امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132898
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، «محمود حجتی نجف‌آبادی» وزیر جهاد کشاورزی ایران امروز (24 آذرماه) در «آستانه» پایتخت قزاقستان در نشست ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، «محمود حجتی نجف‌آبادی» وزیر جهاد کشاورزی ایران امروز (24 آذرماه) در «آستانه» پایتخت قزاقستان در نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی نمود.

وی در این نشست که در محل کاخ «استقلال» قزاقستان برگزار شد، با اشاره به تعیین کارکردهای گوناگون در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، بانکی، فرهنگی و امنیتی برای سازمان همکاری‌های شانگهای، لازمه تحقق اهداف این سازمان در زمینه تقویت همکاری‌ها بر مبنای واقعیات منطقه‌ای و اصل منافع جمعی را اتخاذ تصمیم تاریخ‌ساز در مسیر گسترش خود دانست که می‌تواند آینده‌ای روشن را برای رشد و توسعه منطقه ترسیم کند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: پیوستن کشورهای منطقه از جمله ایران به سازمان مذکور، با هدف تشریک‌مساعی و هم‌افزایی ظرفیت‌های اقتصادی منطقه و همچنین مقابله با تهدیدهای امنیتی انجام گرفته است اما به نظر می‌رسد این سازمان در مسیر گسترش خود دچار ملاحظات سیاسی بیش از حد عافیت‌طلبانه گردیده و خود را از نتایج و منافع مثبت افزایش اعضاء و ظرفیت‌های جمعی محروم ساخته است.

محمد حجتی ادامه داد: از این رو وجود ظرفیت‌های خالی برای همکاری باعث شده تا کشورهای منطقه فارغ از چارچوب‌های سازمانی، به تحکیم این همکاری‌ها در قالب‌های 2 و چندجانبه روی آورند در حالی که متأسفانه این سازمان به همان دلیل عنوان شده، در بخش مهمی از این همکاری‌ها نقشی نداشته است.

وزیر جهاد کشاورزی در همین زمینه، راه‌های مواصلاتی و شبکه حمل‌ونقلی را یکی از مبانی گسترش هرگونه ارتباط و همکاری خواند که کشورهای منطقه فارغ از پیوستگی‌های سازمانی، سرمایه و تلاش خود را بر روی آن متمرکز ساخته‌اند.

وی راه‌آهن سه‌جانبه ایران- ترکمنستان- قزاقستان و کریدور چهارجانبه ایران-ترکمنستان- ازبکستان- عمان را از جمله برنامه‌هایی برشمرد که خارج از چارچوب سازمانی و در راستای تسهیل دسترسی آسیای مرکزی به خلیج فارس و بازارهای جهانی و احیاء جاده تاریخی ابریشم اجرا شده و می‌تواند فضای ژئوپلیتیکی جدیدی را برای گسترش ارتباطات و تعاملات منطقه‌ای فراهم سازد.

حجتی با اشاره به تهدیداتی که منطقه با آن مواجه است از جمله افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر، تروریسم و حضور برخی نیروهای فرامنطقه‌ای، گفت: مقابله با این پدیده‌های شوم که خوشبختانه در زمره مهمترین اهداف سازمان همکاری شانگهای نیز قرار دارند، جز از طریق ارتقاء سطح توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع و تقویت برداشت‌های بومی و سنتی از ماهیت اعتدالی و اخلاقی دین، مبتنی بر ریشه‌های نزدیک و مشترک دینی، فرهنگی، تاریخی و تمدنی و مقابله با اندیشه‌های فرقه‌گرایانه و افراطی خارج از منطقه، میسر نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معضل جهانی فقر و سوءتغذیه، خواستار نقش‌آفرینی سازمان همکاری‌های شانگهای در تنظیم ترتیبات همکاری اعضاء در زمینه‌هایی مانند امنیت غذایی، کشت فراسرزمینی، تبادل اطلاعات و دانش فنی کشاورزی، مبارزه با خشکسالی و احیای جنگل‌ها شد و پیشنهاد کرد این مسائل در کنار موضوع «آب»، به عنوان یکی از اولویت‌های ضرورری در دستور کار سازمان قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی ایران در پایان سخنان خود با استقبال از تشکیل و استقرار دولت وحدت ملی در افغانستان، کشورهای منطقه بویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای را به مساعدت و اقدام جمعی در جهت توسعه آبادانی و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی هرچه بیشتر این کشور فراخواند.

محمود حجتی به عنوان نماینده کشورمان برای شرکت در اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای به قزاقستان سفر کرده است.

این اجلاس امروز با حضور نخست وزیران کشورهای عضو و نمایندگان کشورهای ناظر برگزار شد.

چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان اعضای شانگهای و ایران، پاکستان، هند و مغولستان کشورهای ناظر در این سازمان هستند.  

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار