امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۱:۳۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1326
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 314
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نخستین نشست خبری اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اصحاب رسانه امروز در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نخستین نشست خبری اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اصحاب رسانه امروز در سالن جلسات کتابخانه برپا شد.
وی در این نشست بیان داشت: امیدواریم ملت ایران با شعار مقام معظم رهبری مبنی بر حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی کماکان همانند 34 سال گذشته این سال را با برگ‌های زرینی از انقلاب اسلامی پشت‌سر گذارند.

صلاحی با اشاره به برنامه‌های صورت گرفته این سازمان طی سال گذشته، عنوان کرد: هم اکنون تشکیلات نظارت و بازرسی در کتابخانه ملی ایران فعال و سایت آن راه‌اندازی شده است به نوعی بازرسی کل کشور به صورت آنلاین همه این نظرات را مشاهده خواهد کرد.
وی افزود: در سال گذشته بیش از 80 همایش سازمانی، ملی و بین‌المللی در این کتابخانه برپا شده است که برپایی 60 نمایشگاه داخلی و افزایش 50 درصدی بازدیدکنندگان کتابخانه ملی یکی از برنامه‌های اجرای سال گذشته محسوب می‌شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کارکرد مجموعه تحت مدیریت خود در سال گذشته را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: کتابخانه دارای هویت سازمانی، خدماتی، تحقیقاتی و فرهنگی است که تلاش داریم خدمات خوبی را به اعضای این کتابخانه ارائه کنیم. این سازمان در سال گذشته تفاهم‌نامه‌های بسیاری را با وزرای فرهنگ، رؤسای کتابخانه‌های ملی و رؤسای آرشیو ملی سایر کشورهای جهان امضا کرده است که در این راستا 7 تفاهم‌نامه خارجی امضا و 10 نشست تخصصی میزبان بودیم.

صلاحی ادامه داد: کتابخانه ملی در ایسلا، ایکا و حافظه جهانی یونسکو حضور فعالی داشته است و تاکنون حق عضویت سازمان یا تسویه و با بخشوده شده است.
این مقام مسئول با اشاره به کمیته حافظه جهانی در سال 91، عنوان کرد: در سال 91 در این راستا 12 جلسه برگزار شد که در این راستا 6 اثر به ثبت ملی رسیده که تاکنون 30 اثر از ایران در کمیته حافظه جهانی به ثبت رسیده است. در سال 2012 دو اثر ذخیره خوارزمشاهی و نقشه‌های تاریخی دوره قاجار برای ثبت ملی به کمیته حافظه جهانی ارسال شده است که امیدواریم اعضای یونسکو به این گونه مسائل برخورد سیاسی نکرده و کارهای فرهنگی ایران را مورد رفتار سیاسی قرار ندهد.

صلاحی ادامه داد: در حوزه نیروی انسانی در سال گذشته اتفاقات خوبی رخ داد که طی سال جاری 248 نفر از کارکنان این کتابخانه تبدیل وضعیت از شرکتی به نیروی معین و کارگری، 45 نفر جذب نیروی طرحی به معین، 260 نفر از معین به پیمانی و 72 نفر از نیروهای پیمانی به تبدیل عضویت به رسمی می‌شوند. به گفته رئیس کتابخانه ملی 102 نفر از کارکنان شاغل این کتابخانه از حق عایله‌بندی بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به کاهش بودجه کتابخانه ملی در سال جاری، بیان داشت: بودجه این کتابخانه در سال گذشته نسبت به سال 90، 62.5 درصد رشد داشته است اما در مرحله واگذاری یعنی تعدیل بودجه سازمان‌های مختلف تاکنون 72 درصد از بودجه این کتابخانه را دریافت کرده‌ایم که تاکنون 15 درصد کاهش در ردیف اعتباری و 23 درصد در تملک دارایی کاهش بودجه داشته‌ایم.

* برپایی نمایشگاه دائمی «فرهنگ و تمدن» در کتابخانه ملی

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از برپایی و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی «فرهنگ و تمدن» به دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی در ساختمان سی تیر توسط این کتابخانه خبر داد و گفت: برنامه‌های برپایی این نمایشگاه در این کتابخانه در حال برنامه‌ریزی است.

وی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کرده است تا آخرین لوح فشرده هر کتابی را که مجوز می‌گیرد را به این کتابخانه برای آرشیو ملی ارسال کند حتی همه منابع غیرکتابی نیز باید برای واسپاری به این کتابخانه ارسال شود.
صلاحی بیان کرد: تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف شده‌اند که پژوهش‌های خود را در قالب لوح فشرده به کتابخانه ملی ایران ارسال کنند حتی در این راستا وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه‌های آزاد و حوزه علمیه موظف شدند که پایان‌نامه‌های خود را به این کتابخانه ارسال کند.
 
* ارسال 200 هزار جلد پایان‌نامه به کتابخانه ملی ایران

وی افزود: این کتابخانه دارای 87 هزار پایان‌نامه است که طبق آخرین نشستها پژوهشگاه وزارت علوم تعداد 200 هزار جلد پایان‌نامه به کتابخانه ملی ایران ارسال می‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی همه کتابخانه‌های دولتی را مکلف کرده است که همه نسخ خطی خود را اسکن و به کتابخانه ملی ایران تحویل دهند.
 
* ریاست مرکز نسخ خطی منطقه به ایران واگذار شد

وی از واگذاری ریاست مرکز نسخ خطی منطقه به ایران خبر داد و عنوان کرد: تاکنون سه شماره از فصل‌نامه ایران و اسلام، پس از گذشت 15 سال، در کتابخانه ملی ایران منتشر شده است.
وی از اخذ مجوز دو نشریه آماج و تاریخ شفاهی و چاپ 20 شماره از مجموعه کتابهای فنخاه تا نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و بیان کرد: طی سال جاری 6 نشست تخصصی با عنوان سلسله بحث‌های پنجاهمین سال نهضت امام خمینی (ره) تا 15 خرداد برپا می‌شود.
 
* سند استراتژیک کتابخانه ملی به امضای هیأت امنای این کتابخانه رسید

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه سند استراتژیک این کتابخانه به امضای اعضای هیأت امنای کتابخانه ملی ایران رسیده است، گفت: تلاش داریم تا پهنای باند اینترنت این کتابخانه را افزایش دهیم.

وی عنوان کرد: برای سهولت صدور فیپا تلاش کردیم تا مدت آن را به دو روز برسانیم به همین منظور به دلیل برپایی نمایشگاه حضور فیپا طی دو روز برای همه ناشران انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از برپایی همایشی بین‌المللی با حضور 57 کشور جهان اسلام در ایران، سفر اعضای کتابخانه ملی به کشور ازبکستان طی هفته آتی، حضور رئیس کتابخانه فیلیپین در 7 اردیبهشت به کتابخانه ملی ایران و حضور رؤسای کتابخانه ملی در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: در صورت افزایش تعداد اعضای کتابخانه ملی ایران مجبور به حذف دانشجویان کارشناسی ارشد از خدمات این کتابخانه خواهیم بود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها