امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132711
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
«محمد خواجوی» استاد پیشکسوت قرائت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه هیچ‌جایی برای ...

«محمد خواجوی» استاد پیشکسوت قرائت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه هیچ‌جایی برای آموزش قرآن کریم مناسب‌تر از مساجد نیست، اظهار داشت: مسجد به عنوان پایگاه فرهنگی و دینی همواره مورد تأکید ائمه اطهار(ع) قرار داشته است بنابراین هر چه فعالیت‌های قرآنی در آن بیشتر شود برکات و آثار مثبتی در بین اهالی آن محل نمودار خواهد شد.

ثمرات برگزاری محافل قرآنی در مساجد

وی با اشاره به اینکه ایجاد برنامه‌های قرآنی در مساجد می‌تواند فضا را به سمت کارهای نیک، تقوا و پرهیزکاری سوق دهد، افزود: زمانی که در سازمان دارالقرآن صدور مجوز به مؤسسات قرآنی آغاز شد قرار بود که این مؤسسات در مساجد برپا شوند یعنی اولویت با مؤسساتی بودند که در مساجد و پس از آن در حسینیه‌ها تشکیل می‌شدند تا برنامه‌های قرآنی در مساجد تعطیل نشود اما با توجه به محدودیت‌ها و موانع این امر به خوبی اتفاق نیفتاد.

خواجوی با بیان اینکه روحانیون و هیأت امنای مساجد باید برای برپایی محافل و جلسات قرآنی بیشتر تلاش کنند، گفت: برای اینکه برنامه‌های قرآنی را ارتقا دهیم نیازی به ساختمان و مکانی مجزا برای مؤسسات وجود ندارد بلکه باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که مساجد به عنوان مکان برپایی محافل و جلسات قرآنی و پایگاه‌های قرآن فعالیت کنند.

زمینه فعالیت قرآنی در مساجد مهیا شود

این استاد پیشکسوت قرآن کریم فعال نبودن بسیاری از مساجد را یکی از مهم‌ترین مشکلات برای اجرای برنامه‌های قرآنی عنوان کرد و افزود: بسیاری از مساجد پس از اقامه نماز تعطیل می‌شوند به همین جهت زمینه فعالیت‌ و اجرای برنامه‌ها و جلسات قرآن در مساجد مهیا نیست و اساتید ترجیح می‌دهند جلسات قرآنی را در فضایی خارج از مساجد برگزار کنند.

خواجوی خاطر نشان کرد: زمانی که مؤسسات قرآنی اقبالی از سوی هیأت امنای مساجد برای اجرای برنامه‌های قرآنی ندیدند به دنبال مکانی برای تشکیل مؤسسه قرآنی افتادند و همین امر باعث شد که جلسات قرآنی در مساجد کم‌تر برگزار شوند.

مساجد افراد را در برابر تهاجم فرهنگی واکسینه می‌کنند

این استاد قران با اشاره به لزوم فعال شدن مساجد برای ارتقای برنامه‌ها و جلسات قرآنی، تصریح کرد: باید مسئولان طوری برنامه‌ریزی کنند که بخش عمده‌ای از روز مساجد باز باشند و به فعالیت‌های دینی و قرآنی بپردازند حتی برای جذب افراد به مساجد می‌توان کلاس‌های فوق‌ برنامه نیز برگزار کرد تا از این طریق افراد به ویژه جوانان با مساجد مأنوس شده و کم‌کم زمینه حضور بیشتر در این پایگاه‌های مذهبی فراهم شود.

وی عدم بهره‌برداری صحیح از فضای مساجد را لطمه فرهنگی و اقتصادی دانست و گفت: هر مسجدی که در محله‌ای فعالیت گسترده داشته باشد اهالی آن محل را در برابر تهاجم‌های فرهنگی واکسینه می‌کند بنابراین تمامی مسئولان و روحانیون باید برای استفاده درست از فضای مساجد هم‌فکری کنند تا بتوانیم از این ظرفیت عظیم به خوبی بهره ببریم.

خواجوی با بیان اینکه حضور در مساجد باعث نشاط روحی و روانی می‌شود، ادامه داد: مسئولان می‌توانند با توجه بیشتر به مساجد، برگزاری دوره‌های آموزش قرآن و ایجاد امکانات تربیتی و رفاهی بیشتر افراد را به حضور مستمر در مساجد تشویق کنند که امیدواریم با تلاش روحانیون، ائمه جماعات و مسئولان مساجد این امر محقق شود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار