امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132537
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عصر امروز یکشنبه مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس «اتحادیه آلبا» در محل سفارت

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عصر امروز یکشنبه مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس «اتحادیه آلبا» در محل سفارت ونزوئلا در تهران برگزار شد.

«ولادیمیر آندره گونزالس کسادا» سفیر کوبا در این نشست به نمایندگی از اعضای اتحادیه آلبا در ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به دستاوردهای آلبا و اهمیت این اتحادیه، عزم راسخ خود را برای ادامه این راه اعلام کرد.

سفیر کوبا با بیان اینکه همزمان با اجلاس تهران، سیزدهمین اجلاس سران آلبا در هاوانا در حال برگزاری است، گفت: این نشانگر آن است که مشی آلبا و فعالیت‌های آن با قدرت ادامه می‌یابد.

«آمن هوتب زامبرانو» سفیر ونزوئلا نیز دیگر سخنران این نشست بود که با یادی از عضو موثر و موسس آلبا «هوگو چاوز» خاطرنشان کرد: آلبا راه وی را ادامه می‌دهد، ما جایی برای شکست نداریم و باید اتحاد خود را تقویت کنیم.

وی افزود: اتحادیه آلبا صرفاً برای وحدت کشورهای آمریکای لاتین نیست و فراتر از آن، دست دوستی خود را بسوی ملت‌های محروم جهان در مناطق مختلف جهان از جمله آفریقا و خاورمیانه دراز کرده است.

در ادامه این نشست مستندی از دستاوردها و فعالیت‌های اتحادیه آلبا به نمایش در آمد که شامل کمک به کشورهای عضو و کشورهای آمریکای لاتین در مواقع بحرانی مانند زلزله هائیتی و نیز دستاوردهای پزشکی، آموزشی و بهداشتی بوده است.

در این نشست همچنین بیانیه تشکل‌های مردم‌نهاد در جمهوری اسلامی ایران به همین مناسبت قرائت شد که بخش‌هایی از آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

در 14 دسامبر 2004 «اتحادیه‌ بولیواری مردم آمریکای ما» (آلبا) توسط ونزوئلا و کوبا، که پیشتاز جنبش مقاومت ملت‌های آمریکای لاتین و مبارزه در راه آزادی و استقلال مردم این قاره به شمار می‌آیند، بنیان نهاده شد. امروز که 10 سال از آن رویداد تاریخی می‌گذرد، این اتحادیه نشان داده در عمل نیز به آرمان‌های خود متعهد بوده است.

اتحادیه‌ آلبا که اکنون 9 کشور آنتیگوا و بربودا، اکوادور، بولیوی، دومینیکا، سنت لوسیا، سنت وینسنت و جزایر گرنادین، کوبا، نیکاراگوا و ونزوئلا را در بر می‌گیرد، با داشتن 74 میلیون جمعیت و برخورداری از ذخائر عظیم نفت و گاز و معادن غنی فلزات و دیگر منابع و ثروت‌های سرشار طبیعی، دست به اجرای برنامه‌ای بی‌سابقه برای وحدت سیاسی و استراتژیک و اتحاد و یکپارچگی اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب زده است. این اتحادیه برای مقابله با سلطه‌جویی و غارتگری اقتصادی نظام نو لیبرالیستی و عواقب فلاکت‌بار محتوم آن همچون فقر، گرسنگی، بیکاری و بی‌خانمانی تشکیل شده است. هدف اصلی آلبا این است که با اتکا به همبستگی، هم‌افزایی و امکانات کشورهای عضو، بتواند به تقویت متقابل توانایی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها بپردازد و به این وسیله به توسعه‌ی پایدار و مستمر این کشورها کمک کند. آلبا در نظر دارد با برقراری صلح و عدالت اجتماعی، در راه ایجاد نظام بین‌المللی چندقطبی و درنتیجه حفظ حقوق تمامی ملت‌ها مبارزه کند.

سیاست اصولی آلبا، در این 10 سالی که از تأسیس آن می‌گذرد، حفظ استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاع از حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت کشورهای عضو بوده است.

کارنامه‌ عمل آلبا در ارائه‌ خدمات مبتنی بر نیازهای انسانی در حوزه‌های بهداشت و درمان، آموزش، تأمین غذا و مبارزه با فقر و گرسنگی و ایجاد توسعه‌ پایدار انصافاً تحسین‌برانگیز و درخور حمایت است. از همین رو ما نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد در جمهوری اسلامی ایران، همراه با هیئت‌های دیپلماتیک کشورهای عضو آلبا، امروز در محل سفارت ونزوئلا در تهران در جلسه‌ گرامیداشت دهمین سالگرد تأسیس این اتحادیه گرد آمده‌ایم تا از فعالیت‌های استقلال‌طلبانه و انسان‌دوستانه‌ی آلبا حمایت کنیم و خواستار تداوم این فعالیت‌ها و همکاری هرچه نزدیک‌تر جمهوری اسلامی ایران با این اتحادیه باشیم.

خانه آمریکای لاتین، اتحادیه بین‌المللی امت واحده، جنبش عدالتخواه دانشجویی، نشریه فرهنگی تحلیلی راه، مرکز فرهنگی میثاق، کمپین همبستگی با ایران، عدالتخانه، انجمن دوستی ایران و کوبا، نشر مضمون، سازمان همکاری‌های ایران و آلبا، کمیته میهنی، مرکز بین‌المللی فردایی بهتر، مجتمع رسانه‌ای هما و عدالت‌ طلبان بدون مرز امضا کنندگان این بیانیه هستند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها