امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132840
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علیرضا جزینی امروز در نشست خبری خود به ارائه آمار عملکرد 8 ماهه ستاد مبارزه با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علیرضا جزینی امروز در نشست خبری خود به ارائه آمار عملکرد 8 ماهه ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت.

وی در مورد برنامه‌های حوزه پیشگیری گفت: در موضوع خانواده‌ها و آموزش مهارت‌ها و سبک زندگی به آنها 680 هزار نفر با 49 درصد افزایش نسبت به سال گذشته آموزش داده شده‌اند.

وی ادامه داد: در موضوع آموزش در محیط‌های آموزشی در طرح مدرسه مراقب اجتماع محور در مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم 59 هزار نفر در برنامه مهارت‌های مقابله‌ای در مقطع متوسطه اول و دوم 44 هزار و 900 نفر و در برنامه مدارس عاری از خطر 47 هزار نفر از دانش‌اموزان تحت آموزش قرار گرفته‌اند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با آموزش تخصصی دانش‌آموزان گفت: 17 هزار دانشجو در خوابگاه‌های سراسر کشور تحت آموزش‌های کارگاهی در رابطه با پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته‌اند.

به گفته وی 465 هزار نفر نیز در محیط‌های کار تحت آموزش قرار گرفته و بیش از 2 میلیون نفر از مردم در محلات مختلف آموزش‌های مقابله و پیشگیری مواد مخدر را فرا گرفته‌اند.

جزینی در مورد برنامه‌های حوزه درمان گفت: 17 مرکز درمان و کاهش آسیب‌های معتادان در 8 ماه گذشته 15 هزار و 800 نفر را که مشمول موضوع ماده 16 می‌شدند پذیرش کرده است.

وی همچنین از جمع‌آوری 50 هزار معتاد کارتن خواب در این مدت خبر داد و گفت: تعداد قابل توجهی از این افراد به مراکز ماده 15 معرفی شده است.

 

۵۷۲ هزار معتاد پرونده درمان دارند

وی افزود: در رابطه با حوزه درمان معتادان اکنون 572 هزار پرونده فعال در مورد خدمات درمان سوء مصرف مواد مخدر در کشور ثبت شده که 41 هزار و 200 نفر از این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند.

جزینی همچنین از رصد 1530 مرکز ترک اعتیاد مشکوک خبر داد و گفت: 833 مورد از این کمپ‌ها تعطیل شده‌اند و 190 مرکز نیز شناسایی شده که در حال طی مراحل پلمب هستند.

 

افزایش انتقال جنسی ایدز به ۳۶ درصد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کاهش آمار ابتلا به ایدز از طریق سرنگ آلوده خبر داد و گفت: در حالی که در گذشته 67 درصد انتقال ایدز به کشور از طریق سرنگ آلوده انجام می‌شده اکنون 47 درصد این موارد از طریق سرنگ آلوده صورت می‌گیرد در حالی که انتقال ایدز از طریق روابط جنسی به 36.8 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی از نهایی شدن پروتکل درمان به وسیله متادون خبر داد و گفت: پروتکل درمان کودکان و نوجوانان نیز تهیه شده و به صورت آزمایشی در کمپی در شهر زاهدان در حال اجرا است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان شورای شهر تهران مبنی بر احداث کمپ ترک اعتیاد کودکان در این شهر گفت: این موضوع هنوز به تصویب نرسیده است.

جزینی در رابطه با تصمیم اخیر وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی کمپ‌های ترک اعتیاد خصوصی و بکارگیری پزشکان آن در خانه‌های بهداشت گفت: ما مخالف این اقدام هستیم و معتقدیم باید موضوع درمان اعتیاد را در کشور تقویت کنیم نه تضعیف.

به گفته جزینی از ابتدای سال تاکنون 226 هزار و 500 نفر با خط مشاوره‌ای ستاد مبارزه با مواد مخدر تماس گرفته‌اند که 83 درصد تماس‌گیرندگان را زنان، 16 درصد را مصرف‌کنندگان تشکیل داده‌اند.

آنچنان که وی آمار داد 46 درصد تماس‌ها مربوط به موضوع شیشه و 21 درصد در رابطه با موضوع تریاک بوده است. همچنین بیشترین تماس‌ها از استان‌های تهران، مازندران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و گیلان بوده است.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها