امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132921
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با دکتر صادق واعظ زاده؛ عضو شورای عالی انقلاب ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با دکتر صادق واعظ زاده؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

واعظ زاده؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست گفت: تشکیل کمیسیون هنر و معماری با حضور اعضایی که تخصص هنر و دید راهبردی دارند مایه خوشحالی است و ضرورت دارد که اسناد، مباحث و گزارش های حوزه هنر از سوی کمیسیون هنر و معماری و متخصصان هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سندهایی که برای حوزه های مختلف از جمله هنر تهیه و نوشته می شود باید بر اساس ضرورت و روشن، کلی و عملیاتی باشد که با اجرای آنها تغییر و تحولی ایجاد شود.

واعظ زاده با تاکید بر اهمیت هنر گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی علاوه بر اعضای حقوقی متخصصان حوزه فلسفه، دین و .. حضور دارند و ضرورت دارد شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور مستقیم از نظرات و دیدگاههای هنرمندان بهره مند شود.

وی افزود: تحول در خود ما هم باید ایجاد شود که این شامل تفکر، معنویت، اقتصاد، امور اجتماعی و ... می شود و معنویت که با هنر پیوند دارد خود متکثر را وحدت می بخشد. بنابراین هنر باید وارد زندگی شود و قرار نیست هنر فقط در فضاهای انتزاعی هنر باشد.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: این مرکز قرار نیست به سیاستگذاری و برنامه بپردازد بلکه قرار است الگو تعریف کند. اینکه جامعه ما به لحاظ ثبات و ایستایی باید چه شکلی داشته باشد و تحول آن چگونه باشد و چگونه خودآفرینی و خودزایی داشته باشد. برای شناخت خود واحد باید از هر حوزه به آن نگاه شود و مشخص باشد در چه شرایطی فرهنگ، اقتصاد و ... در چه اولویتی قرار می گیرد و جایگاه هنر کجاست. ما باید در حوزه های مختلف یک تصویر منسجم از این الگو داشته باشیم و آن را عملیاتی کنیم.

واعظ زده ادامه داد: در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دنبال آن هستیم که مباحث نظری و عملی را جمع کنیم، چون بهترین نظریه آن است که راهنمای عمل باشد. در این راستا جایگاه هنر بسیار مهم است و باید مشخص شود هنر در تحول جامعه در کجا قرار می گیرد و باید جایگاه هنر در تحول جامعه مشخص شود.

دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری گفت: فلسفه تشکیل کمیسیون هنر و معماری، خلا و نیازی بود که در حوزه هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشت و بویژه بعد از تعطیل شدن شورای هنر بخشی از مسوولیت ها و امور شورای هنر بر عهده کمیسیون هنر و معماری گذاشته شد.

ایمانی خوشخو افزود: با توجه به تاثیرات فراوان هنر تلاش می شود هنر در اسناد بالادستی مورد توجه بیشتر قرار گیرد و کمیسیون هنر و معماری با حضور اعضایی که سابقه های هنری و فرهنگی دارند تلاش می کند از جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی به خلاها و نیازهای عرصه هنر بپردازد.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هنوز سند مشخصی که هنر را سیاستگذاری کند نداریم. غیر از حوزه تئاتر که شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ها پیش مصوبه ای داشته است جایگاه هنرهای دیگر در اسناد بالادستی خالی است.

ایمانی خوشخو ادامه داد: کمیسیون هنر و معماری در آغاز راه تلاش دارد تا با تدوین اسنادی نهادهای فرهنگی و هنری را به هم نزدیک کند. زیرا با توجه به مشکلات فراوان عرصه هنر یکی از مشکلات اصلی حوزه هنر این است که نهادهای هنری با هم ارتباط مناسب و وحدت رویه ندارند و گاهی فعالیت های آنها در تناقض با یکدیگر است.

ایمانی خوشخو با ارائه گزارشی به دستاوردهای این کمیسیون اشاره کرد و گفت: توجه به هنرهای سنتی در برابر هنرهای جدید از برنامه های کمیسیون بود که مورد بررسی قرار گرفت و منجر به دانشگاه ایرانی اسلامی استاد محمود فرشچیان شد. سند موسیقی کشور نیز تهیه شده که منتظر ارائه به شورای عالی است و سند معماری نیز در دست تهیه و تدوین است. جلساتی نیز با هنرمندان تئاتر برگزار شده است مبنی بر اینکه به استفاده از هنر تئاتر در آموزش و پرورش بیشتر توجه شود.

ایمانی خوشخو در پایان گفت: امیدواریم کمیسیون بتواند به عنوان بخشی از نهاد مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی که قرارگاه مرکزی فرهنگ است در بخش هنر فعالیت کند.

رییس کمیسیون هنر و معماری اظهار امیدواری کرد با حمایت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر در جایگاه مهم خودش مطرح شود و زمینه ای فراهم شود تا از ظرفیت های هنر به خوبی استفاده شود.

در این نشست اعضای کمیسیون هنر و معماری نظرات و پیشنهادات خود را درباره مسایل و حوزه های مختلف هنر بیان کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها