امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132780
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌محمد اسحاقی در همایش بررسی سیاست‌های جدید جمعیتی، گفت: مسئله جمعیت تنها یک موضوع بهداشتی نیست بلکه ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌محمد اسحاقی در همایش بررسی سیاست‌های جدید جمعیتی، گفت: مسئله جمعیت تنها یک موضوع بهداشتی نیست بلکه زیرساخت فرهنگی، اجتماعی،‌سیاسی، امنیتی و اقتصادی باید در آن دیده شود.

وی ادامه داد: رواج اندیشه‌های سکولاری سبک زندگی غربی و تجمل‌گرایی در عرصه‌های مختلف خانواده تأثیرگذار است که کاهش ازدواج بالا رفتن سن ازدواج، کم فرزندی، سقط جنین، بی‌توجهی به تربیت و کاهش باروری و جمعیت را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد:‌امروز بحث غذای حرام در جامعه در حال ترویج است، در برخی رستوران‌ها نوبت‌های چند ماهه برای ارائه این سرویس‌ها داده می‌شود که این نوع تغذیه در ناباروری جوانان تأثیرگذار است.

معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کم فرزندی از نتایج تغییر آداب و رسوم است. سن مسئولیت‌پذیری در جامعه پائین آمده به طوری که فرد در 30 سالگی هنوز دوران کودکی را طی می‌کند.

اسحاقی افزود: هزینه‌‌ای که برای تک فرزندی در جامعه می‌شود بسیار بیشتر از چند فرزندی است.

وی در مورد مهاجرت‌های داخلی و حاشیه نشین‌ها گفت: در حال حاضر 71 درصد جمعیت کشور شهری و 29 درصد روستایی و عشایری است. امروز 20 درصد لبنیات کشور توسط عشایر تولید می‌شود که در گذشته بیشتر بود برای سال 95 پیش‌بینی می‌شود که به 15 درصد برسد، بنابراین باید شرایط را برای فعالیت عشایر در این عرصه فراهم کرد.

اسحاقی ادامه داد: قرار بود نرخ باروری که در سال‌های 60 تا 62، 6.4 باشد و در سال 90 به 4 برسد و نرخ رشد جمعیت از 3.2 به 2.3 برسد، در حالی که در سال 71 به هدف سال 90 رسیدیم.

وی افزود: یکی از آسیب‌ها در بروز بحران جمعیتی این بود که ارقام و برنامه‌ریزی‌ها باید کنترل و پایش می‌شد در حالی که در آن زمان قانون دائمی تنظیم خانواده در مجلس به تصویب رسید.

معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کاهش نرخ باروری در همه استان‌های کشور فراگیر بوده اما در برخی‌ها کمتر و در برخی‌ها بیشتر بوده است. در تهران نرخ باروری کمتر از 1.1 است.

وی ادامه داد: همچنین نرخ دخترزایی کاهش پیدا کرده است و 50 درصد ازدواج دختران زیر دیپلم و 50 درصد ازدواج پسران زیر 24 سال است و معدل آن در حال افزایش است.

اسحاقی ادامه داد: ایران در بین کشورهای اسلامی بعد از آلبانی پائین‌ترین نرخ باروری را به خود اختصاص داده است.

معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سازمان ملل در سال 2010 در خصوص جمعیت پیش‌بینی کرد و در سه سناریوی پائین، متوسط و بالا را ارائه داد، بر آن اساس در سال 1480 کمترین جمعیت ایران 31 میلیون و بیشترین 109 میلیون پیش‌بینی شد.

وی افزود: این بررسی در سال 2012 بازبینی شده و حداقل جمعیت 55 میلیون و حداکثر جمعیت 150 میلیون برای ایران در نظر گرفته شد.

اسحاقی بالا رفتن شاخص امید به زندگی را در پیر شدن جمعیت مؤثر دانست و گفت: برنامه‌ریزی برای مطالعات سالمندی صفر است و باید در نظام آموزشی دیده شود.

وی ادامه داد: اکثر طلاق‌ها در بین زنانی است که در سن باروری هستند، همچنین رفع محرومیت بیمه برای فرزند چهارم صورت گرفته و وزارت بهداشت فعالترین دستگاه در حوزه سیاست‌های جمعیتی بوده است.

اسحاقی تاکید کرد: سیاست‌های جمعیتی حتما با حفظ سلامت مادر و کودک مورد نظر ماست و سقط جنین که نوعی کشتار انسانی است، امروز مد شده و متأثر از  فرهنگ است.

معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد:‌ پنجره جمعیتی ایران 4 دهه ادامه دارد و فرصت طلایی است و باید از آن استفاده کنیم. از همین رو طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده تهیه و پیش‌نویس آن به مجلس ارائه شده است اما هنوز فرصتی پیش نیامده تا در دستور کار قرار گیرد.

اسحاقی برای مادران دانشجو خبری خوش داد و گفت: دانشجویان مادری که دارای فرزند کمتر از سه سال هستند می توانند تا 50 درصد واحدهای درسی نظری دوره تحصیل خود را به صورت غیر حضوری و مجازی طی کنند. این طرح ابلاغ شده و باید آئین‌نامه آن تهیه و به دانشگاه‌ها داده شود.

معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان در مورد مرخصی زایمان کارمندان زن گفت:‌ افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه و مرخصی بدون حقوق تا 21 ماه برای تمام مشاغل دولتی و غیر دولتی به تصویب رسیده و آموزش و پرورش اجرای این مصوبه را آغاز کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها