امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132696
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
حسین دهباشی مسئول تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حاشیه مراسم نشست خبری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به پرسش ...

حسین دهباشی مسئول تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حاشیه مراسم نشست خبری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که از روز سه‌شنبه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در دسترس پژوهشگران تهرانی قرار  می‌گیرد اما پژوهشگران سایر استان‌ها چگونه می‌توانند از این مهم بهره‌مند شوند، گفت: تا پایان سال جاری همه محققان و پژوهشگران سراسر کشور و به نوعی همه استان‌هایی که دارای کتابخانه ملی هستند می‌توانند از تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم بهره‌مند شوند.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر که آیا در این پروژه با فرح پهلوی نیز گفت‌وگویی صورت گرفته است، عنوان کرد: گفت‌وگو با فرح پهلوی نیمه تمام مانده است یعنی در مرحله آغاز کار نیمه تمام ماند و دیگر در پروژه‌های بعدی نیز از گفت‌وگوی این شخص استفاده نخواهد شد.

دهباشی در پاسخ به پرسش دیگر که دلیل استفاده از سخنان فرح پهلوی چه بوده است، گفت: مقدمات گفت‌وگو فراهم شده است اما در اصل گفت‌وگویی نبوده اما در نهایت حجم گفت‌وگوهای پروژه بیشتر از آن بود به همین منظور ما معتقدیم روال تاریخ شفاهی مشخص است و اگر شخصی تمایل داشته باشد ما کار را ادامه می‌دهیم به طور مثال گفت‌وگو با حسین نصر 30 ساعت و چندی به طول انجامید آن هم در 8 ماه چرا که وی به خاطر گرفتاری‌ها و مشغله کاری نمی‌توانست وقت زیادی را صرف این موضوع کند. اما در نهایت تلاش کردیم در گفت‌وگوها از مصاحبه با افراد درجه چندم خودداری کنیم.

بر اساس این گزارش تاریخ شفاهی ایران ، مجموعه‌ای از ده‌ها گفت‌وگوی پژوهشی با بازیگران اصلی عصر پهلوی دوم بوده که پس از حدود 10 سال تلاش در خلال صدها ساعت مصاحبه صوتی و تصویری و هزاران برگ سند تاریخی اینک گنجینه‌ای دست اول، کم نظیر و ارزشمند از تجارب، کامیابی‌ها و ناکامی‌های حکومتداری در این دوره شمرده می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها