امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132544
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهرماه ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهرماه امسال اعلام کرد که رسانه‌ها با ارسال فهرست خبرنگارانی که بیمه کرده‌اند می‌توانند بخشی از مبلغی را که صرف کرده‌اند از معاونت مطبوعاتی دریافت کنند.

رسانه‌ها فهرست بیمه‌شدگان خود را برای معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ارسال کردند و امروز در سایت رسمی این معاونت جدولی از تعداد بیمه‌شدگان، فیش واریزی به حساب تأمین اجتماعی و وجه حمایتی 6 ماهه سال 1393 خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های خصوصی و غیر خصوصی منتشر شده است.

اما این جدول باز هم مشمول لفظ «خصوصی» و «غیرخصوصی» شده است که ظاهراً تعبیر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد با آنچه در قانون درباره این دو کلمه توضیح داده می‌شود متفاوت است. به طور نمونه طبق اساسنامه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; این رسانه مؤسسه ای «خصوصی» است اما معاونت مطبوعاتی همچنان این رسانه را هر گاه که قرار است تسهیلاتی ارائه دهد جزء رسانه‌های «غیرخصوصی» محسوب می‌کند. مثلاً امسال در زمان برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات برای دریافت مبلغ بالاتری برای اجاره غرفه، باز هم این رسانه، در شمار رسانه‌های غیرخصوصی قرار گرفت.
از بحث خصوصی و غیر خصوصی که بگذریم معاون محترم معاونت مطبوعاتی باید حل‌المسائلی را ضمیمه جدول ارائه وجه حمایتی به رسانه‌ها کند چون هیچ فرمولی که نشانی از عدالت داشته باشد در مبالغی که به رسانه‌های خودی و غیر خودی آقای انتظامی اعطا شده، قابل یافتن نیست.مطابق آنچه که در جدول منتشره در سایت معاونت مطبوعاتی آمده،اعطای تسهیلات به رسانه ها بابت بیمه خبرنگاران مشمول هیچ «فرمول» و «قاعده» ای نیست.

 

البته اگر در این نوشتار، نامی از رسانه‌ای آورده می‌شود بدون هیچ سوگیری بوده و تنها برای مقایسه و مشخص شدن ترازوی کج معاونت مطبوعاتی است.

به عنوان مثال در جدول معاونت مطبوعاتی، خبرگزاری ایسنا رسانه‌ای «غیرخصوصی» محسوب شده که این رسانه 191 نفر را بیمه کرده است و قرار است 41 میلیون و 889 هزار تومان وجه حمایتی از معاونت مطبوعاتی دریافت کند. پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هم رسانه «غیرخصوصی» محسوب شده و کاملاً شفاف اعلام کرده است که 260 نفر بیمه شده دارد اما وجه حمایتی معاونت مطبوعاتی برای این رسانه تنها 23 میلیون تومان است!
حال بر اساس کدام فرمول برای بیمه 191 نفر  حدود 41 میلیون و برای بیمه 260 نفر 23 میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد، احتمالاً فقط در ریاضیات جدید معاونت محترم مطبوعاتی قابل محاسبه است.

آیا با این مصداق، می‌توان چنین برداشت کرد که معاونت مطبوعاتی به جای تشویق برای بیمه کردن خبرنگاران، رسانه‌ها را تشویق می‌کند که خبرنگاران کمتری را بیمه کنند تا وجه حمایتی بیشتری دریافت کنند؟

از سوی دیگر معاونت مطبوعاتی در این جدول اعلام کرده است که روزنامه «خبر ورزشی»(منسوب به معاون مطبوعاتی) به عنوان روزنامه خصوصی با 78 نفر بیمه شده 95 میلیون و 732 هزار تومان وجه حمایتی دریافت می‌کند در حالی که روزنامه خصوصی «دنیای اقتصاد» با 262 نفر بیمه‌شده تنها 43 میلیون و 159 هزار تومان دریافت خواهد کرد.
قرار است طبق این جدول رسمی، روزنامه‌ خصوصی «خبر جنوب» هم با 97 نفر بیمه شده 48 میلیون و 635 هزار تومان وجه حمایتی دریافت کند.

مرور آمار و ارقام بیمه‌شده‌ها و مبالغ حمایتی که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در ازای بیمه خبرنگاران این رسانه‌ها می‌خواهد پرداخت کند، سراسر حکایت از قواعد و رانت‌های خودساخته‌ای دارد که در این معاونت مدت‌هاست از چشم رسانه‌ها دور نمانده است.

یکی از مستندات این بحث، همین بس که آقای «حسین انتظامی» معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد جزو سهامداران و گردانندگان روزنامه‌های «خبر ورزشی» و «خبر جنوب» است، روزنامه‌هایی که در فهرست امروز، حائز دریافت بالاترین ارقام وجه حمایتی شده‌اند.

پیش از این هم این دو روزنامه در صدر دریافت یارانه‌های مطبوعات قرار داشته‌اند.

گفتنی است حسین انتظامی علی‌رغم آنکه معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد است امسال نیز کاندیدای نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات شد  که بسیاری از کاندیداها در اعتراض به این اقدام از حضور در عرصه رقابت انصراف دادند و نهایتاً انتظامی با 7 درصد آرای مدیران مسئول به عنوان نماینده در هیات نظارت برگزیده شد. در این انتخابات فرمایشی حدود 10 کاندیدای نمایشی حتی به خود رای نداده و در عین نامزد بودن به انتظامی رای دادند!

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  به طور رسمی اعلام می‌کند که آمار بیمه‌شده‌های این رسانه را به منظور شفاف‌سازی در خصوص حفظ حقوق خبرنگاران خود به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کرده است اما در اعتراض به تداوم روند ناعادلانه، غیرمنطقی و رانت پرور معاونت مطبوعاتی از دریافت این وجه حمایتی خودداری می کند.

خوانندگان محترم می‌توانند برای قضاوت درباره عملکرد معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در این زمینه به این جدول مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها