امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132763
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی صبح امروز در سومین همایش نقش پژوهش در فرایند قانون‌گذاری اظهار داشت: بسیار

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی صبح امروز در سومین همایش نقش پژوهش در فرایند قانون‌گذاری اظهار داشت: بسیار دیده شده نهادهای مختلف به وجود می‌آیند و بعد از مدتی این سوال پیش می‌آید که اگر این نهاد نباشد چه اتفاقی می‌افتد، به دلیل زیادی تحولات این نهادها بر حسب شرایط شکل می‌گیرند، اما از آنجایی که خود را با این پرسش اساسی مواجه نمی‌کنند که چرا به وجود آمده‌اند، عادات و شرایط روزمره بر آنها حکومت می‌کند.

وی در تشریح علت تشکیل مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: مجلس مظهر حکمت اداره کشور است و بر این اساس نیاز دارد تا تصمیمات آن براساس شناخت اتخاذ شود و چه تشکیلات در کشور باشد و چه نباشد، مجلس مظهر حکمت و به تعبیر رهبر انقلاب، ریل‌گذار است و باید براساس این شناخت، این کار را انجام دهد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: گاهی برخی‌ها می‌گویند ما به تکلیفمان عمل می‌کنیم و نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کنم این است که تکلیف متأخر از شناخت است و اگر کسی شناخت نداشته باشد، تکلیف از آن سلب می‌شود، بنابراین باید از یک موضوع شناخت داشت تا آن شناخت تکلیف‌آور باشد و هرچه شناخت عمیق‌تر باشد انسان تکلیف خود را بهتر می‌داند.

لاریجانی تصریح کرد: ما نیاز داریم تا مرکزی، شناخت کافی برای حکمت اداره کشور را تدوین کند و نکته‌ای که در اینجا قابل اشاره است این است که اداره کشور جزو مشکل‌ترین شناخت‌هاست.
وی ادامه داد: اداره کشور تنوع شناخت‌های زیاد و به هم تنیدگی شناخت جهان و تحولات آن را باید داشته باشد و مرکز پژوهش‌ها محلی است که انجام این مأموریت برعهده آن گذاشته شده و زمانی می‌تواند موفق باشد که بتواند ارتباطات خود را با بدنه تحقیقاتی کشور برقرار کند و آن زمان است که می‌تواند بگوید به بخش حکمت‌آمیز مجلس کمک کرده.
رئیس قوه مقننه بیان داشت: انجمن‌های علمی دانشگاهی باید در فرایند تصمیم‌سازی مرکز پژوهش‌ها نقش داشته باشند و باید سازوکاری فراهم شود تا این امر محقق شود و آن زمان است که می‌توان گفت که از ظرفیت علمی کشور برای شناخت مطلوب در موضوعات بسیار پیچیده اداره کشور استفاده شده است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: اداره کشور نیازمند عقلانیت است و این عقلانیت به این معنا نیست که سیاست در آن دخالت نداشته باشد، مجلس به طور قطعی محل آرای مختلف سیاست است، اما این سیاسی بودن‌ها باید از نوعی تفکر عقلانی برخواسته باشد و اگر اینگونه نباشد، اعوجاج‌ها به وجود می‌آیند و در این صورت تصمیمات ممکن است تصمیمات موجی باشند و یا از ظرفیت‌ها استفاده لازم صورت نگیرد.
وی اضافه کرد: در مجلس به طور طبیعی آرای مختلف سیاسی وجود دارد، اما هر یک از این تفکرات  باید از یک جریان عقلانی برخواسته باشد که با تماس با اینها می‌توان تفکرات عقلانی را مقایسه کرد و از آنها بهره گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان داشت: بسیاری از امور کشور ارتباطی به گرایش‌های روزمره سیاسی ندارد که نحله‌های مختلف سیاسی سر کار باشند و شرایط اداره کشور را تغییر دهند، بسیاری از سیاست‌های کشور موضوعاتی است که ارتباطی به سیاست‌های روز ندارد.
لاریجانی اضافه کرد: در کشور چه اصولگرایان و چه اصلاح‌طلبان و چه میانه‌روها بر سر کار باشند، مشکل کم‌آبی کشور باید علاج شود و تفاوتی ندارد که کدام یک از این نحله‌ها بر سر کار باشند، باید به این سوال پاسخ دهند که چگونه می‌توان مشکل کم‌ آبی را علاج کرد، چه مکانیزم‌هایی برای کشاورزی طراحی شود تا محصول بهتر را برداشت کنیم.
وی با بیان اینکه بهره‌وری در کشور ما پایین است، افزود: هر نحله سیاسی که در کشور بر سر کار باشد با این مسئله اساسی مواجه است که بهره‌وری در کشور پایین است و تا زمانی که به این موضوع پرداخته نشود، نمی‌توان از منابع به طور صحیح استفاده کرد.
رئیس قوه مقننه عنوان کرد: بخش متفکر جامعه ما خارج از اینکه چه گروهی بر سر کار است باید به موضوعات مهم اداره کشور بپردازد و مرکز پژوهش‌های مجلس باید این وسیله را فراهم کند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: گروه‌های مختلف در مرکز پژوهش‌ها باید قوانین موجود را مورد بررسی قرار دهند که کدام یک از این قوانین در چارچوب سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است و کدام یک از این سیاست‌ها از آن عدول کرده و باید اصلاح شوند و این غیر از بحث تنقیه قوانین است.
لاریجانی اضافه کرد: کار تنقیه قوانین در معاونت قوانین مجلس در حال انجام است و به زودی گزارش مربوط به این بخش نهایی خواهد شد.
وی در ادامه گفت: در شرایط فعلی که با جریان بین‌المللی مواجه هستیم و آنها هم بیشتر بخش اقتصادی ما را هدف قرار داده‌اند، باید اولویت‌هایی برای شرایط امروز در نظر گرفته شود، البته این مسئله به معنای این نیست که شرایط درازمدت دیده نمی‌شود، بلکه به این معناست که در امتداد آن شرایط درازمدت و امروز کشور زودتر باید مورد رسیدگی قرار گیرد.
رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: بسیاری از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب بر این نکته تأکید دارد که هم به مسائل روز باید تمرکز کرد و هم نگاه درازمدت را از یاد نبرد.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: اقدام اخیر در بحث قیمت نفت که با تحریک آمریکا و برخی کشورهای منطقه انجام شد و شرایطی را به وجود آوردند که البته به ضرر کشورهای منطقه نیز هست، درصدد بودند تا شرایط اقتصادی ایران را سخت‌تر کنند و شرایطی که ما امروز با توجه به کاهش قیمت نفت در آن قرار داریم، با 6 ماه قبل متفاوت است.

ادامه دارد...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها