امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132620
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی مرکز امور شورای حل اختلاف کشور، معاون قضایی دادگستری بوشهر از صلح و سازش 7 پرونده ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی مرکز امور شورای حل اختلاف کشور، معاون قضایی دادگستری بوشهر از صلح و سازش 7 پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف در 6ماهه امسال خبر داد.

شهرام برامکی دراین باره اظهارکرد: در 6 ماهه اول سال جاری 25 هزار پرونده وارد دستگاه قضایی استان شده که به همین میزان وارده نیز پرونده مختومه و 9 هزار پرونده هم منجر به صلح و سازش شده است.

وی درباره رسیدگی به پرونده‌های مالی در شوراها گفت: هر چند از نظر قانون پرونده‌های مالی با رقم 50 میلیون ریال قابلیت طرح در شوراهای حل اختلاف دارد اما اگر طرفین دعوا رضایت داشته باشند تمام پرونده‌ها با هر میزان ارزش ریالی مورد دعوا قابل رسیدگی در شوراهای حل اختلاف است.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان بوشهر ادامه داد: در این ارتباط پرونده اختلاف مالی 15 میلیارد ریالی که طرفین برای اثبات ادعاهای خود یکدیگر را تهدید به قتل کرده بودند، با ورود شورای حل اختلاف این استان با صلح و سازش مختومه شد.

وی گفت: کاهش هزینه دادرسی، فقدان تشریفات اداری زاید و سرعت بخشی در رسیدگی به پرونده ها برای جلوگیری از اطاله دادرسی از مزایای رسیدگی پرونده‌ها در شورای حل اختلاف است.

این مسئول قضایی در ادامه افزود: رای سرعت بخشی در رسیدگی به پرونده‌ها با تدابیر اتخاذ شده شوراهای حل اختلاف تخصصی در بخش های مختلف صنفی و عمومی ایجاد شده است که کارکرد خوبی نیز برای دستیابی به نتیجه در پی داشته است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری بوشهر همچنین اضافه کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستاها در این زمینه فعالیت دارند و عملکرد مثبتی در این زمینه داشته است.

وی با بیان اینکه دعاوی حقوقی در صدر پرونده های قضایی است، بیان کرد: اگرچه پرونده‌های قتل در صلاحیت دادگاه‌ها است اما شوراهای حل اختلاف برای مختومه کردن این پرونده ها وارد عمل شده و با صلح و سازش آن‌ها را مختومه کرده است.

برامکی نقش دادگستری ها در پرونده های خشن را مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر به پرونده ها خوب رسیدگی شود کمتر دچار اطاله دادرسی می شویم.

وی همچنین اضافه کرد: شوراهای حل اختلاف همچنین رسیدگی به پرونده های مسن و قدیمی را در دستور کار قرار داده است تا پرونده های قضایی کاهش یابد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار