امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132752
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 50
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، عبدالله البدری دبیرکل اوپک با توضیح اینکه کشورهای عضو اوپک می‌توانند کاهش قیمت نفت را تحمل کنند ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، عبدالله البدری دبیرکل اوپک با توضیح اینکه کشورهای عضو اوپک می‌توانند کاهش قیمت نفت را تحمل کنند و سقف تولید را تغییر ندهند، گفت، ضعف بازار ناشی از عوامل پایه‌ای عرضه و تقاضا نیست و می‌توانند به علت فعالیت‌های دلالان باشد.

وی که در کنفرانسی در ابوظبی صحبت می‌کرد با دفاع از تصمیم اوپک در ماه نوامبر مبنی بر عدم کاهش سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه‌ای خود علی رغم کاهش شدید قیمت نفت، افزود، ما توافق کردیم که ادامه تولید (در سطح کنونی) برای دوره بعد اهمیت دارد.  این تصمیم با موافقت تمامی وزرای عضو گرفته شد. این تصمیم اتخاذ شده است، همه چیز طبق روال پیشین ادامه خواهد یافت.

پس از اینکه قیمت نفت برنت روز جمعه به کمتر از 62 دلار در هر بشکه رسید، سیاست اوپک (تصمیم اتخاذ شده) همچنان عامل تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر چشم‌انداز جهانی اقتصاد به شمار می‌رود.

علی العمر وزیر انرژی کویت روز یک‌شنبه گفت، تصمیم اوپک مبنی بر حفظ سقف تولید با قصد حفظ سهم این سازمان از بازار اتخاذ شد حتی اگر این تصمیم تاثیر منفی بر قیمت‌ها داشته باشد.

اما البدری خاطر نشان کرد، کاهش قیمت نفت بیش از حد صورت گرفته است. عوامل پایه‌ای نباید به این کاهش شدید در قیمت‌ها منجر شوند.

وی ادامه داد، تنها یک افزایش کوچک در عرضه به افت شدید در قیمت‌ها منجر شده است. من معتقدم که سفته‌بازی و دلالی به شدت در این کاهش قیمت‌ها تاثیر داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان برگزاری نشست اضطراری اوپک زودتر از موعد نشست بعدی این سازمان در ماه ژوئن یا نشستی با کشورهای تولیدکننده غیراوپکی، گفت، چنین نشست‌هایی تاثیری بر قیمت نفت ندارند.

دبیرکل اوپک با توضیح اینکه اوپک هیچ قیمت هدفی را در نظر ندارد، از کشورهای حاشیه خلیج فارس در خواست کرد تا به سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشاف و تولید نفت ادامه دهند. وی گفت، آمریکا همچنان برای سالیان متمادی به نفت خاورمیانه متکی خواهد بود.

وی با یادآوری احتمال تاثیرپذیری بازار از کاهش عرضه ناشی از سرمایه‌گذاری ناکافی در بخش بالادستی گفت، توقف پروژه‌های تولید جدید می‌تواند وضعیتی ایجاد کند که قیمت‌ها به 147 دلار در سال 2008 بازگردد. این قیمت در گذشته در چنین شرایطی به وجود آمده است.

البدری ادامه داد، اوپک به دنبال سطح قیمتی است که هم برای مشتریان و هم برای تولیدکنندگان مناسب و رضایت‌بخش باشد اما به هیچ رقم خاصی اشاره نکرد.

دبیرکل اوپک تصریح کرد، تصمیم ماه نوامبر این سازمان قصد نداشت که هیچ یک از دیگر تولیدکنندگان نفت را هدف قرار دهد.

وی افزود، برخی می‌گویند که این تصمیم آمریکا و تولید نفت شیل این کشور را هدف گرفته است. تمامی این سخنان نادرست است. همچنین برخی می‌گویند که این تصمیم ایران و روسیه را هدف گرفته است. این سخن نیز نادرست است.

این سخنان در حالی گفته می‌شود که به گفته یک منبع آگاه، علی النعیمی وزیر نفت عربستان در نشست اوپک گفته بود که این سازمان باید با افزایش تولید نفت شیل آمریکا مقابله کند.

عبدالله البدری تاکید کرد، بخش نفت ایران و عراق به علت تحریم‌ها و ناامنی محدود شده است و هر دو کشور پتانسیل افزایش تولید دارند اما افزایش قابل‌توجه تنها پس از 2 یا 3 سال امکان‌پذیر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها