند که اغلب آنها به کوی‌ «الاشرفیه» و خیابان‌های «النیل» و «تشرین» اصابت کرد و موجب کشته شدن 5 نفر از اهالی این مناطق شد تا شمار کشته‌های غیر نظامی حملات خمپاره‌ای تروریست‌های مسلح به مناطق امن حلب ظرف 3 روز اخیر به بیش از 40 نفر برسد.

در محور کوی «الشیخ سعید» در جنوب حلب یگان توپخانه ارتش سوریه یک تجمع عناصر تروریستی را هدف قرار داد که کشته شدن شماری از تروریست‌ها و روشن شدن آتش درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح در این محور را درپی داشت.

در محور کوی «بستان القصر» نیز یکی از سرکردگان گروهک تروریستی موسوم به «جنبش حزم» که زیر نظر آمریکا و عربستان سعودی آموزش می‌بیند و به تجهیزات پیشرفته‌تر نسبت به بقیه گروهک‌های تروریستی مسلح مثل موشک ضدزره «تاو» مجهز است، را با بمبگذاری در خودرویش و انفجار آن به شدت زخمی شد.

این درحالی است که دیگر یگان‌های ارتش سوریه تجمعات و مقرهای تروریست‌های مسلح تکفیری اطراف دو شهرک شیعی نشین «نبل» و «الزهراء» را هدف قرار دادند که طی 5 روز گذشته شاهد هیچ حمله‌ای از سوی گروهک‌های تروریستی تکفیری از جمله «جبهه النصره» نبوده است.

اطراف شهرک و منطقه «حندرات» هم درگیری و صدای انفجارهای شدیدی گزارش شده است و جبهه «جمعیت الزهراء»، در شمال غربی حلب هم شعله‌ور شده است.

2 تصویر بالا تصاویری جدید از کوه «عویجه» و منطقه «مناشر هنانو» است که ارتش سوریه آنها را آزاد کرد و روی ارتفاعات منطقه تانک و قناصه دوشکا مستقر کرد. در عکس دوم مشاهده می‌‌‌کنید، عناصر تروریستی گروهک موسوم به جبهه اسلامی از بیم هدف گرفته شدن سرشان را بالا نمی‌آورند، چون تک تیراندازان ارتش سوریه آنها را هدف قرار می‌دهند.

از جهت دیگر شب گذشته نیروهای ارتش سوریه با مسلسل سنگین از روی ارتفاعاتی که در شمال شرق حلب به تازگی آزاد کرده بودند، تحرکات عناصر مسلح در منطقه الانذرات، میدان بعیدین، میدان جندول و بزرگراه مابین این دو میدان را به رگبار بستند.

مناطق استقرار نیروهای ارتش سوریه در کادر قرمز مشخص شده است 

در عرصه میدانی استان حلب نیز نیروی هوایی ارتش سوریه با پرواز درآمدن در آسمان شهر «عندان»، واقع در ریف شمالی حلب مواضع گروهک‌های تروریستی مسلح در این شهر را هدف گرفتند.

دستور افتتاح برخی مسیرها به دستور استاندار حلب

از سوی دیگر، شماری از منابع خبری سوری اعلام کردند، استانداری حلب اقدام به افتتاح مجدد برخی از مسیرها و خیابان‌های شهر حلب از جمله مسیر «الکره» به سمت بیمارستان «الحیات» و مسیر منتهی به مسجد «التوحید» در کوی «السلیمانیه» و چند مسیر دیگر و برداشتن برخی موانع داخل شهر و تسلیم آن به نیروهای امنیت داخلی حلب کرد.

طرح «دی مستورا» و نقض آن از سوی گروهک‌های تروریستی

«استفان دی مستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درحالی سفر اخیر خویش به دمشق و دیدار با «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه را آغاز کرد که با خود طرحی برای توقف درگیری‌ها در شهر حلب داشت، طرحی که بسیاری از کارشناسان امور سوریه از آن انتقاد کردند و مهمترین انتقاد وارده، آن بود که این طرح چرا در زمانی ارائه شد که ارتش سوریه در اوج پیروزی‌ها و موفقیت‌های خود و بالعکس گروهک‌های تروریستی در نهایت ضعف و فروپاشی به سر می‌برند و عملیات «رنگین کمان» ارتش سوریه که هدف آن تکمیل محاصره بخش شرقی حلب است که در تصرف گروهک‌های تروریستی مسلح قرار دارد، ارائه شده است.

این طرح با وجود تمام انتقادات منطقی وارده به آن، در حالی مورد استقبال دمشق قرار گرفت که گروهک‌های تروریستی مسلح نه تنها برسر آن اتفاق نظر ندارند، بلکه پیش از اجرا اقدام به نقض آن کرده‌اند.

بنابر گزارش‌های رسیده، با وجود طرح ارائه شده از سوی دی مستورا که پایه و اساس آن را «توقف درگیری‌های مسلحانه در شهر حلب» تشکیل می‌دهد، این شهر و ریف آن شاهد تحرکات گسترده گروهک‌های تروریستی مسلح از جمله «جبهه النصره» است، به گونه‌ای که نقاط مختلف حلب از جمله جبهه الشیخ سعید شاهد درگیری‌‌های شدید میان نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری جبهه النصره بود و تلاش شخصیت‌های منطقه برای پایان دادن به درگیری‌ها هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشت، چرا که سرکردگان النصره تاکید کرده بودند که این حملات به دستور ترکیه – قطر و با هدف به بن بست کشاندن طرح آتش بس دی مستورا صورت می‌گیرد.

به این ترتیب تحرکات گسترده دیپلماتیک روسیه و دیدارهای سه جانبه وزرای خارجه سوریه، عراق و جمهوری اسلامی ایران، در کنار دیدارهای دی مستورا برای فراهم کردن زمینه اجرای این طرح، همه با تشدید تحرکات و عملیات‌های گروهک‌های مسلح تروریستی در حلب به بن بست کشیده شده است.

معادلات میدانی حاکم بر ریف جنوبی حلب

تحولات میدانی روزهای اخیر در مناطق مختلف ریف جنوبی حلب از وقوع تحولات مهم در ائتلاف‌ گروهک‌های تروریستی مسلح خبر می‌دهد، تحولاتی که معادلات میدانی حاکم بر این منطقه میان این گروهک‌ها را به سوی گروهک‌های «تکفیری» به زیان آنچه گروهک‌های «میانه‌رو» خوانده می‌شوند، تغییر می‌دهد.

2 شهرک «الحاضر» و «برده»، در ریف جنوبی حلب طی 3 روز گذشته شاهد درگیری‌های شدید بین جبهه النصره و گروهک تروریستی موسوم به «ارتش مهاجرین و انصار» بود. این درحالی است که گفته شده، گروهک تروریستی موسوم به «ارتش مهاجرین و انصار» به سرکردگی «صلاح الدین چچنی» تلاش دارد، به هر طریق ممکن نفوذ خود در این منطه را افزایش دهد و با گرفتن بیعت از گروهک‌های کوچک تروریستی در لفافه «شریعت» آنها را متحد کند.

 

کشته شدن فرزند ریاض الاسعد

از دیگر تحولات جاری در عرصه میدانی سوریه باید از کشته شدن «محمد ریاض الاسعد»، فرزند «ریاض الاسعد»، بنیانگذار گروهک تروریستی «ارتش آزاد» در جریان درگیری‌های ارتش سوریه با این گروهک تروریستی در شهر حلب یاد کرد.

ریاض الاسعد که هم اکنون در ترکیه بسر می‌برد و پیشتر به دلیل قرار گرفتن در معرض عملیات ترور دو پای خود را از دست داد، دیگر پسران خود را نیز در درگیری‌های ارتش سوریه با گروهک‌های تروریستی از دست داده بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها