امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132611
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: مراسم اربعین حسینی امسال در حالی با حضور 20 میلیون زائر از داخل و خارج از کشور عراق در کربلا برگزار ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: مراسم اربعین حسینی امسال در حالی با حضور 20 میلیون زائر از داخل و خارج از کشور عراق در کربلا برگزار شد که به گفته مسئولان یک میلیون و 300 هزار زائر ایرانی در این گردهمایی بزرگ بشری حضور یافتند در حالیکه برخی منابع از حضور 2 میلیون زائر ایرانی در کربلای معلی خبر می‌دهند.

شورای امنیت کشور جمعه گذشته مصوب کرد که برای بازگشت زائران و به منظور رفاه حال آنها هر یک از دستگاه‌ها از جمله معاونت عمرانی وزارت کشور، سازمان حمل و نقل جاده‌ای، نیروی انتظامی و پلیس راهور، شهرداری‌ تهران و سازمان حج و زیارت هر کدام موظف شدند بخشی از کارها را بر عهده بگیرند تا زائران در بازگشت خود با مشکلی مواجه نشوند.

بر اساس این مصوبات معاونت عمرانی وزارت کشور موظف شد یک‌هزار دستگاه اتوبوس به داخل کشور عراق ارسال کند تا زائران در داخل کشور عراق سرگردان نشوند که به گفته رئیس سازمان حج  و زیارت تا کنون تنها 200 دستگاه اتوبوس از سوی معاونت عمرانی وزارت کشور به خاک عراق ارسال شده است.

به گفته اوحدی قرارگاه کربلا 500 دستگاه اتوبوس را کرایه کرده است و 250 دستگاه اتوبوس نیز از سوی شهرداری تهران به کربلا اعزام شده است، این در حالی است که مدیرعامل سازمان پایانه‌ها و پارک‌سوارهای شهرداری تهران از انتقال روزانه 500 دستگاه اتوبوس به کشور عراق خبر می‌دهد.

در بین این آمارهای متناقض این زائران هستند که هنوز در صف‌های طولانی در انتظار ورود به داخل کشور هستند.

بر اساس مصوبه دیگر جلسه شورای امنیت کشور سازمان حمل و نقل جاده‌ای موظف به ارسال 4000 دستگاه اتوبوس به مرزهای داخلی کشور بود که بر اساس گفته رئیس سازمان حج و زیارت از این تعداد تنها 800 دستگاه تا کنون ارسال شده است و همین موضوع باعث کندی تردد زائران و ازدحام جمعیت در مرزها شده است.

 

پلیس راهور یکی دیگر از دستگاه‌هایی که موظف شده است بخشی از این مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرد و با اقدامات خود از ایجاد گره‌های ترافیکی در جاده‌های اطراف مرزها پیشگیری کند. در حالی که می‌شد پیش بینی کرد مرز مهران با توجه به راحتی و در دسترس بودن برای زائران در این روزها از ازدحام بالایی برخوردار باشد و در زمان رفت زائران نیز ترافیک 50 کیلومتری در مرز مهران را شاهد بودیم، انتظار می‌رفت پلیس راهور با در نظر گرفتن اقداماتی در جهت روان شدن جاده‌ها اقدام کند.

این در حالی است که رئیس پلیس راه راهور ناجا در تشریح وضعیت مرز مهران گفته است: مهران شهری با 15 هزار نفر جمعیت است که با50 هزار خودروی زائران که در آن پارک شده به پارکینگ تبدیل شده بود و پلیس راهور با هماهنگی واحدهای کمکی که از سایر شهرستان‌ها اعزام شده بود، با جرثقیل خودروهای پارک شده را از مسیرهای اصلی جابجا کرد تا بتواند مسیر رفت و برگشت اتومبیل‌ها را باز کند.

سرهنگ حمیدی ادامه داد: همچنین یک جاده جنگی را با زیرسازی راهسازی آماده به کار کردیم تا بتوانیم مسیری را از سمت مرز به خارج از شهر مهران هموار کنیم و با این دو اقدام توانستیم نسبتاً وضعیت مناسبی به مهران بدهیم.

این مقام ارشد راهنمایی و رانندگی افزود: زائران هم‌اکنون با حجم زیادی وارد مرز شده‌اند که قابل پیش‌بینی هم بود، اما سیستم حمل و نقل موجود توانایی جابه‌جایی این حجم مسافر را ندارد و این امر موجب شده که جمعیت زیادی بین مرز تا مهران و هم چنین از مهران تا مسیر سایر شهرستان‌ها دپو شوند و این وضعیت، بارترافیکی را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.

به گفته شاهدان عینی هم اکنون جاده‌های مهران شاهد ترافیک بالایی است و آن هم به دلیل پارک خودروهای شخصی و تردد آنها در حاشیه مرز مهران است.

سازمان هلال احمر نیز موظف به ارائه خدمات درمانی به زائران در مسیر بازگشت شده است و در حالی که تعدادی از زائران به دلیل سرمای هوا با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی مواجه هستند وجود پایگاه‌های امداد و نجات و ارائه خدمات درمانی به آنها لازم و ضروری است. این در حالی است که رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از ویزیت روزانه 25 تا 30 هزار زائر در کربلا و نجف خبر داد و گفت: بر اساس توافقات انجام شده، تنها خدمت رسانی در مسیر نجف تا کربلا برای ما امکانپذیر بوده و دولت عراق اجازه خدمت رسانی در نقطه دیگری را نمی‌دهد.

مرعشی حضور نیروهای مرکز پزشکی حج و زیارت در آن سوی مرزهای غربی را منوط به اجازه دولت عراق دانست و افزود: آمبولانس‌های عراقی هم اکنون در نقطه صفر مرزی خود حاضر هستند.

از سوی دیگر بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور پلیس گذرنامه نیز موظف به افزایش گیت‌های ورودی شده است تا زائران برای ورود در مرزها ایستایی نداشته باشند. رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به این موضوع از افزایش 5 برابری گیت‌های ورودی به کشور خبر می‌دهد.

در حالیکه روز جمعه در جلسه شورای امنیت کشور مصوب شد که زائران بدون گذرنامه تنها از مرز چزابه وارد کشور شوند و تمام هماهنگی‌ها برای این موضوع انجام شده است اما سرهنگ ابراهیم رضایی‌نژاد رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه از امکان ورود زائران بدون گذرنامه از هر سه مرز مهران، شلمچه و چزابه خبر داد و گفت: تا قبل از این مرز چزابه برای ورود زائران بدون گذرنامه اختصاص داده شده بود اما با توجه به اینکه تفکیک زائران امکانپذیر نیست افراد بدون گذرنامه می‌توانند در هر کدام از مرزها حضور یابند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا تصریح کرد: به هر حال تعدادی از زائران عتبات عالیات به صورت غیر مجاز از کشور خارج شده‌اند و این افراد نیز در بازگشت می‌توانند در هر کدام از مرزها وارد گیت‌های عبور شده و پس از انجام بررسی‌های لازم می‌توانند وارد کشور شوند.

همچنین سازمان حج و زیارت نیز در مسیر بازگشت زائران تنها موظف به تأمین اسکان و تغذیه زائران شده است که بر اساس گفته سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیات 95 هزار اسکان موقت در مرزها در نظر گرفته شده است تا در صورت توقف زائران بتوانند در این قرارگاه‌ها استراحت کنند و موکب‌های زیادی نیز برای طبخ غذا و دادن تغذیه مناسب به زائران مشغول فعالیت هستند.

وی همچنین روزهای گذشته از اعزام 65 تریلی آب به مرزها خبر داده و گفته بود در استان‌های خرمشهر و ایلام بسیاری از خانه‌ها نیز بری خدمت رسانی به زائران آماده شده است و از لحاظ تدارکات تغذیه و اسکان زائران با هیچ مشکلی مواجه نیستند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر همچنین تأکید کرد: این سازمان امکان اسکان اضطراری در مرز مهران با 20 هزار نفر ظرفیت را فراهم کرده است تا زائران شب را در این چادرها بگذرانند.

وی ادامه داد: ما امکان اسکان دادن به هر تعداد زائری که وارد خاک ایران شده باشد را داریم اما اسکان زائرانی که هنوز در خاک عراق هستند با ما نیست.

این در حالی است که در مرز مهران به دلیل ازدحام جمعیت خدمات تغذیه و آب به میزان کافی در اختیار تمام زائران وجود ندارد و مردم باید ساعتی در صف بمانند تا بتوانند از این خدمات استفاده کنند اما در مرزهای شلمچه و چزابه که ترافیک روان‌تری دارد امکانات نیز به اندازه کافی در اختیار زائران قرار دارد.

به گفته تعدادی از شاهدان که هم اکنون در مرز مهران حضور دارند این وضعیت در شأن زائران و راهپیمایان اربعین حسینی نیست و در این میان عدم انسجام و هماهنگی مسئولان برای خدمت رسانی به زائران موضوعی است که به چشم می‌خورد و باعث سرگردانی زائران شده است.

در حالیکه مسئولان با ارائه آمارهایی از عملکرد خود معتقد هستند وظایف خود را به خوبی انجام داده اند اما  زائران امام حسین(ع) در مرزها سرگردان و به دنبال یافتن وسیله نقلیه باید ساعت‌ها پیاده روی کنند.

انتظار می‌رفت امسال که حجم زائران نسبت به سال گذشته به بیش از سه برابر افزایش داشته و حماسه عظیمی خلق شده است، در داخل کشور نیز شاهد حماسه ملی و وحدت ملی میان مسئولان باشیم تا در شرایطی که در شأن این عزیزان است آنها به شهرهای خود بازگردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها