امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132913
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعنامه‌ای که کنگره آمریکا در پایان هفته گذشته در مورد اوکراین تصویب کرد را در خود ایالات

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعنامه‌ای که کنگره آمریکا در پایان هفته گذشته در مورد اوکراین تصویب کرد را در خود ایالات متحده اعلان جنگ علیه روسیه نامیده‌اند، از جمله از آن جهت که این سند شامل وعده کمک نظامی مستقیم به دولت اوکراین است.

به نوشته روزنامه «وزگلاد»، این مسئله در حالی رخ می‌دهد که بطور واضح روند فروپاشی اوکراین و از دست دادن اهرم هدایت کشور از سوی کی‌یف سرعت گرفته و همین امر مقامات واشنگتن را عصبی و وادار به تعجیل کرده است.

تقویت اعمال فشار بر روسیه از سوی آمریکا بطور کاملا معنی داری با مرحله جدیدی از فروپاشی اوکراین همراه شده است و در حقیقت می‌توان گفت که واشنگتن سعی دارد هر چه سریعتر از وضعیت کنونی اوکراین به نفع خویش استفاده کند، چرا که به خوبی می‌داند زمان علیه آن اقدام می‌کند.

در قطعنامه کنگره آمده است که آمریکا با کمک تشدید تحریم‌ها و نشان دادن عزم راسخ برای ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین سعی دارد به مسکو فشار وارد کند. چرا که باراک اوباما دقیقا قبل از اقدام کنگره اعتراف کرد که نتوانسته تنها با اعمال تحریم‌های جدید تاثیری بر تغییر سیاست ولادیمیر پوتین بگذارد. البته این حرف مغایرتی با سیاست کلی آمریکا ندارد، موضوع اینجاست که رئیس جمهوری آمریکا با عدم حمایت از پیشنهاد کنگره در خصوص تشدید تحریم‌ها علیه مسکو، در واقع خواسته تا مانع از شورش در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود. مسئله اینجاست که اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه بدون جلب موافقت اتحادیه اروپا ممکن است باعث شود تا برخورد منفی کشورهای اروپایی نسبت به در محاصره کامل درآوردن روسیه به مراتب بیشتر از آنچه هست، گردد و تاثیر معکوس داشته باشد.

بدین ترتیب اکنون هدف اوباما و کنگره کاملا بر یکدیگر منطبق شده و آنها قصد دارند با کمک تحریم و اعمال فشار به تغییر سیاست روسیه در قبال اوکراین دست یابند. بحث فقط بر سر این است که با چه سرعتی و به چه طریق این فشارها افزایش یابد و اختلافی بر سر راهکار وجود ندارد. اینکه برغم هر روشی که انتخاب شود، چنین سیاستی شانس موفقیت در مبارزه با روسیه را ندارد و در خود واشنگتن نیز این واقعیت را تا حدودی درک کرده اند.

آمریکا حتی در صورت امکان از دست دادن اوکراین هم به اعمال فشارهای خود ادامه خواهد داد، اولا به این دلیل که مبارزه بر سر کی‌یف تنها بخشی از سیاست کلی این کشور برای ممانعت از قدرت گرفتن بیشتر روسیه است و در ثانی، به این دلیل که که حتی اوکراین فروپاشیده شده هم همچنان به قانون ضربه زدن به روابط روسیه و اروپا ادامه خواهد داد. 

البته برای انتخاب هر یک از راهکارها (راه حل سریع یا کند) واشنگتن باید اوضاع در خود اوکراین را نیز در نظر بگیرد و در آنجا وضعیت به گونه ای است که زمان اصلا به نفع رژیم کی‌یف، یعنی در واقع به نفع دولت آمریکا نیست.

در این بین روسیه آشکارا سیاست حرکت به راه خود را در پیش گرفته، چرا که می‌داند روند اوضاع  به خودی خود اوکراین را به سمت هرج  مرج سوق خواهد داد . مسکو برای تسریع این روند باید دو کار انجام دهد: اولا از مردم در منطقه دونتسک و لوهانسک حمایت کامل کند تا اوضاع به یک فاجعه انسانی تبدیل نشود و دیگر اینکه نباید بگذارد تا ارتش اوکراین توسط آمریکا تجهیز تسلیحاتی شود. واشنگتن تا چندی پیش درک کرده بود که خط قرمز کجاست و مایل نبود که با ارسال سلاح به اوکراین، بهانه ای برای دخالت آشکار روسیه بوجود آورد.

ولی اکنون آشکارا علامت می‌دهد که حاضر است از این خط قرمز عبور کند. اینکه روسیه چه پاسخی به این اقدام بدهد، ممکن است بار دیگر دومای روسیه این حق را به رئیس جمهور بدهد تا از توان نظامی کشور در اوکراین استفاده کند.

حال باید دید علت این بازی آمریکا در تشدید اوضاع چیست؟

هرچند این مسئله به زبان آورده نمی‌شود، ولی آمریکایی‌ها امکان آن را دارند تا ارزیابی واقع بینانه ای از وضعیت کی‌یف داشته باشند و اوضاع نه تنها بد، بلکه فاجعه آمیز است و قطعا در آمریکا هم متوجه این امر شده اند. کاملا احتمال دارد که آنها از ابتدا روی پایداری بیشتر کی‌یف  و همچنین حمله رعد آسا به روابط با روسیه حساب کرده و فکر می‌کردند که مسکو بالاخره دست به سازش زده و اجازه خواهد داد تا اوکراین به مدار غرب بپیوندد.

ولی مدتهاست که دیگر مشخص شده که این مسئله امکان ندارد و اوکراین هر روز به هرج و مرج نزدیکتر می‌شود. اگر قبلا صحبت  تنها بر سر فروپاشی اقتصادی و تقسیم اوکراین بود، اکنون خطر بروز یک جنگ تمام عیار داخلی این کشور را تهدید جدی می‌کند.

در این صورت مواضع آمریکا در مبارزه با روسیه به طور قابل توجهی وخیم تر خواهد شد. به همین دلیل آمریکا اکنون با تمام توان سعی دارد تا اوکراین را قبل از اینکه بطور کامل از بین برود، به چنگ آورد و با همین هدف فشار روانی و اقتصادی خود بر روسیه را افزایش داده و تهدید به ارسال سلاح به اوکراین را آغاز کرده است. اگر این مسئله هم کارآمد نباشد، واشنگتن تنها یک راه خواهد داشت و آن امتحان کردن توقف فروپاشی اوکراین، یعنی دست زدن به یک ماجراجویی نظامی برای آزاد سازی مناطق شرقی است. البته این اقدام خودکشی برای پروشنکو خواهد بود که البته اهمیتی برای آمریکا ندارد. تنها چیزی که مانع از چنین رخدادی خواهد بود، درک عواقب منفی چنین حمله‌ای به شرق کشور و سرنگونی رژیم کی‌یف در داخل خود اوکراین است. 

در چنین شرایطی مهمترین وظیفه روسیه آن است که با آرامش در برابر اعمال فشارهای آمریکا ایستادگی کند. هر نوع اقدام تند، مانند حمله و حمایت از مناطق شرقی، به نفع اوکراین تمام خواهد شد. باید صبر کرد، در این مورد زمان به نفع روسیه عمل خواهد کرد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها