امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132553
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 166
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دیک چنی» معاون اول جورج بوش که عملکرد سازمان سیا در دوره زمامداری وی، این روزها ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دیک چنی» معاون اول جورج بوش که عملکرد سازمان سیا در دوره زمامداری وی، این روزها چالش‌برانگیز شده می‌گوید که بازجوهای سیا قهرمان بوده‌اند و نباید آنها را شکنجه‌گر خواند.
بر اساس این گزارش، «چنی» که امروز یکشنبه در برنامه «ملاقات با رسانه» شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» حاضر شده بود در دفاع از عملکرد بازجوهای سازمان سیا گفت که باید از این افراد تقدیر به عمل آمده و حتی به آنها مدال داد.
در گزارش 2700 صفحه‌ای که سنای آمریکا از عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی در دوران ریاست‌جمهوری «جورج دابلیوو بوش» منتشر شده، علاوه بر بحث داغ باخبر بودن و یا نبودن «بوش» از شکنجه مظنونین به دست عوامل سیا، موثر بودن این خشونت بیش از حد در به دست آوردن اطلاعات مهم هم مورد چالش قرار گرفته است.
بازجوهای سیا گفته‌اند که برای به دست آوردن اطلاعات حیاتی، مثلا یک انفجار قریب‌الوقوع در خاک آمریکا مجبور بوده‌اند که از روش‌های خشنی مانند غرق مصنوعی و یا تنقیه اجباری استفاده کنند ولی سنا می‌گوید که بررسی پرونده چند مورد «بازجویی موفق» نشان داده که این روش‌ها راه به جایی نبرده و اطلاعات قابل قبولی را به سازمان اطلاعات نرسانده‌اند.
«دیک چنی» اما در این میان طرف بازجوها را گرفت و گفت: «این روش موثر بود، مطمئناً موثر بود.»
وی سعی کرد برای دفاع از این بازجویی‌های غیرقانونی، مسائل میهن‌پرستانه را نیز درگیر کند و به مجری برنامه گفت: «شکنجه آن کاری است که عوامل القاعده در یازده سپتامبر با 3 هزار آمریکایی انجام دادند. نمی‌توان بین کاری که آنها کردند و کاری که ما در خلال بازجویی‌ها انجام دادیم، مقایسه‌ای قائل شد.»
مجری برنامه در خصوص آن دسته از مظنونینی که پس از گذراندن روزها و شب‌های شکنجه، بی گناه اعلام شده اند هم سوالی پرسید و «چنی» در پاسخ گفت: «تا جایی که (بازجویی ها) ما را به اهدافمان برساند، مشکلی نمی‌بینم و هدف ما بازداشت عوامل حادثه 11 سپتامبر برای جلوگیری از وقوع مجدد آن بود.»
تنقیه اجباری یکی از بحث‌برانگیزترین موارد شکنجه سیا بود که «چنی» در پاسخ به سوالی مبنی بر قابل قبول بودن این روش برای دولت وقت آمریکا گفت که چنین کاری، در فهرست موارد بازجویی گنجانده نشده بوده است «ولی فکر می کنم این کار به دلائل پزشکی انجام شده است.»
باخبر بودن جورج دابلیو بوش از این شکنجه‌ها، این روزها هم بحثی داغ است و هم موردی در هاله ابهام؛ چنی با رد بی خبر بودن بوش پسر از این بازجویی‌های خشن گفت: «او می‌دانست ما چه کار می‌کنیم، او مجوزش را به ما داد و آن را تأیید کرد.»
جورج ویلیام بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا هنوز در این خصوص موضعی نگرفته است.
/انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار