امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 132947
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
«رضا سلامت‌پناه» معاون مطالعات و برنامه‌ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی ...

«رضا سلامت‌پناه» معاون مطالعات و برنامه‌ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه طرح ملی حفظ طرحی است که یکی از مهم‌ترین مطالبات رهبری را پیگیری می‌کند، اظهار داشت: شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان مرکز سیاست‌گذاری فعالیت‌های قرآنی کشور برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی و نهادینه‌شدن حفظ آیات الهی طرحی را با عنوان طرح ملی حفظ برنامه‌ریزی کرده است.

برای موفقیت در طرح ملی حفظ از نظرات اساتید و کارشناسان بهره گرفتیم

وی با بیان اینکه ذیل این طرح سندهای جامعی در حال تدوین است، گفت: در این سند 14 پژوهش در چارچوب‌های مختلف آمده که با تجمیع پژوهش و گزاره‌های هادی همراه است و بر اساس آن پیش‌نویسی آماده شد که هم‌اکنون در مرحله ارزیابی و تصویب قرار دارد.

سلامت‌پناه با اشاره به اینکه در تدوین و بازبینی طرح ملی حفظ اساتید مختلفی با ما مشارکت دارند، افزود: اساتید حوزه‌های مختلف دینی و قرآنی، مدیریت علوم قرانی، جامعه‌شناسان قرآنی، اساتید حوزه و دانشگاه و بخشی از مخاطبان طرح در تدوین و بازبینی طرح ملی حفظ تلاش می‌کنند تا بتوانیم طرح جامع و قابل قبولی ارائه دهیم و نتایج مناسبی از اجرای آن در جامعه داشته باشیم.

طرح ملی حفظ برآیندی از پژوهش‌ها و احادیث مرتبط با قرآن است

وی درباره اساتید قرآنی که در تدوین سند طرح ملی حفظ همکاری دارند، خاطر نشان کرد: برای تدوین سند طرح ملی حفظ ما از نقطه نظرات اساتیدی همچون «محمد مهدی بحرالعلوم»، «امیر آقایی»؛ «مهدی سیف»، «محمد حاج‌ابوالقاسم»، «مهدی خواجه‌پیری»، محمد مهدی طباطبایی»، «سید علی سرابی» و «محمد حسین فریدونی» استفاده کردیم و موارد مختلفی که از نظر اساتید نیاز به بازنگری داشت را بررسی و تحلیل کردیم علاوه بر این مصاحبه و گزارش‌هایی که از سال گذشته در فضای مجازی و مطبوعات به بحث حفظ قرآن پرداخته شده بود استخراج کرده و مورد استفاده قرار دادیم.

معاون مطالعات و برنامه‌ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با اشاره به تجمیع و استفاده از آثار مکتوب و پایان‌نامه‌های قرآنی برای تدوین سند طرح ملی حفظ، گفت: تمامی روایات و احادیث مرتبط با حفظ قرآن و همچنین سیره پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) برای تدوین سند طرح ملی حفظ مورد استفاده قرار گرفته شده که در اصل می‌توان گفت سند طرح ملی حفظ برآیندی از احادیث، فعالیت‌های قرآنی و دینی و همچنین نظرات کارشناسان مختلف است.

سند طرح ملی حفظ مراحل پایانی را طی می‌کند

وی با بیان اینکه پیش‌نویس طرح ملی حفظ  آماده شده است، خاطر نشان کرد: در مجمع مشورتی و ستاد راهبردی طرح که مشتمل بر مباحث نظری و اقدامات لازم برای اجرای موفق آن است، وظایف هر دستگاه تعیین شده است که با بازنگری صورت گرفته قرار است در جلسه آتی به تصویب جزئیات آن بپردازیم.

سلامت‌پناه با بیان اینکه جلسه آتی مجمع مشورتی طرح ملی حفظ 2 هفته آینده تشکیل می‌شود، گفت: این طرح دو مرحله داشت که در مرحله نخست سند طرح آماده و مورد بازبینی قرار گرفت که در این بین پژوهش‌های 14گانه نیز صورت گرفت اما پس از آن به دلیل استحکام و اجرای بهتر طرح مجدد آن را مورد بازنگری قرار دادیم تا با ساماندهی آن به جایگاه مطلوبی در توسعه فرهنگ حفظ قرآن برسیم.

معاون مطالعات و برنامه‌ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با اشاره به اینکه در جلسه آینده مراحل تصویب طرح ملی حفظ مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد درباره ساختار سند طرح ملی حفظ، ادامه داد: گزاره‌های راهبردی بر اساس طیف مخاطبان استخراج شده  و پس از آن عوامل و موانع حفظ قرآن مورد بررسی قرار گرفته است و در ذیل هر کدام راهکارهای عملی قرار دارد.

موضوعات راهبردی سند طرح ملی حفظ به سه دسته تقسیم شده است

سلامت‌پناه به موضوعات راهبردی سند طرح ملی حفظ اشاره کرد و گفت: پشتیبانی، ارزیابی و نظارت و همچنین موضوعات اجرایی از موضوعات راهبردی است که در ذیل راهبردها اقدامات عملی قرار گرفته شده است.

وی در ادامه خانواده را مهم‌ترین نهاد در توسعه فرهنگ حفظ قرآن عنوان کرد و افزود: در مرحله اول باید حفظ قرآن در خانواده شکل گیرد تا افراد با قرآن آشنا شوند که برای این منظور فراهم کردن زمینه حفظ در بین زنان خانه‌دار، تشویق و زمینه‌سازی حفظ برای کودکان زیر 7 سال از مهم‌ترین راه‌کارهای عملیاتی شدن آن است.

سلامت‌پناه با اشاره به نقش آموزش و پرورش در توسعه فرهنگ حفظ، گفت: پس از خانواده باید به مدارس توجه کرد به همین جهت ما راهبردها، اقدامات اجرایی و برنامه‌های عملی را در ذیل هر کدام از نهادهای تأثیرگذار آورده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای موفقیت در طرح ملی حفظ باید نیازهای مخاطبان عام و نخبگان را در نظر بگیریم، ادامه داد: ما طرحی برای گذاشتن در قفسه‌ها تدوین نمی‌کنیم بلکه این سند برای عملیاتی شدن در سطح جامعه و رسیدن به مطالبه مقام معظم رهبری اجرایی خواهد شد که امیدواریم با همکاری تمامی نهادها به جایگاه مطلوبی برسیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها