امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132646
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «کریم خرم» رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان اخیراً مطلبی را ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «کریم خرم» رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان اخیراً مطلبی را منتشر کرده و نوشته است: به خاطر انتقال مسئولیت زندان بگرام، کرزی به مرگ و من به گوانتانامو تهدید شدیم.

خرم در این مطلب افزود: از زبان رئیس جمهور پیشین لهستان در مورد جنایات نظامیان آمریکا شنیده بودم که وی گفت آمریکا در لهستان نیز زندان مخفیانه داشت و شهروندان بی‎گناه این کشور را به سخت‎ترین نوع مجازات می‎کرد.

وی تأکید کرد: پس از آن حامد کرزی تصمیم گرفت تا هیئتی را برای بررسی پرونده‎های زندان بگرام این کشور مأمور کند که این هیئت گزارش بی‎گناهی اکثر این زندانیان را به رئیس جمهور گزارش داد.

رئیس دفتر کرزی افزود: از این بیشتر صلاح نیست که چیزی بگویم، اما به دلیل مأمور شدن هیئت برای بررسی پرونده‎های زندانیان بگرام و انتقال مسئولیت این زندان به نیروهای افغان، کرزی به مرگ و من به رفتن به زندان گوانتانامو تهدید شدیم.

کریم خرم در ادامه این مطلب نوشته است: این موضوع را زمانی خواستم اعلام کنم که سنای آمریکا جنایات ضد حقوق بشری سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) را فاش کرد.

خرم در این مطلب با اشاره به خبری که در سال 2012 میلادی مبنی بر توهین معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان به یک مقام دیگر افغان از طرف وی منتشر شده بود نیز صحبت کرد.

وی در این مطلب نوشته است: در شب هشتم ماه مارس سال 2012 میلادی حامد کرزی طبق معمول با «بارک اوباما» ویدیو کنفرانس داشت که محل برگزاری آن «قصر گلخانه» کاخ ریاست جمهوری افغانستان بود.

رئیس دفتر کرزی تأکید کرد: در آن شب نماینده ناتو، سفیر آمریکا، «جاوید لودین» معاون سیاسی وزارت خارجه، «ایمل فیضی» سخنگوی رئیس جمهور و من با کرزی در قصر گلخانه رفته و پس از صرف شام کرزی در جای همیشگی خود رفت و با اوباما صحبت می‎کرد.

کریم خرم نوشته است: در آن زمان با جاوید لودین صحبت می‎کردیم و لودین در این میان از سیاست‎های آمریکا در قبال زندان بگرام حمایت و با سفیر آمریکا همدردی می‎کرد، اما من از موضوع کرزی و منافع ملی افغان‎ها حمایت می‎کردم.

خرم تأکید کرده است: جنجال روی این موضوع بالا گرفت و لودین به «صفت‎الله صافی» رئیس رسانه‎های دولت که از موضع کرزی دفاع می‎کرد به پدرش لعنت فرستاد.

وی تصریح کرد: در این میان من از صافی حمایت کرده و به پدر لودین لعنت گفتم و او را جاسوس و نوکر پاکستان خواندم که این موضوع بعداً از سوی برخی رسانه‎ها طوری منتشر شد که گویا من لودین را نوکر آمریکا خطاب کردم.

در سال 2013 میلادی مسئولیت زندان بگرام به نیروهای افغان داده شد و صدها زندانی آن به دلیل بی‎گناهی از این زندان آزاد شدند.

انتهای پیام/.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها