امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132704
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با موضوع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با موضوع تاریخ شفاهی ایران دقایقی پیش با حضور حسین دهباشی مسئول تاریخ شفاهی سازمان اسناد، فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه در سالن جلسات کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

دراین مراسم، سیدرضا صالحی‌امیر رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان داشت: مجموعه سازمان اسناد در دوره جدید برنامه استراتژیک خود را در 8 محور آغاز کرده است که عنوان آن را «تحول در سازمان در سطح ملی» نامگذاری کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: از محورها و برنامه‌های استراتژیک این کتابخانه می‌توان به بازگشت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به جایگاه و منزلت واقعی خود در سطح ملی، توجه به گسترش و سطح دیجیتال‌سازی برای دسترسی آسان پژوهشگران و محققان به منابع، روابط با مجامع اسناد و آرشیو جهان و گسترش روابط با کتابخانه‌های ملی سایر کشورهای جهان و توجه به نسخ خطی و جمع‌آوری آن به صورت ملی و سپس بین‌المللی اشاره کرد.

صالحی‌امیری درباره تاریخ شفاهی ایران بیان کرد: در خصوص تاریخ شفاهی، تلاش‌هایی در گذشته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شده است، اما آنچنان که باید محصول کافی در سطح ملی وجود نداشت، اما در شرایط جدید تصمیم گرفتیم جایگاه سازمانی تاریخ شفاهی را از سطح گروه به سطح پژوهشگاه افزایش داده تا گسترش تحقیقات را داشته باشیم، به همین منظور تقویت نیروی انسانی را در این حوزه در دستورکارمان قرار دادیم.

وی افزود: این سؤال مطرح است که چرا ما به مقوله تاریخ شفاهی پرداختیم، که باید گفت به لحاظ آسیب‌شناسی، مردم ایران گرایش کمتری به مکتوب‌سازی و بیان شفاهی دارند، در صورتی که تاریخ شفاهی داشته‌هایی است که در ذهن بزرگان ما وجود دارد و ما باید آن را مکتوب کنیم.

به گفته این مقام مسئول، تاریخ عبرت‌آموزاست، تلخی‌ها و شیرینی‌های تاریخ برای نسل‌های بعدی عبرت آموز بوده و به نوعی تاریخ، دست‌آموز است که متأسفانه در سال های اخیر به خصوص از بعد از انقلاب فرایند تاریخ‌سازی علیه کشور صورت گرفته و عده‌ای شکست‌خورده و زخم‌خورده از انقلاب به تاریخ‌سازی مبادرت کردند و ما کمتر به تدوین و تبیین تاریخ در کشور پرداخته ایم.

صالحی‌امیری با اشاره به این مطلب که تاریخ شفاهی علم است و به عنوان یک رشته علمی در دنیا شناخته می‌شود، اضافه کرد: کتابخانه ملی ایران برنامه روشنی برای تاریخ شفاهی دارد، به همین منظور از همه دستگاه‌ها تقاضا دارد که تاریخ شفاهی خود را مکتوب کرده تا تجربیات آنها مکتوب و به نسل‌های دیگر منتقل شود.

وی درباره تاریخ شفاهی و تصویری ایران، ادامه داد: ثبت و ضبط تاریخ شفاهی عصر پهلوی دوم 14 سال به طول انجامید، حتی رؤسای کتابخانه ملی در دوره های گذشته برای این امر زحمات بسیار کشیدند که در اینجا از آنها تشکر می‌کنم. تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم مصاحبه با 57 تن از رجال سیاسی است که حداقل 3 ساعت و حداکثر 30 ساعت برای هر گفت‌وگو ضبط و ثبت داشته‌ایم که آن نیز در روز تاریخ شفاهی رونمایی می‌شود.

صالحی‌امیری عنوان کرد: خوشبختانه چند جلد از کتاب مربوط به تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم به چاپ رسیده و در مراسم روز سه‌شنبه رونمایی می‌شود و به تدریج یک مجموعه بیش از 50 جلدی چاپ و به پژوهشگران ارائه خواهد شد، همچنین در مراسم روز سه‌شنبه از 5 نفر از پیشکسوتان تاریخ شفاهی ایران تجلیل می‌شود که این افراد از میان 14 نفری که از سوی انجمن تاریخ شفاهی ایران معرفی شدند، انتخاب شده‌اند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: یکی از انگیزه های اصلی ما برای پرداختن به تاریخ شفاهی در ایران این است که با موجی از تاریخ‌سازی‌ها در کشور مواجه هستیم که توسط عناصری شکل گرفتند که در جنایت‌های مختلف کشور دستی داشته‌اند، اما ناگفته نماند پهلوی در این کشور نیم قرن جنایت کرده و با ارزش‌های دینی کشور مقابله کرده است و همیشه نماد جریان‌های غیراخلاقی و جشن‌های 2500 ساله بوده‌ایم و تلاش کرده‌ایم واقعیت‌های موجود را مبتنی بر اسناد به نسل جدید معرفی کنیم.

وی اضافه کرد: سه دریافت اساسی در این راستا وجود دارد، در وهله نخست استحاله رژیم پهلوی از جنایت، تلاش برای تقدیس سلطنت و ظهور و بروز یک اباحیگری فرهنگ از جمله اهدافی است که آنها این موارد را پیگیری می‌کنند، اما واقعیت این امر آن بوده است که مجموعه‌ای تلاش داشته با ایجاد ذهنیت به تقدیس پهلوی بپردازند، در صورتی که خسارت و هزینه را مملکت و نخبگان و روحانیون تحمل و شکنجه‌هایی کشیدند و سلطنت‌طلبان نیز از پول بیت‌المال بهره‌ها بردند.

صالحی‌امیری ادامه داد: آن چیزی که در پروژه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم صورت گرفت، مجموعه مصاحبه‌های مستند است که به 100 هزار برگ سند در پیوست این تاریخ شفاهی وجود دارد، گرچه این افراد مصاحبه شده‌اند، اما باز در صداقت با ما سخن نگفتند اما در پاورقی کتاب‌ها واقعیت بیان شده است.

وی افزود: در این مهم دخل و تصرفی در اظهارات افراد صورت نگرفته است، اما نباید همکاری صدا و سیما با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را نادیده گرفت، همچنین ما الزاماً باید تاریخ جمهوری اسلامی را با دقت نوشته و برای نسل آینده به یادگار بگذاریم تا دچار آنها  ابهامات نشوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها