امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۹:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132753
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 59
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

فقرای ایران زیادند و رأی می‌دهند تا به طبقه متوسط برسند!

آقای تقی آزادارمکی، از چهره‌های جامعه‌شناس اخیراً در بخشی از مصاحبه خود در روزنامه شرق با عنوان «فردگرایی در ایرانیان افراطی شده است» بر کثیر بودن تعداد فقرا در ایران تأکید کرده و گفته است: من می‌گویم دلیل اینکه نابسامانی‌ها در میان فقرا زیاد دیده می‌شود؛ جمعیت بسیار زیادشان است و صرفا به‌دلیل‌ فقرشان نیست.

او در ادامه اظهار داشته است: به نظر من فقرا چون می‌خواهند به آمال و آرزو‌های طبقه متوسط دست یابند در انتخابات شرکت می‌کنند.

آقای ارمکی در صحبت‌های خود طبقه متوسط را روشنفکران و نخبگان و اصحاب هنر، ادبیات، سینما و مطبوعات عنوان می‌کند.

 

*شوربختانه تعدادی از چهره‌های سیاسی و دانشگاهی وابسته به یک طیف خاص، همانطور که بارها و بارها در صحبت‌های خود اشاره کرده‌اند و در حرف‌های بالا نیز محسوس است؛ بصورت دائم بر این معنا اصرار دارند که ایران یک کشور عقب‌مانده با اکثریت مردمی فقیر، معترض، خشن بالذّات، کم‌فهم و دروغگوست که مشخصاً می‌توان آنها را فریب داد!

غیر از صحبت‌های آقای ارمکی که در بالا به آنها اشاره شد، چندی قبل نیز آقای احمد خرّم (وزیر راه دولت اصلاحات) و از فعالان سیاسی، در بخشی از مصاحبه خود با سایت ندای ایرانیان از این گفته بود که مردم ایران فریب می‌خورند و می‌توان با پول هم رأی آنها را خرید!

و یا همینطور آقای محمود سریع‌القلم که از وی با عنوان مشاور رئیس‌جمهور نیز یاد می‌شود در کتاب‌های خود با تأکید علی‌الدّوام بر عقب‌ماندگی و پس‌ماندگی ایران و نسبت دادن صفت‌هایی مثل خشونت و دروغگویی به مردم ایران؛ بر مقولاتی مثل «جلب رضایت دانمارک برای اعطای ویزا به ایرانیان نشانه زنده شدن جامعه ماست» و ضرورت الگوگیری از کشورهای چین و سنگاپور! تأکید دارد.

آقای صادق زیباکلام نیز از دیگر کسانی است که درباره عقب‌ماندگی ایران و ایرانی کتاب «ما چگونه ما شدیم» را تقریر کرده است!

آقای احمد نقیب‌زاده، نفر بعدی از جمع این چهره‌هاست که چندی قبل در همین زمینه گفته بود:

«توده‌های مردم یکسری مشکلات و خواسته‌هایی دارند که متفاوت از طبقه متوسط است. مشکلات توده‌ها بیشتر معیشتی است و بزرگترین دغدغه‌شان تورم است... بخش توده‌وار جامعه لشکر خوبی برای پوپولیست‌ها و دغلبازان هستند! اما جامعه مدنی (همان قشر متوسط) نوع نگاهش با تجزیه و تحلیل و تفسیر همراه است»!

همچنین چند ماه قبل نیز آقای غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی در بخشی از صحبت‌های خود در نشریه «صدا» گفته بود: (ما) حاضر نیستیم، بپذیریم روش زندگی ما فاصله چندانی با دیکتاتوری ندارد.

به گزارش یالثارات، آقای ارمکی که در بالا به صحبت‌هایش اشاره شد نیز در همان نشریه اظهار کرده بود:

«ریشه پرخاشگری و کینه توزی مردم ایران به فرهنگ و دین و اخلاق و نظام اجتماعی‌شان برنمی‌گردد، بلکه به نحوه ظهور همه این امور در کالبد مدیریتی و اجرایی برمی‌گردد»!

و آقای محمد قوچانی، از اعضای حزب کارگزاران هم در سرمقاله همان شماره «صدا» از این گفته بود که برخی از ما مردمان ایران به خصوص در لایه‌های روشنفکری خود به بحران اخلاقی عمیقی مبتلا هستیم که ریاکاری یکی از نمادهای آن است!

یادآور می‌شود که فرایند اشاره شده در نسبت دادن صفت‌های ناخوب به مستضعفین و فقرا دو معنای مستتر دیگر را نیز در بطن خود دارد.

معنای اول در اکثریت خواندن مستضعفین در ایران است که معانی خاصی از آن مستفاد می‌شود! و معنای دوم نیز تعریف و تمجید از چیزی به نام «قشر متوسط»(طبقه بورژوا و خرده بورژوا) است.

برخی چهره‌های اصلاح‌طلب بر توجه به مطالبات «قشر متوسط» تأکید مدام دارند و حتی عنوان شده است که رئیس‌جمهور روحانی به دلیل توجه به مطالبات این قشر، برنده انتخابات شده است.

 

***

 

نگاه متفاوت اصلاح‌طلبان به عارف و خرازی

ادامه اشاره‌های اصلاح‌طلبان برای کناره‌گیری عارف!

آقای حسن رسولی، از اعضای بنیاد باران (وابسته به آقای خاتمی) اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه اعتماد درباره آقای عارف و بحث سرلیستی وی گفته است: آقای عارف در منظومه جریان اصلاح طلبی به عنوان یک شخصیت علمی، دانشگاهی و تاثیرگذار مطرح بوده و هست اما به هر حال جریان اصلاحات ظرفیت های گوناگونی دارد که شامل ظرفیت های حزبی و شخصیت های تاثیرگذار سیاسی است. آقای عارف هم جزو همین شخصیت های تاثیرگذار در جریان اصلاحات است. اما در مورد سر لیستی ایشان همه چیز بستگی به عقل جمعی و تصمیم جمعی اصلاح طلبان دارد. اما اگر برای سرلیستی ایشان در انتخابات مجلس تصمیمی گرفته نشود عارف هنوز هم آمادگی این را دارد که از من به خاطر ما بگذرد!

 

*صحبت آقای رسولی (که از چهره‌های نزدیک به محمدرضا عارف محسوب می‌شود) پیرامون آمادگی آقای عارف برای کناررفتن دوباره از عرصه انتخابات با چینش کنونی فضای صحنه تطابق چندانی ندارد و بیشتر نوعی توصیه به آقای عارف برای کناررفتن و پیروی از دستورات «بنیاد باران» محسوب می‌شود.

آقای عارف که در انتخابات گذشته (به این دلیل که بعنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان شناخته می‌شد اما رأی نداشت) بر طبق بیان صریح خودش با «دلخوری» کنار رفت و از حدود دو سال قبل نیز فعالیت‌های علنی و البته زودهنگام خود را برای انتخابات مجلس دهم آغاز کرده است؛ بعید می‌نماید که دوباره حاضر به اجرای تراژدی کنار رفتن بر اساس دستور اصلاح‌طلبان باشد.

فی‌الواقع منویات وی درباره مقولاتی مثل ضرورت کسب اکثریت مجلس آینده توسط اصلاح‌طلبان، ضرورت حضور جوانان در مجلس آینده و نیز فعالیت‌های پیوسته بنیاد امید ایرانیان در تهران و شهرستان‌ها به روشنی مؤید آن است که آقای عارف در انتخابات آتی بعنوان کاندیدا حضوری قطعی خواهد داشت و این انرژی مشاهده شده در وی نشان می‌دهد که او دیگر انتظار ندارد توصیه‌نامه! دریافت کند.

قبل از آقای رسولی که بعنوان یک عضو بنیاد باران از جمله «عارف هنوز هم آمادگی این را دارد که از من به خاطر ما بگذرد» در صحبت‌های خود استفاده کرده است؛ آقای فیض‌الله عرب‌سرخی، از فعالان اصلاح‌طلب نیز به روزنامه آرمان گفته بود:‌«امید من به آن است تا آن عقلی که در انتخابات 92 عمل کرد و موجب انصراف آقای عارف به نفع آقای روحانی شد، در انتخابات مجلس نیز همین رویکرد و عملکرد را داشته باشد»

قبل از آغاز این صحبت‌ها که معنای ارسال فرکانس برای کناره‌گیری آقای عارف از آنها استنباط می‌شود؛ صحبت‌هایی از قبیل «عارف باید خودش را نشان بدهد تا از او حمایت کنیم» و «عارف حتماً در چارچوب تصمیم اصلاح‌طلبان حرکت خواهد کرد» توسط برخی از معاریف اصلاح‌طلبان درباره آقای عارف و فعالیت‌هایش پیرامون انتخابات مجلس دهم بیان شده بود.

شایان ذکر است که آقای محمدرضا عارف و البته آقای سیدمحمدصادق خرازی به دلایلی هیچگاه از اقبال اکثریت در میان اصلاح‌طلبان مواجه نیستند و فعالیت‌های آنها نیز به محض خارج شدن از فرایندهای اجرایی و ورود به منصه‌های سیاسی همچون شرکت در انتخابات بعنوان کاندیدا و یا تشکیل حزب سیاسی و اعلام حضور در جمع کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری؛ همواره با فرکانس‌هایی تلویحی مورد انتقاد این جریان سیاسی قرار دارد.

این در حالی است که انتقادات تمام عیار اصلاح‌طلبان و رسانه‌های این جریان از آقای خرازی پیرامون راه‌اندازی حزب ندای ایرانیان و همچنین احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات سال 96؛ مشخصاً واضح‌تر از انتقاد از آقای عارف است.

 

***

 

تأکید دوباره بر تئوری‌های 5 ماه قبل سعید حجاریان

روحانی کابینه را ترمیم کند تا سال 96 بهتری داشته باشد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب طی یادداشتی با عنوان «توصیه‌هایی به دولت» بر لزوم ترمیم کابینه از سوی رئیس‌جمهور روحانی تأکید کرد و نوشت:‌ اصولگرایان تندرو به بهانه‌های واهی قصد استیضاح وزرا خصوصا وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارشاد را دارند.

آقای عبدالله ناصری افزود: ترمیم کابینه و ساماندهی کابینه واقعیتی است که دولت باید برای آن برنامه داشته باشد و قبل از اینکه تندروها وارد بازی با دولت شوند، خود اصلاحات لازم را انجام دهد.

وی همچنین می‌نویسد: بسیاری بر این عقیده‌اند که آقای روحانی باید در عملکرد مدیران ارشد وزارتخانه‌ها بازبینی‌هایی را صورت دهد. پس لازم است در صورت عدم‌هماهنگی آنها با شعارهای انتخاباتی خود دست به تغییر بزند. حال که مسئله استیضاح وزرا مطرح می‌شود، شایسته است آقای روحانی پیشدستی کرده و خود در مدیریت برخی وزارتخانه‌ها تغییراتی ایجاد کند. دولت دقت کند که به تدریج در حال ورود به نیمه دوم عمر خود است بنابراین باید تغییراتی در جامعه ایجاد شود تا در سال 96 بتواند از عملکرد خود دفاع کند.

 

*تئوری «ترمیم کابینه» تحقیقاً نخستین بار چند ماه قبل توسط آقای سعید حجاریان مطرح شد و پس از وی نیز توسط کسانی همچون آقای حسین مرعشی مورد تأکید قرار گرفت.

آقای حجاریان حدود 5 ماه قبل به یک نشریه اصلاح‌طلب در همین زمینه گفته بود: «به نظر من، در حوزه‌هایی که پاسخگویی‌های لازم صورت نگرفته، کابینه با نهایت ظرافت نیازمند ترمیم است، به عبارتی دیگر، روحانی باید دست به پالایش نیروهایش بزند»

آقای حسین مرعشی نیز یک‌ماه پس از سعید حجاریان طی یادداشتی در روزنامه اعتماد در همین رابطه نوشت: «به نظر من رئیس محترم جمهور با تجربه یکساله‌ای که دارند باید ترمیم آرامی را در کابینه و همراهان خود که متناسب با نیازهای روز هستند اعمال کنند»

و البته غیر از این معاریف، کسان دیگری هم بودند که در ادامه تأکیدات آنها، بحث ترمیم کابینه را دائماً مورد اشاره قرار می‌دادند.

آقای جهانخش خانجانی، از اعضای حزب کارگزاران سازندگی در همین رابطه گفته بود:‌ «تفریط بر این اساس است که از ترس حمله افراطی‌ها کسانی را که مطابق با سیاست‌های دولت نیستند بر منصب‌های مهم نگه می‌دارند. این یک نقطه ضعف بسیار مهم است. دولت باید میان این نقطه ضعف افراط و تفریطش یک هم‌پوشانی ایجاد کند»

آقای احمد خرّم، وزیر راه دولت اصلاحات نیز به تازگی درباره بحث ترمیم کابینه به روزنامه آرمان گفته است: «مهم‌ترین انتقادی که به دولت وارد است، تغییر کُند و آرام مدیران میانی در بدنه دولت بوده است. بسیاری از این مدیران با دولت آقای روحانی همراه نیستند. آقای‌روحانی هرچه سریع‌تر باید مدیرانی که با وی همراه نیستند و صرفا برای گرفتن مسئولیت در دولت حضور دارند، شناسایی کرده و به جای آنان مدیران همراه با دولت را جایگزین کند. این مدیران هم اکنون از بالادست خود که آقای‌احمدی‌نژاد است دستور می‌گیرند؛یعنی مدیران میانی دولت آقای روحانی به جای اینکه با ایشان هماهنگ باشند،رویکرد خود را با آقای احمدی‌نژاد هماهنگ می‌کنند و احمدی‌نژاد هنوز هم برای آنان نقش رئیس جمهور را بازی می‌کند»!

یادآور می‌شود که یک جریان خاص سیاسی پس از چینش کابینه از سوی رئیس‌جمهور روحانی در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، بصورت مشخصی انگشت انتقاد خود را به سمت وزارتخانه‌های اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و وزارت کشور گرفته است و منظورها از ترمیم کابینه بصورت مشخص شامل این وزارتخانه‌ها و البته تعدادی از استانداری‌ها و فرمانداری‌های دولت در سرتاسر کشور است.

اصلاح‌طلبان در این زمینه انتقادات صریحی را از وزرای اطلاعات، فرهنگ و وزیر کشور بعمل آورده‌اند.

 

***

 

توطئه جهانی‌سازی فلسطین اشغالی و نقشه‌های شوم علیه مقاومت

این تصویر را نشریه آمریکایی فارین پالیسی منتشر کرده است.

در ذیل این تصویر و پس از جمله «تمرین پارکور توسط یک نوجوان در اورشلیم (قدس اشغالی)» اشاره‌هایی به کشته شدن 9 صهیونیست در عملیات‌های استشهادی فلسطینیان طی چند هفته اخیر شده است.

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، شبکه صهیونیستی رسانه‌های جهانی تلاش وافری دارد که سرزمین‌های اشغالی توسط صهیونیست‌ها را بخشی از دهکده جهانی نشان دهد که دیگر خبری از آرمان رهایی قدس شریف در میان نسل‌های جدید مردمان آن نیست.

تأکیدات این تصویر بر نشان دادن همزمان قبة‌الصخره و آنتن‌های ماهواره‌ در کنار هم در بک‌گراند تصویر نوجوانی که در حال تمرین ورزش نوین پارکور است، بوضوح مؤید همین تلاش‌های اشاره شده است.

این در حالی است که دشمن در حماقت شدید قرار دارد و خبر‌های غیر قابل سانسور ازدیاد عملیات‌های استشهادی جوانان فلسطینی طی هفته‌های اخیر، خط بطلانی به تمام اهداف شوم صهیونیست‌ها و حامیان آنها در حذف آرمان رهایی قدس شریف است.

رسانه‌های حامی صهیونیست‌ها همچنین خبرهایی را مربوط به خواننده شدن جوانان فلسطینی و کسب مقام توسط آنها در فستیوال‌های جهانی، علاقه جوانان فلسطینی به ورزش موج‌سواری و ... را نیز از همین رو مخابره می‌کنند تا به زعم خود، سرزمین‌های اشغالی را از تفکر مقاومت و ضرورت بیرون راندن صهیونیست‌های متجاوز تهی کنند.

گفتنیست فرایند تلاش‌های صهیونیست‌ها و شبکه‌های رسانه‌ای وابسته به آنها برای جهانی‌سازی قدس شریف و تخریب باور «مقاومت» در میان فلسطینیان، حتی در نوشته‌های محققین غربی نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

یکی از اقدامات صهیونیست‌ها در این زمینه، ارائه تابعیت دوگانه به برخی چهره‌های شهیر است تا به این وسیله جوانان فلسطینی فریب کاریزمای این شخصیت‌ها را بخورند و با فرض کردن خود بعنوان بخشی از دهکده جهانی! دست از مبارزه با صهیونیست‌ها و گزینه مقاومت بردارند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها