امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132885
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با افزایش اختلافات داخلی اردن و درگیری‌های اخیر میان پارلمان و «عبدالله نسور» نخست وزیر ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با افزایش اختلافات داخلی اردن و درگیری‌های اخیر میان پارلمان و «عبدالله نسور» نخست وزیر این کشور، گزارش‌ها حاکی از تدوین طرحی برای سلب اعتماد از نخست وزیر در پارلمان است.

پایگاه خبری «عرب نیوز»، گزارش داد «امجد المجالی» یکی از نمایندگان پارلمان اردن در جلسه چند روز گذشته پارلمان مسأله توافق در زمینه گاز با اسرائیل را پیش کشیده بود که منجر به بروز درگیری در پارلمان شد.

دولت اردن از نمایندگان پارلمان خواسته بود نظر خود را نسبت به قرار داد واردات گاز از اسرائیل به دولت اعلام کنند که در جلسه هفته گذشته پارلمان اکثریت قاطع پارلمان با این طرح مخالفت کرده بودند که با واکنش «عبدالله النسور» نخست وزیر اردن مواجه شد و وی ضمن اعلام اینکه این طرح بهترین راه برای تأمین سوخت مورد نیاز اردن است تأکید کرده بود که مسئولیت کامل این توافق را بر عهده می‌گیرد.

سخنرانی آتشین المجالی در انتقاد از عبدالله نسور

المجالی یکی از نمایندگان مخالف این طرح در جلسه روز شنبه گذشته بدون اجازه از رئیس پارلمان در حالی که نمایندگان در حال بحث درباره قانون مالیات بر درآمد بوده‌اند پشت تریبون رفته بود و در پاسخ به اظهارات نخست وزیر اردن گفته بود اظهارات النسور درباره نمایندگان پارلمان توهین به نمایندگان پارلمان بوده و وی تلاش کرده که انتقادهای نمایندگان را توهین به پادشاه جلوه دهد.

وی ضمن تأکید بر اینکه نخست وزیر به دنبال تخریب چهره نمایندگان و رابطه آنها با «عبدالله دوم» پادشاه اردن است افزود : اظهارات پر طمطراق نخست وزیر سرشار از تنش زایی و گمراه سازی بود.

در پی سخنرانی المجالی «عاطف الطراونه» رئیس پارلمان با وی درگیری لفظی پیدا کرده و از المجالی خواسته بود خارج از دستور پارلمان سخنرانی نکند و به جایگاه خود بازگردد که المجالی با این خواسته مخالفت کرد و همین مسأله آتش درگیری لفظی میان دیگر نمایندگان را نیز شعله ور ساخت.

الطراونه نیز المجالی و دیگر نمایندگان حامی وی را به خاطر این اقدام سرزنش و آنها را به عرض اندام در برابر رسانه‌ها متهم کرد.

المجالی نماینده منتقد پارلمان اردن در پاسخ به رئیس پارلمان گفته بود که از نمایندگان حمایت می‌کند زیرا نخست وزیر به گونه‌ای اظهار نظر کرده که گویی نمایندگان به پادشاه توهین می‌کنند.

وی همچنین رئیس پارلمان را به گمراه سازی مجلس متهم کرد و گفت که او از دولت نسور حمایت می‌کند، در پاسخ وی نیز الطراونه گفته بود که هرگونه هماهنگی با دولت را در چارچوب منافع ملی انجام می‌دهد و به المجالی دیگر مجال سخن نخواهد داد.

ادامه درگیری‌های لفظی و مخالفت المجالی برای خروج از جایگاه سخنرانی رئیس پارلمان را مجبور کرده بود که پایان جلسه را اعلام کند با این وجود المجالی به سخنرانی بدون میکروفون ادامه داد و تعدادی از نمایندگان از وی اعلام حمایت کردند.

جمع‌آوری امضا برای سلب اعتماد از دولت

پیامدهای درگیری‌های لفظی نمایندگان به همین جا ختم نشد و در پایان سخنرانی غیر رسمی المجالی تعدادی از نمایندگان منتقد طرح توافق گازی با اسرائیل که از پایان جلسه خشمگین شده بودند اقدام به جمع آوری امضا برای سلب اعتماد از نخست وزیر و دولت وی کردند.

درحالی که پرونده توافق گازی با اسرائیل ممکن است به سلب اعتماد از دولت منجر شود، روزنامه القدس العربی نیز گزارش داد که تعدادی از نمایندگان پارلمان اردن رد صورت رسمی شدن توافق گاز با رژیم صهیونیستی دست به استعفای دسته جمعی در پارلمان خواهند زد.

در صورتی که 76 نماینده از اصل 150 نماینده پارلمان اردن با سلب اعتماد از نخست وزیر موافقت کنند، دولت عبدالله نسور منحل خواهد شد.

احتمال استعفای دسته جمعی نمایندگان

در حالی که اردن اخیرا دایره سرکوب مخالفان خود از جمله گروه اخوان المسلمین را تنگ تر کرده و خطر اعتراض‌های داخلی را به جان خریده است، به نظر می‌رسد که طی چند روز آینده اقدامات نمایندگان مخالف النسور با شدت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد که ممکن است به از هم پاشیده شدن دولت بیانجامد.

پیش از این در ماه مارس گذشته نیز در پی کشته شدن یک قاضی اردنی به دست یک سرباز رژیم صهیونیستی نمایندگان پارلمان ضمن سوال از نخست وزیر و درخواست از وی برای فرا خواندن سفیر اردن در تل‌آویو، طرح سلب اعتماد از النسور را به راه انداخته بودند که النسور با کسب 81 رأی بار دیگر رأی اعتماد مجلس را به دست آورده بود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها