امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132767
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد اسلامی در همایش بررسی سیاست‌های جدید جمعیتی گفت: ارتقای نرخ باروری کلی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد اسلامی در همایش بررسی سیاست‌های جدید جمعیتی گفت: ارتقای نرخ باروری کلی باید با ارتقای سلامت مادر و کودک همراه باشد و در سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب نیز ارتقای سلامت، پویایی، بالندگی و جوانی با افزایش نرخ باروری بیش از حد جایگزین مطرح شده است.

وی ادامه داد: تعداد تولد شاخص اصلی نیست بلکه میزان باروری کلی مورد هدف است. در سال 60 بالاترین نرخ باروری کلی را داشتیم اما در سال 71 و در زمان تصویب قانون تنظیم خانواده نرخ باروری 50 درصد کاهش پیدا کرد.

اسلامی گفت: بالا رفتن سواد و تقویت سیستم‌های ارتباطی بر رفتار بارداری تأثیر داشته است این در حالی است که نرخ 2.1 خط قرمز نرخ باروری در کشورها است و هر کشوری که به این نرخ برسد هشدارهای لازم را می‌دهد.

وی ادامه داد: در کشور یک بررسی در خصوص زوجین در آستانه ازدواج انجام شد که در خصوص تمایل به داشتن چندفرزندی انجام گرفت و نتایج نشان داد که زوجین تمایل به 2.9 فرزند داشته‌اند و اگر بخواهیم به این تمایل برسیم عملاً از نرخ باروری که 2.1 است عبور خواهیم کرد البته تأمین مسکن، معیشت و شغل بسیار اهمیت دارد.

مشاور فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت تصریح کرد: پایین‌ترین میزان تولد در کشور در سال 79 بوده، سال گذشته نیز یک میلیون و 470 تولد رخ داده که پیش‌بینی می‌شود امسال به یک میلیون و 500 هزار مورد افزایش یابد ما از این موضوع نه خوشحال و نه ناراحت می‌شویم  چون میزان تولد فقط یکی از شاخص‌هاست و نمی‌توان برای دستیابی به هدف از آن نتیجه‌گیری کرد.

اسلامی با بیان اینکه برخی از بندهای سیاست ابلاغی مستقیم با بهداشت و درمان مرتبط است گفت: در مقوله باروری سالم نیازمند آموزش، ارتقا و توانمندسازی پرسنل در سطوح مختلف در زمینه ارائه خدمات باروری سالم و برمبنای حقوق سلامت باروری هستیم.

وی افزود: باید استانداردهای مشاوره خدمات باروری سالم برای افزایش این گونه باروری‌ها را بازنگری کنیم.

اسلامی گفت: تشویق فرزندآوری برنامه‌ریزی شده و بر اساس موازین سلامت، آگاهی از تمایلات باروری خانواده‌ها و مروری بر سوابق سلامت باروری آنها و شناسایی خانواده‌هایی که واجد شرایط باروری هستند باید مورد توجه قرار گیرد.

مشاور فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت افزود: میانگین فاصله اولین تولد فرزند پس از ازدواج در کشور 3.5 سال است و بین فرزند اول و دوم 5 سال است که این، مورد تأیید وزارت بهداشت نیست و می‌تواند باعث تک‌فرزندی شود.

اسلامی ادامه داد: در زمینه تک‌فرزندی و عوامل آن تحقیقی در تهران انجام شد و نتایج نشان داد که 35.4 درصد افرادی که دارای یک فرزند هستند قصد تک‌فرزندی دارند و 65 درصد این خانواده‌ها قصد تک‌فرزندی ندارند.

اسلامی گفت: تک‌فرزندی در مردان بیکار 7 برابر است و احتمال تک‌فرزندی با افزایش تحصیلات و اشتغال زنان افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: به هم خوردن توازن نسلی، کمرنگ شدن همبستگی اجتماعی، افزایش طلاق در نسل آینده، احتمال افسردگی اجتماعی و اضطراب از جمله عوارض تک‌فرزندی است که با انجام مشاوره‌های درست می‌توان از آن جلوگیری کرد.

مشاور فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: اغلب تک‌فرزندها تحصیلکرده هستند و این امر انتقال ژن نخبه را در جامعه محدود می‌کند.

اسلامی افزود: به دنبال بهبود شاخص‌های سلامت مادر و کودک هستیم و به دنبال بارداری‌های پرخطر نخواهیم بود چرا که وقتی مرز فاصله بارداری‌ها 3 سال است مرگ مادران 20 درصد می‌شود اما زمانی که فاصله بارداری به 2 سال می‌رسد مرگ مادران به 34 درصد افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: خدمات بازگشت باروری از یک ماه قبل تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفت که باید اطلاعات و تحصیلات لازم در این زمینه برای مردم ارائه و فراهم شود.

مشاور فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: سلامت روان افرادی که ازدواج کرده‌اند بهتر از مجردان است، طول عمر بیشتر، سلامت جسمی و احساس امنیت بیشتر به همراه رفتارهای پرخطر کمتر در افرادی که ازدواج کرده‌اند وجود دارد.

اسلامی افزود: در سال 91 ساعتی 16 طلاق صورت گرفته، در سال 92 به 18 طلاق افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: 80 درصد افرادی که طلاق می‌گیرند کمتر از 30 سال سن دارند. 14.2 درصد طلاق‌ها در یک سال اول زندگی و 50 درصد طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی رخ داده است.

اسلامی افزود: بهبود استانداردهای آ‌موزشی هنگام ازدواج، تداوم این خدمات پیش از عقد، افزایش کیفیت محتوایی آموزشی و خدمات مشاوره پس از ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد.

مشاور فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: در آینده نزدیک همچنین شاهد پوشش بیمه‌ای خدمات درمان ناباروری خواهیم بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها