امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132647
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «آویگدور لیبرمن» منتقدان پیوستن احتمالی او به ائتلاف هرتزوگ-لیونی را ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «آویگدور لیبرمن» منتقدان پیوستن احتمالی او به ائتلاف هرتزوگ-لیونی را « دیوانه»‌ خواند.

به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل»، آویگدور لیبرمن رهبر حزب «اسرائیل بیتنا» (اسرائیل خانه ما)، یاران سابق خود در حزب لیکود را مانند حزب «خانه یهودی» (که ریاست آن بر عهده نفتالی بنت است) به «دیوانگی» متهم کرد. ظاهرا اعضا لیکود گفته بودند رای به لیبرمن در انتخابات مارس 2015 باعث روی کار آمدن کابینه چپگرا در اراضی اشغالی می‌شود.

لیبرمن به رادیو اسرائیل گفت: «زمانی که «اوفیر آکونیس» نماینده حزب لیکود که در شمال تل‌آویو زندگی می‌کند، اظهار داشت، رای به لیبرمن که در شهرک «نوکدیم» در کرانه باختری زندگی می‌کند، مانند رای دادن به یک کابینه چپگراست، به نظرم تنها کاری که می‌توان انجام داد، خندیدن است».

وی ادامه داد، انتظار دارد حزب او یعنی اسرائیل بیتنا در انتخابات پیش رو در اراضی اشغالی 15 کرسی را کسب کند که این تعداد، 5 کرسی بیشتر از تعدادی است که در نظرسنجی‌ها پیش‌بینی شده است.

لیبرمن شنبه (روز گذشته) گفته بود، حزب او به دنبال ائتلاف سیاسی نیست اما در عین حال، پیوستن به کابینه ائتلافی به ریاست «آیزاک هرتزوگ» رهبر حزب «کارگر» و «زیپی لیونی» رهبر حزب «هاتنوعا» را منتفی ندانسته است.

او در بخش دیگری از سخنان خود از بنیامین نتانیاهو انتقاد کرد و گفت او در جنگ غزه، موضع قاطعی علیه حماس اتخاذ نکرد. لیبرمن افزود: «در طول عملیات صخره سخت من به کابینه گفتم باید همه راه را برویم و نباید عقب بکشیم».

حزب لیکود نیز به این سخنان لیبرمن واکنش نشان داد و گفت، نتانیاهو به همراه وزیر جنگ و رئیس ستاد مشترک ارتش، جنگ غزه را قاطعانه و با مسئولیت‌پذیری مدیریت کرد و این عملیات با دید حفظ امنیت اسرائیل، شهروندان و سربازان اسرائیلی هدایت شد.

این حزب همچنین اعلام کرد، سخنان لیبرمن مبنی بر تمایل وی برای حضور در کابینه‌ای که هدایت آن بر عهده هرتزوگ است، ثابت می‌کند رای به لیبرمن به معنای انتقال رای از احزاب راستگرا به احزاب چپگراست که به تشکیل کابینه چپگرا منتهی خواهد شد.

در این گزارش آمده، این اظهارات نشان‌دهنده رقابت میان لیبرمن و نتانیاهوست که می‌تواند بر دورنمای برقراری ائتلاف بعد از انتخابات 17 مارس 2015 تاثیر گذارد.

به هر حال، سخنان لیبرمن زمانی بیان شد که حزب «یش‌عاتید» به رهبری «یعیر لاپید» به دنبال تشکیل ائتلاف با لیبرمن و «موشه کاهلون» رهبر حزب «کولانو»ست. پنج‌شنبه «میر کوهن» یکی از اعضا حزب یش‌عاتید افشا کرد، لاپید و لیبرمن برای بحث درباره ائتلاف میان دو حزب، در هفته‌های اخیر مذاکرات محرمانه داشته‌اند و کاهلون نیز در حال بررسی پیوستن به آنهاست. البته هر دو حزب «اسرائیل بیتنا» و « کولانو» این گزارش را رد و اصرار کردند هیچ مذاکره‌ای میان این احزاب برگزار نشده است.

پایگاه خبری «عاروتص شوع» نیز گزارش داد، «دانی دایان» رئیس سابق شورای مهاجران «یشا» به حزب «خانه یهودی» به رهبری «نفتالی بنت» پیوست. در همین رابطه بود که نفتالی بنت در کنفرانس خبری از این اقدام استقبال کرد و گفت: «خوشحالم دایان به خانه یهودی پیوسته است. او مبارز واقعی برای سرزمین اسرائیل است».

وی ادامه داد: «بسیار طبیعی است،‌ دایان که سال‌ها به نفع یهودی‌ها در کرانه باختری کار کرده، به حزبی بپیوندد که جایگاهی برای دولت فلسطین قائل نیست. میان لیکود و خانه یهودی تفاوت وجود دارد. اگر خانه یهودی به اندازه کافی بزرگ بود، ما شاهد شکست مفتضحانه‌ای نبودیم که لیونی با مذاکره با فلسطینی‌ها به بار آورد».

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار