امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132858
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از انجمن پزشکان عمومی ایران، عباس کامیابی افزود:‌ اگر منظور کارگزاران سلامت کشور از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از انجمن پزشکان عمومی ایران، عباس کامیابی افزود:‌ اگر منظور کارگزاران سلامت کشور از واژه‌ & laquo;تحول» نوعی تغییر یا ریفرم باشد، باید صراحتاً اعلام کنم هنوز در ابتدای راه تحول در نظام سلامت هستیم و برای تغییرات راهبردی و اساسی، هنوز مستند جامعی مشاهده نکرده‌ام.

 

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران با اعلام این نظر درباره‌ اقدامات انجام شده در برنامه‌ تحول نظام سلامت گفت: به‌نظر من آنچه تا کنون در بسته‌های تحول ارائه شده شامل تامین زیرساخت‌ها و حداقل‌های مورد نیاز برای نظام درمان کشور و بهبود کیفیت درمان و کاهش پرداختی از جیب مردم بوده است.

 

وی افزود: به‌عبارت دیگر، ساختار فیزیکی و تجهیزاتی مراکز درمانی دولتی که به‌شدت فرسوده و دچار محرومیت و عقب‌افتادگی‌ بوده تا حدی بهسازی شده یا می‌شود و بخشی از دغدغه‌های مردم برای گرانی هزینه‌های درمان نیز جبران شده است و البته با طرح‌هایی که برای جبران حق‌الزحمه‌ها در پیش است انگیزه‌های نیروی انسانی اعم از کادر پزشکی و پیراپزشکی نیز بیشتر از گذشته خواهد شد.

 

کامیابی بیشترین تحول را تغییر نگرش دولتمردان و قانونگذاران در اولویت قایل شدن برای سلامت عمومی دانست و افزود: البته تامین منابع مالی موفقیتی کم‌نظیر در تاریخ پزشکی بعد از انقلاب بوده اما همه می‌دانیم که درمان به‌ویژه در سطوح تخصصی و فوق تخصصی که بیشترین منابع در آن هزینه می‌شود، تنها بخش بحران سلامتی یعنی علاج بیماری و توانبخشی را پوشش می‌دهد.

 

کامیابی با اشاره به بیانیه‌ اخیر انجمن پزشکان عمومی ایران که مهمترین هدف انجمن را «استقرار نظام سطح‌بندی و ارجاع از راه اصلاح و توسعه‌ برنامه‌ پزشک خانواده» اعلام کرده است، گفت: در مسیر سطح‌بندی خدمات و برنامه‌ پزشک خانواده، وزارت بهداشت دو اقدام ارزشمند برای سطوح اولیه‌ خدمات سلامت انجام داده است؛ اول تامین منابع مورد نیاز برای نوسازی بخش عمده‌ای از خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی- درمانی روستایی و دوم بهبود حق‌الزحمه‌ پزشکان خانواده‌ روستایی که می‌تواند تا حدی بر ماندگاری پزشکان در سطح اول موثر باشد. اما به‌صورت مشخص هنوز با اجرای نظام ارجاع و برنامه‌ پزشک خانواده فاصله‌ زیادی داریم.

 

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران در پاسخ به این پرسش که امیدی به اجرای نظام ارجاع در ادامه‌ برنامه‌ی تحول هست یا خیر گفت: وقتی که قوانین بالادستی بر اجرای سطح‌بندی و نظام ارجاع تاکید دارند، وقتی که عرف دنیا و اصول کار‌شناسی بر این منطق پافشاری کرده است که بدون وجود نظام ارجاع منابع هدر خواهد رفت، وقتی که ثروتمند‌ترین کشورهای دنیا هزینه‌های درمان را با پیاده‌سازی موضوع پزشک خانواده تحت کنترل درآورده‌اند، پس لازم است به دوراندیشی مسئولان نظام سلامت اعتماد داشته باشیم.

 

وی گفت: همه‌ ما به رویکرد این دولت که مبتنی بر تدبیر و اعتدال است امیدواریم، بنابراین منطق حکم می‌کند ضمن اینکه مطالبه‌گر یک تحول اساسی و کار‌شناسی شده باشیم، از مسئولان بخواهیم دورنمای برنامه‌های وزارت بهداشت برای رسیدن به این تحول را مشخص و شفاف سازند.

 

کامیابی به مذاکرات مستقیم و جلساتی که با شخص وزیر بهداشت داشت اشاره کرد و افزود: در شخص وزیر محترم بهداشت این دوراندیشی مشهود است اما همه‌ ما به‌عنوان مدیران اجرایی یا صنفی می‌دانیم که تبدیل ایده به عمل، آن هم در ساختاری که سال‌ها به‌دلیل محرومیت‌های اعتباری، سنت‌گرایی در آن نهادینه شده کار مشکلی است.

 

وی گفت: جداً اعتقاد دارم برای کنترل تخصص‌گرایی و هدررفت منابع، راهی ‌جز استقرار نظام ارجاع وجود ندارد و مسئولان خود نیز بر این موضوع واقف هستند و منتظر هستیم تا برنامه‌های خود را ارائه دهند و حتماً جامعه‌ پزشکی به‌ویژه پزشکان عمومی نیز در این خصوص همکاری و حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها