امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 29
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132907
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز، پلیس شهر نیوساوت‌ولز رسماً از کشته شدن عامل گروگانگیری

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز، پلیس شهر نیوساوت‌ولز رسماً از کشته شدن عامل گروگانگیری امروز در یک کافه خبر داد.

«هارون مونس» عامل ایرانی‌تبار این حادثه، 16 ساعت پیش از ورود نیروهای ویژه پلیس به کافه، 17 مرد و زن را در کافه‌ای در یکی از محلات پرتردد سیدنی به گروگان گرفت و مدعی شد که چندین بمب در این محل کار گذاشته است.
در حین گروگانگیری، 11 نفر از گروگانان با بیرون دویدن از درب‌های خروجی کافه، توانستند از چنگ این گروگانگیر بگریزند.
این فرد سال 1996 از ایران متواری شده و با اعلام مقاصد سیاسی، پناهندگی سیاسی از دولت استرالیا دریافت می‌کند. وی مظنون به قتل همسر پیشین خود و متهم به 50 مورد آزار جنسی از سال 2002 بوده است لیکن پناهندگی سیاسی وی لغو نشد و توانست تابعیت استرالیا را کسب کند.
از انگیزه «هارون مونس» برای گروگانگیری امروز اطلاع دقیقی در دست نیست ولی وی هفته گذشته در وبسایت خودش که فعلا مسدود شده، از بیعت غیابی با «ابوبکر البغدادی» سخن گفته بود.
«مونس» در حین نگهداری گروگانان در کافه، پرچم گروه تروریستی النصره را در پشت پنجره به نمایش درآورد و برخی رسانه ها خبر دادند که دو شرط با مذاکره‌‌کنندگان در میان گذاشته است؛ صحبت با نخست‌وزیر استرالیا و داشتن پرچم داعش.
پلیس پس از گذشت 16 ساعت از شروع گروگانگیری، از دو محور به کافه حمله کرد و با استفاده از آتش سنگین سلاح‌های خودکار، قائله را خاتمه داد.
در درگیری نیروهای پلیس و گروگانگیر، علاوه بر «مونس» 50 ساله، یک زن 38 ساله و یک مرد 34 ساله هم کشته شدند.
هنوز مشخص نیست که گروگانان بر اثر آتش سلاح پلیس کشته شده‌اند و یا گلوله بیرون آمده از سلاح «مونس» ولی در برخی موارد، نیروهای ویژه رهایی گروگان کشورها، برای ایجاد بازدارندگی در میان تبه‌کاران، گروگان و گروگان‌گیر را با هم می‌کشند تا از وقوع مجدد و مکرر حوادث گروگانگیری جلوگیری کنند؛ این کار بر اساس پروتکل مشهور هانیبال انجام می‌گیرد.
«هارون مونس» علاوه بر انتشار بیانیه بیعت غیابی با خلیفه خودخوانده داعش، اقدامات دیگری هم کرده بود که برای اهالی رسانه در استرالیا جالب بود.
وی علاوه بر عوض کردن نام و نام خانوادگی خود از «محمدحسن منطقی» به «هارون مونس»، مدعی تغییر مذهب هم شده بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها