امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132789
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ساعت 16:26 دقیقه روز گذشته پایگاه خبری ، مهدوی

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ساعت 16:26 دقیقه روز گذشته پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گزارشی تحت عنوان « ترازوی کج معاونت مطبوعاتی تعمیر نمی شود؟/«انتظامی» باز هم بیشترین تسهیلات را به روزنامه خودش داد!» را بر روی خروجی خود قرار داد و بلافاصله پس از انتشار این گزارش روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، دست به کار شد و جوابیه خود را تا 4 ساعت و 19 دقیقه (20:45) بعد از آن به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ارسال کرد.

در حالی که طبق قانون مطبوعات، رسانه 48 ساعت از زمان ارسال جوابیه فرصت دارد تا متن آن را منتشر کند اما حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در کمال بی‌صبری پیش از انتشار جوابیه توسط پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، متن آن را در رسانه مؤسسه خبری (خبرآنلاین) که خود را منتسب به آن نمی‌داند! منتشر کرده است.

متن جوابیه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به این شرح است:

احتراماً، عطف به مطلب مندرج در آن رسانه درباره فهرست یارانه بیمه خبرنگاران خواهشمند است جوابیه زیر را با توجه به ماده 23 قانون مطبوعات درج فرمایید:

1) حمایت از رسانه‌ها برای بیمه همکاران خود یکی از سیاست‌های محوری این وزارتخانه در هدفمندی یارانه‌های مطبوعاتی است زیرا علاوه بر تقدیر از کارآفرینی رسانه‌ها و حمایت از قشر شریف روزنامه نگار، بیمه خبرنگاران از طریق اصولی را تعقیب می‌کند. 

2) مطابق بسته حمایتی سال 93 که در راستای سیاست شفافیت دولت «تدبیر و امید»  قبلاً اطلاع رسانی شده است، تأمین همه یا بخشی از بیمه پرداختی رسانه‌ها برای همکاران خود در دستور کار قرار دارد. چنانچه قبل از انتشار تحلیل خود به جدول مندرج در بسته حمایتی مراجعه می‌فرمودید از ضوابط و تفاوت حمایت رسانه‌های سراسری و غیرسراسری، دولتی یا عمومی و خصوصی، دوره‌های مختلف انتشار و ... مطلع می‌شدید. به عنوان مثال چنانچه فهرست همکاران بیمه‌ای یک روزنامه سراسری یا خبرگزاری کمتر از 25 نفر باشد قابل حمایت نیست و ضمناً سقف حمایت بیمه‌ای این نوع رسانه، یکصد نفر است. امّا همین نصاب‌ها برای یک هفته نامه محلّی به ترتیب 10 و 40 نفر است.

3) پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نیروهای مسلح (سازمان بسیج مستضعفین) تعلق دارد و رسانه‌ای خصوصی تلقی نمی‌شود.

4) مطابق ضوابط مندرج در بسته یادشده، و در راستای تفاوت گذاشتن بین نحوه حمایت رسانه‌های بخش خصوصی و رسانه‌هایی که از بیت المال ارتزاق می‌کنند، رسانه‌های گروه دوم با ضریب نصف مورد حمایت قرار می‌گیرند. چنین رسانه‌هایی عملاً با دو محدودیت محاسباتی مواجه هستند: سقف نفرات و ضریب 50 درصدی بابت دولتی یا عمومی بودن.

5) همچنین برای حمایت از بیمه رابطان خبری خبرگزاری‌ها در استان‌ها سهمیه‌ای جداگانه برای بیمه یکصد نفر از آنان، لحاظ شده است که چنانچه در فهرست ارسالی خبرگزاری‌ها، عزیزانی از این گروه هستند حق بیمه آنان جداگانه به خبرگزاری مربوط پرداخت می‌شود.

6) یکی از دلایلی که مبالغ واریزی، ارقام متغیرها و فرمول محاسباتی رسماً اعلام می‌شود احتمال وجود اشتباه و آمادگی رفع اشتباهات است. قطعاً تأیید می‌فرمایید این روش شفاف که به پاسخگویی منجر می‌شود به عدالت نزدیکتر است.

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی نیز در طول یکسال گذشته و در بیانیه اعلام یارانه‌ها از صاحبان امتیاز درخواست می‌کرده است چنانچه حق آنان تضییع شده اعلام نمایند تا بلافاصله اصلاح شود.

همچنان که در جدول یارانه بیمه نیز ملاحظه می‌فرمایید نام برخی رسانه‌ها دو بار آمده است که نشانگر پرداخت این یارانه بابت شش ماهه دوم سال قبل و شش ماهه نخست امسال است.خوشبختانه قبل از کشف جنابعالی، چند رسانه که میزان دریافتی آنان با فرمول اعلامی مغایرت داشت از طریق صحیح خود پیگیر شدند و اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی اقدام به صدور اصلاحیه برای آنان و رسانه‌های مشابه (جمعاً 9 رسانه) کرد که جدول آن بعد از واریز به حساب آنان در سایت معاونت مطبوعاتی قابل مشاهده است.

7) صاحب امتیاز روزنامه خبرجنوب، همواره شخص حقیقی بوده است و آقای دکتر انتظامی قبلاً نیز در آن روزنامه سمتی نداشته‌اند. صاحب امتیازی روزنامه خبر ورزشی نیز همزمان با تصدی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، اولاً از شخصیت حقوقی به حقیقی تغییر یافته است و ثانیاً با توجه به قانون منع تصدی همزمان، مؤسسه‌ای که ایشان مدیرعامل آن بوده‌اند، رسماً نیز منحل شده است و لذا فرضیاتی که مطرح فرموده‌اید از اساس، نادرست است.

8) نمایندگی مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات مطابق ماده 10 قانون مطبوعات با رأی مستقیم آنان صورت می‌گیرد و چنانچه از انتخاب ایشان برای ششمین دوره متوالی ناخشنود هستید شایسته است به موکلان ایشان اعتراض نمایید.

ضمناً سیاق بخش پایانی تحلیل آن رسانه، شائبه بی احترامی و بلکه توهین به سایر اعضای محترم هیأت نظارت بر مطبوعات را نیز دارد.
 


 

توضیحات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;
 
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در گزارشی که بر اساس جدول معاونت مطبوعاتی درباره فهرست حمایت از رسانه‌ها در برابر تعداد بیمه‌شدگانشان منتشر کرده است کاملاً مستند و با ذکر نمونه، مفهوم را منتقل کرده است و مخالفتی با حمایت از رسانه‌ها برای بیمه همکاران رسانه‌ای نداشته است و اجرای عادلانه بند یک این جوابیه اتفاقا خواسته این خبرگزاری است.

* معاونت محترم مطبوعاتی که این قدر دغدغه بیمه خبرنگاران را دارند باید به اصحاب رسانه پاسخگو باشند که چرا بیمه شمار زیادی از خبرنگاران را در صندوق حمایت از نویسندگان و هنرمندان قطع کردند؟

* بسته حمایتی سال 93 که در این جوابیه تأکید شده است در راستای سیاست شفافیت دولت قبلاً اطلاع رسانی شده است این اطلاع رسانی در کجا انجام شده است که اهالی رسانه از جزئیات آن بی‌خبر هستند! آیا این اطلاع رسانی نیز فقط برای رسانه‌های خودی که قرار است بالاترین رقم حمایت‌ها و تسهیلات را دریافت کنند انجام شده است؟

* معاونت مطبوعاتی باید پاسخگو باشد که ملاک خصوصی و غیرخصوصی اعلام کردن رسانه‌ها چیست مگر غیر از این است که اساسنامه و قانون، حرف آخر را می‌زند؟ آیا این شایسته معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد است که بر اساس شنیده‌ها پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; را متعلق به نیروهای مسلح معرفی کند و آن را غیرخصوصی برشمرد در حالی‌که اساسنامه این رسانه به صورت شفاف و کاملاً واضح بر خصوصی بودن این مؤسسه تأکید دارد و در روزنامه رسمی کشور نیز به عنوان مؤسسه‌ای خصوصی ثبت و اطلاع رسانی شده است.

اگر دستگاه و ارگانی از رسانه‌ای حمایت کند به معنی وابستگی نیست وگرنه با این استدلال معاونت مطبوعاتی، بسیاری از مؤسسات که دولت به آنها کمک می‌کند، غیرخصوصی باید محسوب شوند. باید تأکید کرد که معاونت مطبوعاتی تفسیر شخصی نداشته باشد و قانون را ملاک عمل، قرار دهد.

* فرمول پرداخت یارانه‌ها به رسانه‌ها فرمول مشخصی بوده است و خواسته رسانه‌ها نیز اطلاع‌رسانی شفاف درباره فرمول اعمال شده برای حمایت از رسانه‌ها درباره بیمه خبرنگاران است که بعید است خواسته گزافی باشد.

* بهتر است بیشتر از آنکه تلاش شود تا شوی رسانه‌ای راه بیفتد و با ارائه چند جدول، شفافیت ساختگی به رخ رسانه‌ها کشیده شود معاونت مطبوعاتی، عملکرد مثبت و عادلانه را برای رسانه‌ها به نمایش بگذارد به طوری‌که در این جوابیه صراحتاً گفته شده است که محاسبات برای 9 رسانه دارای مشکل بوده است، آیا بهتر نیست پیش از اطلاع رسانی، بازخوانی بر آنچه ارائه می‌شود صورت گیرد تا رسانه‌ها برای دریافت تسهیلات بارها به معاونت مطبوعاتی رو نیندازند؟

* درباره کشف معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در جوابیه خود درباره اینکه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; متعلق به سازمان بسیج مستضعفین است پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  رسماً اعلام می‌کند که اگر وابستگی به بسیج داشته باشد نه تنها از آن خجالت نمی‌کشد بلکه به آن افتخار نیز می‌کند. بسیجی بودن بهتر از وابستگی به جریان فتنه‌گر است.

در عین حال باید تأکید شود که ملاک عمل یک دستگاه دولتی باید قانون باشد چنانکه آقای انتظامی گفته‌ است طبق قانون در رسانه‌هایی که به ایشان منتسب است نیستند پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هم طبق قانون و اساسنامه موسسه خصوصی است و دارای هیئت مدیره مستقل است.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دولت یازدهم حتی یک ریال یارانه از دولت دریافت نکرده است و مسئله‌ای که توسط این خبرگزاری منتشر شده است مسئله خصوصی و غیرخصوصی بودن خود این رسانه نیست بلکه وظیفه انقلابی رسانه است تا رعایت عدالت را به مسئولان گوشزد کند و اعلام کند که ترازوی حمایت‌های معاونت مطبوعاتی از رسانه‌ها «کج» است. پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هیچ گاه طمع پول از معاونت مطبوعاتی نداشته است و تاکنون یک بار هم نسبت به عدم دریافت یارانه‌های دولتی اعتراضی نکرده است.

* این موضوع به دور از تدبیر دولت تدبیر و امید است که معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد استفاده شخصی از موقعیت حقوقی خود کند و حمایت‌ها و تسهیلات را به سمت رسانه‌های منتسب به خود سرازیر کند.

* در پایان باید تأکید کرد که در جوابیه معاونت مطبوعاتی صراحتاً اشتباهات انجام شده در حمایت از رسانه‌ها اعلام شده است پس مطلوب این است که به جای فرافکنی، تلاش بر اصلاح و رفع اشتباهات رخ داده در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد صورت پذیرد و روشنگری درباره پرسش‌ها و ابهاماتی که در گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مطرح شده و همچنان بدون پاسخ مانده است، انجام شود، چرا همچنان روزنامه‌های خبر ورزشی و خبر جنوب باید در انواع فهرست‌های حمایتی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، رکورد دار باشند؟
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها