امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132790
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 144
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و وندی شرمن ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و وندی شرمن قائم مقام موقت و معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا لحظاتی پیش (۱۶ به وقت تهران ۱۳:۳۰ به وقت محلی) در راستای رایزنی‌ها به منظور حصول توافق جامع هسته‌ای در شهر ژنو بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند.

پیش از این اعلام شده بود که این رایزنی‌ها ساعت ۱۳ به وقت ژنو برگزار می‌شود که با تاخیری نیم ساعته لحظاتی پیش آغاز شد.

سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، داوود محمدنیا مشاور وزیر خارجه، محمد امیری مدیر کل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی و پژمان رحیمیان مدیر کل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی، اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را تشکیل می‌دهند.

«وندی شرمن» قائم مقام موقت وزارت خارجه، «رابرت مالی» مدیر ارشد دایره ایران، عراق، کشورهای منطقه خلیج (فارس) در شورای امنیت ملی، «جیمز تیمبی» مشاور ارشد معاون وزارت خارجه در امر کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌الملل، «پائول اروین» مدیر بخش منع اشاعه در شورای امنیت ملی، «نوول های‌اسمیث» معاون مشاور حقوقی وزارت خارجه، «کوین ویل» مدیر دفتر پادمان‌ها و امنیت هسته‌ای اداره ملی امنیت هسته‌ای وزارت انرژی، «فلیسیا سویندلز» مشاور ارشد سیاست تحریمی وزارت خزانه‌داری و «جولیا یاکوبی» دستیار ویژه قائم مقام موقت وزیر خارجه اعضای تیم مذاکره کننده آمریکایی در این مذاکرات هستند.

شهر ژنو پیش از این نیز دو بار میزبان رایزنی‌های دوجانبه معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و یک دور مذاکرات سه جانبه با حضور هلگا اشمیت معاون وقت کاترین اشتون پس از توافقنامه ژنو بوده است.

عراقچی، روانچی، برنز و شرمن 13 و 14 شهریور ماه 1393 در ژنو به مدت 12 ساعت و نیم به گفت‌وگو نشستند. کارشناسان دو طرف نیز جمعا هشت ساعت طی این دو روز گفت‌وگو کردند.

معاونان ظریف و کری 16 مرداد ماه سالجاری نیز به مدت چهار ساعت در شهر ژنو بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و عراقچی در پایان، این مذاکرات را خوب و مفید خواند.

19 خرداد ماه و پیش از پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای، نیز عراقچی، روانچی و ویلیام برنز و وندی شرمن با حضور هلگا اشمیت در شهر ژنو بر سر یک میز به رایزنی پرداختند که 2 روز به طول انجامید و دو طرف جمعا 12 ساعت گفت‌وگو کردند.

هیأت مذاکره کننده هسته‌ای ایران همچنین با دیگر اعضای 1+5 به گفت‌وگو خواهند نشست و سه‌شنبه 25 آذر نیز رایزنی دوجانبه‌ای با هیأت مذاکره کننده فرانسوی برگزار خواهد شد.

قرار است دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در مدت زمان تمدید هفت ماه توافقنامه ژنو در سطح معاونان روز چهارشنبه 26 آذر ماه در شهر ژنو برگزار شود.

پس از آنکه وزرای خارجه ایران و شش کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سوم آذر ماه سال گذشته 1392 بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند و این توافقنامه سی‌ام دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد، گفت‌وگوها برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای از بهمن ماه در شهر وین آغاز و هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور 10 دور در این زمینه به مذاکره پرداختند و شهر وین میزبان هشت دور مذاکره بود و یک دور در نیویورک و یک دور نیز در مسقط برگزار شد.

در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که تیر ماه و در پایان شش ماه گام اول توافقنامه ژنو برگزار شد پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که به دلیل اختلافات عمده بر سر غنی سازی و شیوه رفع تحریم‌ها حصول توافق امکانپذیر نیست این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند و سوم آذر ماه سال جاری زمان پایان این ضرب الاجل چهار ماهه بود.

هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور در دهمین دور مذاکرات که از 27 آبان ماه سالجاری در شهر وین آغاز شد رایزنی‌های گسترده‌ای را انجام دادند ولی به علت کم بودن زمان و اختلافات موجود، توافقی حاصل نشد و طرفین با صدور بیانیه‌ای در وین توافق کردند که توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر (تا 9 تیرماه سال 1394) تمدید و طی چهار ماه آینده در راستای حصول توافق کلی به رایزنی و گفت‌وگو بپردازند.

در این بیانیه که توسط ظریف و کاترین اشتون قرائت شد، آمده است: « بر مبنای تعهد محکم تمام طرف‌ها برای نیل به یک راه‌حل جامع دراز مدت مورد توافق، طی ماه‌های گذشته، ده دور مذاکره و جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم. ایده‌های مختلفی مطرح شده است اما با توجه به ماهیت فنی این تلاش‌ها و تصمیماتی که باید اتخاذ شوند، برای بررسی و نهایی کردن آن‌ها به نحو مقتضی نیاز به کار بیشتری است. ترجیح ما این بود که همین جا در وین راه حل جامع را نهایی کنیم. اما بر اساس پیشرفت‌های صورت گرفته و با توجه به ایده‌های جدیدی که نیاز به بررسی بیشتر دارند، اطمینان داریم که مسیر مطمئنی برای نیل به یک راه حل جامع وجود دارد.

بنابراین، ما و وزرای خارجه کشورهای 1+5، توافق کرده‌ایم که تلاش‌های دیپلماتیک خود را ادامه دهیم. تصمیم گرفته‌ایم که مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیر ماه سال 1394 تمدید کنیم تا امکان مذاکرات بیشتر فراهم شود. ما قصد داریم که با استفاده از شتاب ایجاد شده کنونی، مذاکرات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حداکثر طی چهار ماه نهایی کنیم و در صورت ضرورت از زمان باقی‌مانده تا نهم تیر ماه به منظور نهایی کردن هرگونه تعهدات کار فنی و یا نگارشی احتمالی باقی مانده استفاده کنیم. ایران و کشورهای 1+5 مجدداً تاکید می‌کنند که کماکان تعهدات خود در برنامه اقدام مشترک را به صورت موثر و به موقع اجرا خواهند کرد.

از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته خواهد شد که به نظارت بر اقدامات داوطلبانه وفق برنامه اقدام مشترک ادامه دهد. نشست بعدی برای ادامه کار در آذر ماه برگزار خواهد شد.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها