امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132591
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
مهدی فضائلی طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: خلق ظرفیت از نشانه‌های پویایی یک مکتب است و اگر مکتبی از چنین ویژگی بی‌بهره باشد نمی‌تواند به تداوم ...

مهدی فضائلی طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: خلق ظرفیت از نشانه‌های پویایی یک مکتب است و اگر مکتبی از چنین ویژگی بی‌بهره باشد نمی‌تواند به تداوم خود امیدوار باشد.

ظرفیت‌سازی البته حوزه‌های مختلفی را می‌تواند دربر گیرد؛ از حوزه‌های انسانی یعنی پرورش انسان‌هایی برای انجام کارهای بزرگ گرفته تا حوزه‌های علم و دانش، حماسه و شور، معنویت و سیر الی‌الله، نشاط و بهجت انقلابی و پیش برنده، فرهنگ و...

مکتب الهام‌بخش اسلام ناب نیز در اعلا درجه ممکن از چنین ویژگی برخوردار است و اربعین یکی از این مناسبت‌های ظرفیت‌ساز اسلام ناب و مکتب علوی است. ظرفیت‌ساز برای جبهه حق و ضد ظلم و ظرفیت‌سوز برای جبهه باطل و ظالم.

در فرهنگ تشیع، برگزاری مناسک اربعین جز برای حسین بن علی(ع) برای هیچیکدام از معصومین علیهم‌السلام پیش‌بینی نشده و رمز آن به عظمت واقعه عاشورا از سویی و رفتار شگفتی‌ساز کاروان اسرا از سوی دیگر برمی‌گردد.

عاشورا آن‌قدر ظرفیت داشت و دارد تا در یک روز و یک دهه خلاصه نشود و اربعین‌اش نیز بتواند غوغا به‌پا کند و بیداری بیافریند. درباره اربعین این روزها زیاد گفته‌ایم و شنیده‌ایم، اما نگاهی به بزرگ‌ترین اجتماع بشری ما را وامی‌دارد باز هم در باره آن بیشتر تأمل کنیم و بیشتر بیندیشیم. اجتماعی که انسان‌هایی را از سطوح مختلف اجتماعی، از نخبگان و صاحب‌منصبان و تجار گرفته تا انسان‌های (ظاهرا) معمولی و از زن و مرد گرفته تا پیرمردان و پیرزنان و جوانان و کودکان، از پنج قاره جهان و به‌رغم تهدیدات تروریستی تکفیری‌های جاهل و کمبود امکانات به این نقطه می‌کشاند تا فقط ولو به توقفی کوتاه عرض ارادتی کنند و بازگردند. مشابه چنین نمونه‌ای را کجا می‌شود دید و تکرار کرد؟ آیا هیچ انگیزه غیرالهی و هیچ آرمان مادی از چنین ظرفیتی برخوردار است؟ قطعا نه، پس اربعین خود به تنهایی می‌تواند دلیل و حجت مسلمانی ما باشد، چرا که حسین(ع) حجت مسلمانی ماست. اگر رسانه‌های خبری دنیا که گاهی سخیف‌ترین موضوعات را به خبر تبدیل و به دنیا مخابره می‌کنند در برابر اربعین با همه ارزش‌های خبری‌اش سانسور یا شبه آن را اختیار کرده‌اند باید پی برد که اربعین برای آنها چقدر نگران‌کننده است و تا چه حد بیم دارند از اطلاع افکار عمومی دنیا از این رویداد؛ و این ترس و دلواپسی از ظرفیت‌سازی این رویداد است. و همان‌قدر که دشمنان اسلام و انسانیت از انعکاس اخباری اینچنین واهمه دارند و خوف، ما باید برای انتشار آن همت کنیم.

اسلام ناب، عاشورا و اربعین ظرفیت‌ساز است؛ حماسه خلق می‌کند، شور و عشق می‌آفریند و عقلانیت و شعور را ارتقا می‌بخشد، چرا که عقل و عشق در حریم عاشورا ممزوج و به هم آمیخته‌اند و این دانسته نشود مگر به معرفت و حکمت الهی.

حرکت و قیام حسین بن علی(ع) و بخشیدن خون جگرش اساسا برای رهایی انسان از جهالت بود (بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیک لِیسْتَنْقِذَ عِبادَک مِنَ الجَهالَهِ) مگر می‌شود با رفتار غیرعقلانی انسان را از جهالت رهانید! و حرکت و قیام حسین بن علی(ع) سراسر شور بود و عشق؛ عشقی که در این جمله تاریخی و تکان‌دهنده زینب کبری(س) آن هم در اسارت و در بارگاه ظلم نهفته است که: ما رَأَیتُ الّا جَمیلاً!

آری، عقل و عشق در حریم عاشورا، دو روی یک سکه‌اند؛ عقلی که عشق می‌آفریند و حماسه و شور خلق می‌کند و عشقی که آگاهی‌بخش است. و اربعین فرصت دوباره است برای مرور و شناخت این حریم.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; صرفا آن را باز نشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار