امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۱۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132568
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز پنج شنبه با کاهش 85 سنت نسبت به روز پیش از آن 60.50 دلار معامله شد.

این نوع نفت روز چهارشنبه 61.35 دلار در هر بشکه فروخته شده بود. قطار سبد نفتی اوپک که در سراشیبی قرار گرفته و هر روز نسبت به روز پیش از آن در حال ثبت کمترین قیمت سال 2014  است، بار دیگر رکورد خود را تغییر داد و کمترین قیمت امسال را ثبت کرد اما اکنون این سوال مطرح است که کاهش قیمت این نوع نفت تا چه رقمی ادامه می‌یابد؟

بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در 19 ژوئن برابر با 110.26 دلار رقم خورد. این نوع نفت از آن زمان تاکنون 49.76 دلار از ارزش خود را از دست داده است.

برخی از پیش‌بینی‌ها نیز از نفت 30 تا 40 دلاری حکایت دارد. قیمت سبد نفتی اوپک نیز که روند کاهشی به خود گرفته است، پس از تصمیم اوپک به شدت کاهش یافت است.

کاهش قیمت نفت بالاخره صدای امیر کویت را نیز درآورد؛ وی در افتتاحیه شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت، کاهش قیمت نفت بر درآمدها و برنامه‌های توسعه‌ای کشورهای تولیدکننده نفت حاشیه خلیج فارس تاثیر خواهد گذاشت.

عبدالله البدری دبیرکل اوپک نیز اذعان کرد که قیمت نفت بیش از اینکه عوامل پایه‌ای بازار بر آن تاثیر بگذارند، کاهش یافته است. وی مدعی شد که عدم کاهش تولید اوپک ایران و روسیه را هدف قرار نداده است و تصمیم اوپک سیاسی نبوده است.

دولت نیز روز یک‌شنبه بودجه سال 94 را تقدیم مجلس کرد که در آن سهم درآمدهای نفتی ایران از کل درآمدهای دولت، از 48 درصد به 31 درصد کاهش یافته است. کشورهای عضو اوپک نیز پیش از این یکی پس از دیگری قیمت نفت در بودجه های خود را کاهش داده‌اند. ایران قیمت 72 دلار را برای هر بشکه نفت در بودجه سال 94 مدنظر قرار داده است.

این درحالی است که آخرین قیمت برای نفت نفت در بازارهای جهانی 61 دلار اعلام شده است و نفت اوپک نیز به 60 دلار رسیده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار