امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132933
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
«علی‌اکبر حنیفی» استاد پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با ...

«علی‌اکبر حنیفی» استاد پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه مسابقات قرآن پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رشد چشمگیری داشت، اظهار داشت: بودجه برگزاری مسابقات قرآن از سوی دولت به سازمان اوقاف و امورخیریه اختصاص می‌یابد و این سازمان متولی برپایی این مسابقات است اما متأسفانه برنامه‌های خوبی برای اجرای موفق آن طراحی نمی‌شود و همین امر باعث یکنواختی مسابقات و عدم رضایت متسابقان شده است.

تنوع مسابقات قران در رشته‌ قرائت افزایش یابد

وی با اشاره به اینکه مسابقات قرآن با روند نیم قرن پیش و شاید قبل‌تر از آن برگزار می‌شود، افزود: ما هم‌اکنون از قاریان توانمند و صاحب سبک مصری تقلید می‌کنیم که البته تعداد این قاریان کم هم نیستند به همین جهت قضاوت در مسابقات سخت می‌شود و ممکن است در این بین حق کسی هم ضایع شود. بنابراین بهتر است به جای داشتن یک رشته قرائت آن را شاخه‌بندی کنیم تا توانمندی افراد در قرائت به درستی سنجیده شود.

حنیفی با بیان اینکه باید رشته قرائت حداقل در 6 بخش برگزار شود، گفت: هر کدام از اساتید مصری همچون عبدالباسط، منشاوی، مصطفی اسماعیل، محمود علی‌البناء و خلیل الحصری به شیوه خاصی تلاوت می‌کنند که سایر قاریان نیز به نوعی از این‌ها الگو گرفته‌اند یا برخی بر اساس ترکیبی از سبک تلاوت این اساتید به تلاوت می‌پردازند بر همین اساس شایسته است مسابقات قرآن در رشته تلاوت شاخه‌بندی اصولی شود تا انگیزه پیشرفت در عرصه قرائت افزایش یابد.

مشکل اصلی اجرای نامناسب برنامه‌های قرآنی

این قاری پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به اینکه با ادامه روند برگزاری مسابقات قرآن به نقطه مطلوبی در امور قرآنی نخواهیم رسید، افزود: سال 1373 زمانی که در سازمان تبلیغات بودم 11 رشته قرائت طراحی کردم که هر کدام بر اساس سبکی خاص بود؛ این طرح‌ها به تصویب رسید اما هیچ‌گاه عملیاتی نشد.

حنیفی آمادگی خود برای کمک به فعالیت‌های قرآنی را اعلام کرد و افزود: من حاضرم تمام برنامه‌ها و طرح‌هایی را که برای پیشرفت قرآن داده‌ام برای رضای خدا عملیاتی کنم.

راه‌کار ایجاد جذابیت در مسابقات قرآن

این استاد پیشکسوت قرآن کریم تقسیم‌بندی مناسب رشته‌ها و مقاطع سنی را مهم‌ترین راهکار ایجاد جذابیت در مسابقات قرآن دانست و گفت: افراد زیادی در مسابقات شرکت می‌کنند که شاید سطح تلاوت آنها در یک رده‌بندی جای گیرد اما متأسفانه به دلیل تقسیم‌بندی نادرست رشته‌ها و مقاطع سنی تنها نفرات اول تا سوم حائز رتبه می‌شوند و در هر ردیف نیز یک نفر مقام می‌آورد در صورتی که ممکن است حدود 10 نفر با تکنیک و توانمندی یکسانی و بالایی در مسابقات شرکت کنند.

آیین‌نامه مسابقات قرآن باعث تضییع حقوق نشود

حنیفی با بیان اینکه بی‌عدالتی قوانین و آیین‌نامه مسابقات باعث بی‌عدالتی و تضییع حق شرکت کنندگان شده است، افزود: امیدواریم مسئولان با برنامه‌ریزی طوری عمل کنند که به زودی سطح مسابقات به سمت پیشرفت افراد در علوم قرآنی پیش رود نه اینکه افراد را از فعالیت و شرکت در مسابقات دلسرد کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار