امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132906
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، قزاقستان پروژه صادرات برق به چین و کشورهای ثالث از طریق خاک این کشور را برنامه‌ریزی کرده ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، قزاقستان پروژه صادرات برق به چین و کشورهای ثالث از طریق خاک این کشور را برنامه‌ریزی کرده است.


بنابر اعلام رسانه‌های محلی، در چارچوب نشست مشترک سران دولت‌های چین و قزاقستان، شرکت سهامی برق «سامروک کازینا» قزاقستان و شرکت «دولت گرید» از چین موافقت‌نامه همکاری استراتژیک امضا کردند.

این موافقت‌نامه در زمینه تقویت همکاری‌ها در بخش انرژی برق میان 2 کشور، ایجاد زیرساخت‌های شبکه برق و توسعه انرژی‌های جدید امضا شد.

در این سند مسئله اتصال شبکه‌های انتقال برق بین چین و قزاقستان نیز قید شده است.

ساخت نیروگاه‌های برق- آبی و همچنین ایجاد نیروگاه‌های تولید برق با سوخت زغال‌سنگ و منابع تجدیدپذیر انرژی در خاک کشور قزاقستان، از دیگر بندهای این قراداد می‌باشد.

انتقال انرژی برق از طریق خاک چین به کشورهای ثالث و استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته نیز بخش دیگری از این موافقت‌نامه است.

این مسئله در حالی است که کشورهای قزاقستان و چین همکاری‌های فنی در صنعت نفت و گاز را نیز افزایش می‌دهند.

در این رابطه در جلسه شورای تجاری قزاقستان و چین توافق‌نامه‌ای برای گسترش همکاری‌های فنی در صنعت نفت و گاز میان شرکت قزاقستانی «کاز مونای گاز» و شرکت ملی نفت چین امضا شد.

این توافق‌نامه برای همکاری در حوزه نفتی جنوب قزاقستان موسوم به «تورگای» با هدف افزایش استخراج نفت در میدان «کومکال» واقع در جنوب کشور، امضا شده است.

در این نشست همچنین یک توافق‌نامه به منظور توسعه همکاری در زمینه بهره‌برداری از گاز منطقه «قیزیل آردا» در قزاقستان بین 2 طرف منعقد گردید.

نشست دوجانبه چین و قزاقستان در حالی است که هیئت چینی به منظور شرکت در اجلاس نخست‌وزیران کشورهای سازمان همکاری‌های شانگهای به آستانه سفر کرده است.

این نشست صبح امروز با حضور نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان مذکور و نمایندگان کشورهای ناظر در پایتخت قزاقستان برگزار شد.

انتهای پیام/ز


 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها