امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132526
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نیروهای ارتش سوریه درحالی به عملیات‌های خود در جبهه‌های مختلف در مبارزه با گروهک‌های

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نیروهای ارتش سوریه درحالی به عملیات‌های خود در جبهه‌های مختلف در مبارزه با گروهک‌های تروریستی مسلح ادامه می‌دهند که در اغلب این میدان‌ها موفق شده‌اند، پیشروی‌های قابل ملاحظه‌ای را محقق کنند، در حالی‌ که در بعد بشر دوستانه و انسانی این نیروها ماموریت‌های خود در زمینه فراهم کردن راه‌های خروج بسیاری از خانواده‌ها و اهالی مناطق درگیر در «غوطه شرقی دمشق» و تامین مراکز و محل اقامت برای آنها را نیز ادامه می‌دهند تا از حملات بی‌رحمانه گروهک‌های تروریستی مسلح در امان باشند.

در جدیدترین تحولات میدانی گزارش‌ شده، نیروهای ارتش سوریه حمله تکفیری‌های داعشی از محور شهرک «جفره» را دفع و ده‌ها نفر از آنها را به هلاکت رساندند که اغلب آنها دارای تابعیت‌های غیر سوری هستند و اجساد آنها در میدان نبرد به حال خود رها شده و مابقی عناصر داعش پای به فرار گذاشته‌اند.

در میان کشته‌های حمله شب گذشته داعش به فرودگاه نظامی دیر الزور «محمد عبدالله القحطان»، از سرکردگان داعش که دارای تابعیت سعودی است، هم مشاهده می‌شود.

این درحالی است که در حمله ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا علیه مواضع داعش اطراف شهر دیر الزور نیز 20 تروریست تکفیری کشته شدند که در میان آنها نیز دو سرکرده میدانی داعش به نام‌های «ابو أسامه اللیبی» و «ابو نسیبه التونسی» مشاهده می‌شوند.

رقه: ضربات مهلکی که داعش در دیر الزور متحمل شد

از شهر «رقه» مرکز فعالیت و حضور گروهک تروریستی تکفیری «داعش» گزارش شده که عناصر این گروهک نوجوان 15 ساله‌ای را تنها به اتهام اینکه زنگ تلفن همراهش آهنگ یک سریال آمریکایی بود، دستگیر کرده و وی را در میدان اصلی شهر شلاق زدند که منجر به خونریزی از کمر و بیهوش شدن این نوجوان سوری شد.

اما این پایان کار نبود، بلکه داعش در ادامه گوش دادن به هرگونه آهنگ غربی به بهانه دشمنی با اسلام و مسلمانان را ممنوع کرد تا بدنبال آن اغلب اهالی رقه اقدام به حذف آهنگ‌های تلفن‌های همراه خود کنند تا مبادا قربانی احکام و دستورات شرعی داعش شوند.

پیشتر داعش اقدام به دستگیری 200 نفر از عناصر خود از مساجد شهر رقه و اعدام آنها به اتهام فرار از میدان‌های نبرد جاری در اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور کرده بود.

اما منابع محلی درباره شکست‌ سنگین وارده به داعش در نبردهای فرودگاه نظامی دیر الزور تصریح کردند که این گروهک تروریستی به تمام بیمارستان‌ها و کادرهای پزشکی و درمانی خود که از شهر «البو کمال»، در ریف دیر الزور به رقه منتقل شده بودند، دستور داده که ظرف 10 روز به مناطق خدمت خود در البو کمال باز گردند، در غیر این صورت به شدت مجازات خواهند شد.

داعش ظرف 12 روزی که از حمله به فرودگاه نظامی دیر الزور با هدف تصرف آن می‌گذرد، بیش از 10 حمله انتحاری و بدنبال آن حملات گسترده انجام داده که رهاورد آن برای این گروهک تروریستی شکست و هلاکت بیش از 200 عنصر مسلح و زخمی شدن صدها تکفیری دیگر بود، به گونه‌ای که هم اکنون بیمارستان‌های میدانی وابسته به این گروهک در دیر الزور و رقه مملو از اجساد تکفیری‌های داعشی است و برای زخمی‌ها نیز داعش درخواست خون از اهالی کرده است.

ریف دمشق: هدف‌گیری نشست سرکردگان داعش و ارتش آزاد

در ادامه عملیات‌های ارتش سوریه در نقاط مختلف ریف دمشق، این نیروها موفق شدند، یک نشست امنیتی گروهک تروریستی تکفیری داعش و یک گروهک وابسته به «ارتش آزاد» در گذرگاه «الزمرانی»، واقع در منطقه القلمون که درصدد اعلام بیعت با داعش بود، را هدف قرار دهند.

در این عملیات ارتش سوریه شماری از عناصر تروریستی حاضر در نشست به هلاکت رسیده و کشته شدند که معروف‌ترین آنها دو سرکرده به نام‌های «ابو شداد» و «ابو جهاد» است.

از جهت دیگر، گروهک تروریستی موسوم به «گردان المثنی» وابسته به «جیش الاسلام» اعلام کرد که یک عملیات انتحاری در نزدیکی یکی از مقرهای خود در منطقه القلمون شرقی را خنثی و در این خصوص داعش را به این اقدام متهم کرد.

در غوطه شرقی دمشق شهرک‌ «زبدین» شاهد از سرگیری درگیری‌های شدید بین کمیته‌های مردمی متشکل از اهالی منطقه و عناصر مسلحی بود که تلاش داشتند، به این شهرک نفوذ کنند که کشته و زخمی شدن تعدادی از دو طرف درگیر را درپی داشت.

اما ارتش سوریه در ادامه عملیات‌های خود در این منطقه تجمعات تروریست‌ها در دیر العصافیر را هدف قرار داد تا از «جوبر» نیز گزارش شود که درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه با گروهک‌های تروریستی مستقر در این منطقه از سر گرفته شده و یگان توپخانه ارتش مقرها و مواضع تروریست‌ها را به شدت گلوله باران می‌کند، در حالی‌که نیروی هوایی ارتش سوریه نیز تحرکات تروریست‌ها را در منطقه «الهباریه» هدف گرفته است.

در واقع بیش از 20 ماه است که از عملیات آزادسازی منطقه جوبر، در شرق دمشق می‌گذرد، منطقه‌ای که تنها یک کیلومتر با میدان «العباسیین» در شرق پایتخت سوریه فاصله دارد.

مهمترین گروهک تروریستی مستقر در منطقه جوبر «جبهه النصره» در درجه اول و «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش»، مزدور عربستان سعودی در درجه دوم است.

براساس اعلام گروهک‌های تروریستی جوبر که هم اکنون از اهالی تخلیه شده، 800 تروریست را در خود جای می‌دهد و ارتش سوریه آن را از 3 محور در محاصره خود دارد.

این منطقه به این جهت که دروازه ورود به دمشق و منطقه غوطه شرقی است و به تروریست‌ها امکان انتقال مستقیم به شهرک‌هایی همچون زملکا، عین ترما و عربین را می‌دهد، از اهمیت استراتژیک بسیاری برای تروریست‌ها برخوردار است.

این درحالی است که نبرد جوبر یکی از 3 نبرد مهم و بزرگ ارتش سوریه در ریف دمشق بشمار می‌آید. اولین نبرد شهرک «ملیحه» را در می‌گرفت، نبرد دوم منطقه جوبر را شامل می‌شود که آخرین نفس‌های خود را می‌‌کشد و نبرد آزادسازی شهر «دوما» سومین نبرد بزرگ ریف دمشق است.

منابع میدانی سوری تاکید می‌کنند که ارتش این کشور از حیث پوشش آتش بر کوی اشراف کامل دارند و تروریست‌های در محاصره را زمین‌گیر و آنها را وارد جنگ فرسایشی کرده‌اند، منطقه‌ تاریخی و باستانی که عمدتا مسیحی نشین است و بیش از 80 درصد آن بدست تروریست‌ها تخریب شده است.

اما روز گذشته تروریست‌های مسلح مستقر در منطقه «بیت سحم»، در شمال منطقه «زینبیه» (س) با وجود امضای توافق‌نامه آتش‌بس با ارتش سوریه اقدام به شلیک به سمت خودروهای عبوری بزرگراه فرودگاه بین المللی دمشق با هدف ایجاد ناامنی و ممانعت از رسیدن عزاداران حسینی برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در منطقه زیبنیه کردند که با مقابله سریع ارتش مواجه شدند.

درعا: انهدام مواضع گروهک‌های تروریستی

در جنوب سوریه و استان درعا یگان‌های ارتش سوریه تجمعات تروریست‌ها در مناطق «بصری الشام» واقع در ریف درعا و شهرک «جمرین» در شمال بصری الشام و شهرک‌های سملین، الفقیع، الحراک، درعا المحطه و شهرهای الشیخ مسکین و الملیحه شرقی را هدف قرار داده و به عملیات خود در شهرک «عتمان» در شمال شهر درعا با هدف آزادسازی آن ادامه دادند.

حمص: از سرگیری درگیری‌ها در جبهه حقل الشاعر

در استان حمص، واقع در مرکز سوریه، ارتش این کشور تجمعات تروریست‌ها در مناطق السلطانیه، رحوم و بیت رابعه، واقع در ریف حمص را هدف گرفتند.

اما کانون درگیری‌ها در استان حمص جبهه حقل الشاعر، در ریف شرقی حمص گزارش شده که پس از بیش از یک هفته آرامش از روز گذشته درگیری‌ها در آن میان نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری داعش از سر گرفته شد.

برای ارتش سوریه منطقه جبل الشاعر نقطه اصلی و اساسی در دفاع از منطقه مرکزی سوریه است که از حلب در شمال تا حمص و حماه در مرکز تا سواحل غربی سوریه در لاذقیه و ریف آن و دمشق در جنوب را در برمی‌گیرد.

این درحالی است که دو منطقه حجار و جزل نیز شاهد درگیری‌های مشابهی بود.

این درحالی است که شهر «تلبیسه» شاهد بیعت ده‌ها گروهک مسلح با داعش بود که واکنش تند جبهه النصره را درپی داشته و موجب برگزاری جلسه فوری جهت بررسی موضوع شده با این بیعت‌ها به زودی سراسر ریف شمالی حمص بدست داعش خواهد افتاد و النصره مجبور به تخلیه این منطقه خواهد شد.

حلب: تنها راه امداد تروریست‌های مسلح در آستانه سقوط

جدیدترین تحولات میدانی جبهه حلب که یکی از مهمترین جبهه‌های سوریه به شمار می‌آید، حکایت از آن دارد که منطقه «ملاح»، تنها راه امداد و کمک‌رسانی گروهک‌های تروریستی مستقر در شرق شهر حلب در آستانه سقوط یا به عبارت بهتر آزادسازی بدست نیروهای ارتش سوریه قرار گرفته است. با سقوط منطقه ملاح، تروریست‌های مسلح برای نقل و انتقال تنها توان استفاده از جاده کفر حمره - کاستلو را خواهند داشت که جاده‌ای خاکی و صعب العبور هست.

منطقه ملاح، منطقه بسیار وسیعی است که بنابر اذعان منابع خبری نزدیک به گروهک‌های تروریستی مستقر در این منطقه نیروهای ارتش سوریه در آن پیشروی‌های خیلی خوبی داشته‌اند و همین موجب شده تا گروهک‌های تروریستی در تمامی مساجد ریف شمالی حلب، از طریق بلندگو اهالی را به کمک و جهاد در جبهه حندرات فرا بخوانند، بیمارستان‌های منطقه نیز اعلام کردند که با کمبود خون مواجه هستند و خواستار دادن خون توسط اهالی شده‌اند.

با آزادسازی منطقه «ملاح» و بدست گرفتن کنترل کامل آن توسط ارتش سوریه گروهک‌های تروریستی مسلح بطور کامل داخل حلب محاصره خواهند شد. گزارش شده که درگیری‌های امروز در مزارع بین ملاح و حندرات ده‌ها کشته و تعداد زیادی زخمی میان تروریست‌ها برجا گذاشته است.

از سوی دیگر، منابع رسانه‌ای سوری اعلام کردند که بیش از 150 تروریست وابسته به «ارتش آزاد» به همراه خانواده‌های خود از حلب به خاک ترکیه فرار کردند که در میان آنها تعدادی سرکرده میدانی این گروهک تروریستی نیز مشاهده می‌شود.

این تروریست‌ها بهانه فرار خود را تهیه و تدارک کمک‌های امدادی و ذخایر و تسلیحات نظامی برای گروهک‌های مستقر در حلب بیان کرده‌اند.

از جبهه «عین العرب» هم گزارش شده است که محورهای مختلف این شهر شاهد درگیری‌های شدید بین کمیته‌های مردمی کُردهای سوریه با عناصر داعش است که با پیشروی نیروهای کُرد در خیابان «ترمک» بین کوی «بوظان شرقی» و «بوظان غربی» همراه بوده است.

همچنین این نیروها موفق شدند، راه امداد و کمک رسانی داعش از محورهای جنوبی و غربی عین العرب را قطع و عناصر داعش را در محور شرقی تحت محاصره قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها